1/2

The Sims Online

Ceyhun Altıok 3.06.2010 - 12:31
Sonunda bu da oldu. Maxis'in 100 küsür haftadır zirvede dolaşan oyunu yakında Online.

Bugün’e kadar populerliğini yitirmeden hala ayakta kalan ve kalmaya devam edecek olan Sims artık yeni bir proje için kolları sıvadı. Oyunun adı Sims Online adından da anlaşıldığı gibi internet üzerinden oynanan bir oyun olacak. Sims Online başlı başına bir oyun olacak yani tekrar bir ek paket olmayacak. Yani daha önce ki yarattığınız bir sims’in tekrar bu platform da hayat’a geçireceksiniz.

Oyunda 20 tane şehir ve evlerimizi kurmamız için bekleyen 50.000 adet boş arsa olacak. Oyundaki 20 şehir’in her biri farklı bir coğrafı yapıya bağlı olacak. Mesela biri allahın dağında iken, diğer ise çok yoğun trafiği olan bir yerde olacak. Bu 20 şehirden birini oyunun başında seçtikten sonra artık kendinizi o şehirde yaşayan bir kişi olarak kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kendinize bir ev kurduğunuz zaman haritaya baktığınızda beyaz bir nokta göreceksiniz. O noktayı gördünüz yer ise sizin eviniz.

Oyun’a ilk başladığınızda kendinize bir ev alacak kadar bir paranız olacak. Eğer bu para ile kendinize bir ev almak istersiniz. Paranız ancak kendinize küçük bir ev almak için yetecektir. Ev konusuna girecek olursak aslında iki faklı strateji var.

1. Elinizdeki para ile kendinize küçük bir ev alıp daha sonra işten kazandığınız para ile evinizi istediğiniz kadar büyük yapabilirsiniz. Ama bunun için çok çalışmanız gerekecek J
2. Kendinize oyunda bir arkadaş bulup onunla beraber daha büyük ve daha güzel bir ev alabilirsiniz. Benim tavsiye bu oyunu birkaç samimi olduğunuz arkadaşlarınızla oynamanız. Bu durumda her iki tarafta çalışarak eve bir katkıda bulunabilir. Mesela biri evin dekorasyonunu yaparken diğeri ise eve gerekli olan eşyaları alabilir.

Ev tamam ya yaşam

Oyunda bir çok kişi ile tanışma şansı bulacaksınız. Tabii bi kişiler arasında arasında muhattap olmak istemediğiniz insanlar da olabilir. Bu gibi kişilere görünmemek için aynı Icq da olduğu gibi “Visible List” özelliğini kullanıyorsunuz ve bu sayede sadece sizin görünmek istemediğiniz kişilerle irtibatı kesmiş oluyorsunuz. Bunun haricinde bazı meraklı misafirlerinizin girmesini istemediğiniz odalara şifre koyup onların sizden habersiz odanızı dağıtmasını engellemiş olursunuz. Oyunda 500 kişilik bir arkadaş listesi oluşturmamızda mümkün. Anlayacağınız oyunun içine bizler için küçük bir Icq eklemişler.