The Wheelman

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Vin Diesel ile otomobil kullanmayı öğreniyoruz.
Beyaz perdede iyi bir aksiyon filmi yapmanın bir takım kıstasları vardır. Çünkü iyi bir senaryonuzun olması, kaliteli özel efektlerinizin olması, orta-üst sınıf bir yönetmeninizin olması ve para çuvallarını önünüze yığan bir prodüktörünüzün olması yetmez! Bir de starınızın olması gerekir; hem de filmin her karesinin onun karizmasına karizma katmak için çekildiği hissiyatını yaşatacak bir star! Yani bir zamanların Sylvester Stallone’si ya da Arnold Schwarzenegger’ine ihtiyacınız var. Günümüze gelirsek, bu isimlerin halefi olarak düşünebileceğimiz aksiyon filmi yıldızı Vin Diesel’den başkası değildir. Riddick’in Günlükleri ve XXX filmlerinden tanıdığımız aktör, oyun dünyasına da yabancı değil. Riddick’in oyununda yönettiğimiz karakter olan Diesel, yeni filmi The Wheelman’in de video oyunu versiyonunda karşımıza çıkıyor.

Midway tarafından oyun haline getirilen The Wheelman’i diğer film oyunlarından ayıran çok önemli bir özelliği var. Hatta daha önce hiç uygulanmayan bir yöntem ile oyun geliştiriliyor. Neden bahsettiğimizi açıklayalım: Bilindiği üzere film oyunları, filmler ile eş zamanlı yapılır ve aynı dönemde satışa sunulur. The Wheelman’de değişik bir politika izleniyor. Öyle ki Midway’in, filmin yapımcılarıyla yaptığı anlaşma gereği, 2009 yılında vizyona girecek olan The Wheelman filminin oyunu 2008 yılı içerisinde raflarda olacak. Bu demek oluyor ki, ilk kez bir film oyunu eş zamanlı bir şekilde yayınlanmayacak. Halbuki, tersini düşünürsek –ki genelde tersi uygulanır - filmin popülaritesinden yararlanılır ve bu durum satış rakamlarına yansır. Böylelikle yapımcılar, akşam evlerine ağzına kadar dolu cüzdanlarla döner(!)

Bu durumun Midway’e yaşattığı bazı dezavantajlar var, yani film hakkında çok az bilgiye sahipken, oyunun yapımcı ekibi sahneleri tasarlıyor, olayları kurguluyor… Düşük bir ihtimal olsa da, 2009’da izleyeceğimiz Wheelman ile 2008’de oynayacağımız arasında bir takım farklar olabilir.

Aksiyon adamı Diesel

Vin Diesel’i kontrol edeceğimiz The Wheelman’i tür olarak görev bazlı aksiyon oyunları kategorisinde değerlendirebiliriz. Bu türe en yakın başlık, şüphesiz ki Driver’dan başkası değil. Eğer daha önce yapımı denediyseniz, Wheelman’in ne tür bir oyun dinamiğine sahip olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Yapım için yayınlanan videoda gördük ki, şaşalı aksiyon filmlerinde izlediğimiz sahnelerden çok daha abartılı enstantanelerle karşılaşacağız. Vin Diesel ise, Sylvester Stallone’nin (1986’da vizyona giren Cobra filmindeki) Teğmen Cobra Cobretti karakterinden bile daha korkusuz görünüyor. Yani bir insan, içerisinde bulunduğu otomobile kurşun yağarken, nasıl tepkisiz kalabilir ki? Vin Diesel kalıyor…

Görev adamı Diesel

Film 2009’da vizyona girecek ve henüz sahneleri çekilmedi, fakat buna karşın aynı ismi taşıyan oyun adına Vin Diesel sahnelerini tamamladı. Karakterin hareketlerinin birebir oyuna aktarılması için Motion Capture tekniği kullanılan yapımda, böylelikle gerçekleri sahneler geliştirilemeye çalışıldı. Fakat yapımın abartılı aksiyon dozajının bir hayli yüksek olduğu düşünürsek, gerçekçilikten söz etmek ne kadar doğru, bilemiyoruz.

Türün oyunlarını keyifli kılan, mekanların ve yolların, eğlence ve aksiyona ne kadar elverişli olduğudur. GTA’nın Liberty City’si, San Andreas’ı, Vice City’si, Driver’ın New York’u, kullanıcıları heyecanlandıracak birçok materyale ve eğlenceli tuzaklara sahipti. The Wheelman’in Barcelona’sı ise bir aksiyon oyunu için oldukça zorlu virajlara, dar ara yollara sahip… Ne kadar kullanışlı olacağını, The Wheelman Game satışa sunulduğunda göreceğiz.

Toparlayacak olursak, aksiyon çocuklarını memnun etmek için hazırlanan bir oyun Wheelman. Hem de geliştirilmesi için 15 milyon dolar ayrılan bir yapım. 2007’nin sonunda satışa sunulacağı dedikoduları olmasına karşın, şu anda tarihle ilgili resmi bir bilgi yok. Umuyoruz ciddi bir erteleme olmaz da, 2008’in ilk çeyreği içerisinde yapımı PC, X360 ve PS3 platformlarında görebiliriz.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 10.06.2023 13:54
Kalan Karakter : 300 Gönder
The Wheelman

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×