The Spiderwick Chronicles

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Spiderwick Günceleri PC'ye konuk oldu
Platformlar PC
The Spiderwick Chronicles
Merlin Puanı 65
Artılar The Spiderwick Chronicles'ın oyunu olması, sesler
Eksiler Grafikler iyi değil, çizgisel oynanış, yapay zeka
Nedense filmlerle beraber yapılan oyunlar, ortalama bir seviyede ya da daha altında oluyorlar. Aslında sorun yapımcıların filmin vizyona girmesiyle birlikte, oyunu da hemen yapıp piyasaya sürerek, ne koparırsak kârdır mantığını gütmelerinden ileri geliyor. Bu amaçla yapılan çoğu projede kafadan eksi kutuplarda dolanıyor. Ancak arada sırada kaliteli yapımlar da çıkabiliyor. Mesela takvimler 2004 yılını gösterdiği zamanda Pitch Black’in devamı olan, Vin Diesel’in gene başrolünde oynadığı The Chronicles of Riddick vizyona girmişti. Aynı sene Starbreeze’in (Son olarak Darkness’ı yaptılar) geliştirdiği The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay da piyasaya sürülmüştü. Escape from Butcher Bay, filmle aynı konuyu ele almıyordu. Hatta filmde geçen Butcher Bay hapishanesinden Riddick’in kaçışını ve göz yeteneğini nasıl kazandığını ele alan bir senaryoya sahipti. Oldukça kaliteli ve güzel bir oynanış sunuyordu, Xbox’a çıktıktan sonra PC’de boy gösterdi ve çoğu kişi tarafından sevilmişti. Şimdilerde ise Starbreeze yeni nesil The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena üzerinde çalışıyor. Sonuçta böylesi yapımlar çıkabiliyor. Ancak The Spiderwick Chronicles, böyle bir yapıya sahip değil ve genel olarak başarısız film oyunları arasına ekleniyor.

Büyü ve büyücüler zaman için yok oldular

The Spiderwick Chronicles, bu sene içinde vizyona giren Spiderwick Günceleri filmiyle birlikte piyasaya sürüldü. Aksiyon macera kırması yapımda, düşmanlarla çarpışıp yeri geldiğinde önümüze çıkan bulmacaları çözüyoruz. Oyunun aksiyon kısmı oldukça tek düze bir şekilde genele yayılmış. Zaten kapışılan düşmanlarda olmayan yapay zekadan dolayı, rakipleri geçmek oldukça kolay oluyor. Her şey sadece düşmanları pataklamakla kalmıyor, yeri geldiğinde bulmaca çözmemiz gerekiyor. Ancak bulmacalar gerçekten kolay. Son derece basit çözümleri var. Düz bir çizgide ilerleyen Spiderwick Chronicles, monoton bir yapıya sahip. Sürekli gidilecek olan yol belli. Bu yüzden bir süre sonra gerçekten sıkıcı bir hal almaya başlıyor.

Genel olarak oyunun grafikleri başarılı değil. Hatta yer yer kötü noktalar gözünüze batabilir. Ana karakter modellemeleri üstünde biraz daha el işçiliği konuşsa da, geri kalanlar açısından bu durum ne yazık ki iç açıcı değil. Sesler belki de genel olarak iyi olmayan oyunun tek artı tarafı olabilir. Seslendirmeler hoş ve geri kalanlarla birlikte bu yön güzel bir kısım olarak yerini alıyor.

Çelimsiz oyun

Spiderwick Chronicles, “Film oyunları genel olarak kötüdür” altın kuralını bozmadan, geleneği aynı şekilde devam ettiren bir oyun olmuş. Biraz aceleye gelmiş de, yapılmış havasına sahip. Genel olarak başarısız haliyle akılda kalıcı bir oyun değil. Eğer Spiderwick Chronicles kitaplarını okumuş ve filmini sevdiyseniz, düşük sistem gereksinimleriyle ufak bir seçenek olabilir.
Yorumlar 16
MK Okuru
MK Okuru 16.05.2021 09:52
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 26.11.2016 12:34
Spiderwick tünelde duvarı kırıp içeri girince neyapacağım
Kalan Karakter : 300 Gönder
The Spiderwick Chronicles

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×