TimeShift

Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Zamanda oynama vakti geldi.
Son dönemde merakla beklenen tüm FPS oyunları birbiri ardına piyasalarda yerini buldu. Kimisi tüm beklentilerin üzerine, hayal kırıklığı yaratırken; kimisi sessiz sedasız gelip, piyasaya bomba gibi düştü. Fakat hiç biri son yılların en iyi FPS’si Half Life 2 kadar, gerek konusu gerek fizik motoruyla, gelecek kuşak FPS oyunlarına örnek olamayacak. Öyle ki büyük iddia ile gelen Doom 3 bile, HL 2 karşısında, muhteşem grafiklerini saymazsak oldukça sıradan bir FPS olmaktan öteye gidemedi. Bu iki oyundan önce kullanıcıyla sessiz sedasız buluşmuş olan Far Cry, uzun zamandır tatmadığımız kadar, keyifle oynadığımız bir yapım oldu. Tüm bu özellikler oyunun oynanmasına yetiyordu ama geleceğe göz kırpan bir teknolojiden söz etmek pek mümkün olmadı. Bu yüzden yakın gelecekteki yapımların HL 2’nin açtığı yoldan gidecekleri kesin gibi gözüküyor. Hatta Doom 3’ün ek paketi Resurrection of Evil’de bile, HL 2’deki Gravity Gun’ı adeta kopyalayıp, karşımıza çıkaracaklar. Böylelikle HL 2’nin en etkili özelliği olan fizik motoru, Doom 3 RoE için de ön plana çıkıyor.

Durdurun şu zamanı!

TimeShift, 2005 sonbaharında PC’lerimize konuk olacak. Oyunumuz saldırgan bir dünyada geçiyor ve askerlerden oluşan ordulara sahip, mistik bir düşmana karşı mücadele ediyoruz. Yapım FPS türünde ve Half Life 2’nin izinden gitmek yerine, kendi yenilikleriyle geliyor! Oyunda zamanı geri almak mümkün! Tabii böyle bir özelliği mutlaka kısıtlamışlardır diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Bu konuda oldukça özgür olacağız. Karşımıza çıkan düşmanları ve tuzakları alışık olmadığımız bir şekilde, zamanı geri alıp geçebileceğiz. Bu özellik Prince of Persia: Sands of Time’ı hatırlattı fakat daha ayrıntılı olacağı muhtemel. Çünkü kullanılan zamanı geriye sarma modu Prince: SoT’da olduğu kadar hayat kurtarıcı nitelikte değil. Örneğin size isabet eden merminin ardından, zamanı geriye aldığınız takdirde sağlığınıza hemen kavuşamıyorsunuz. Bu şekilde oyuna bir süre yaralı olarak devam edeceğiz.

Bir diğer önemli nokta da Max Payne’de kullanılan “Bullet Time” modu. Sayesinde üzerimize gelen kurşunlardan kolaylıkla sıyrılıp, düşmanlarımızı tek tek yok edebileceğiz. Bahsi geçen özellik Doom-3 Resurrection of Evil’da “Helm Time” adı altında kullanılacak. Anlaşılan ilerleyen zamanlarda bir çok FPS’de “Bullet Time” modunu sıklıkla göreceğiz.

Şimdi zamanı değitirme vakti

TimeShift birbirinden zorlu 30 görev içeriyor. Bölümleri geçmek için olağan üstü yeteneklerimizi ve savaş tekniklerimizi kullanmamız gerekiyor. Bunlara ek olarak 10 çeşit silah ve alternatif modları olacak. Bunların tamamının çok etkili silahlar olacağı belirtildi. Bazı FPS oyunlarında sadece ilk bölümlerde kullanılan, sonrasında ise unutulup adeta terk edilen silahlar, TimeShift’te olmayacak. Oyun boyunca çeşitli zaman dilimlerinde yer alacağımız için, silahlarımızın var olduğumuz zamana göre farklı alternatifleri olabilir. Şimdilik bilinenler Sniper, makineli tüfek ve tabanca’dan ibaret. Fakat oyunun çıkmasına epey vakit var. Belki bir Gravity Gun’ı da, Time Shift’te görürüz(!)

Düşmanlarınızı etkisiz hale getirdiğinizde, ölümleri tıpkı Max Payne 2’deki gibi “Bullet Time” modunda gösterilecek. Ayrıca düşmanlarınızı yok ettiğinizde puan kazanabileceksiniz. Hatta işini bitirdiğiniz rakiplerinizi, zamanı geri alıp, tekrar öldürürseniz; yine puan kazanaksınız. Tabii oyun Frag yapmaktan çok daha fazlasını içeriyor.

Ben bu oyunu biliyorum

Aslında proje 2003 yılından bu yana hazırlanıyor. TimeShift’in daha önce Chronos adıyla piyasaya sürülmesi planlanmıştı, o dönemdeki bilgileri bu isimle bulabilirsiniz. Genel olarak TimeShift, çok fazla karşılaşmadığımız zamanı geri alma, durdurma veya yavaşlatma gibi özelliklere sahip. Ekran görüntülerine bakıldığında grafikler oldukça iyi görünüyor. Kaplamalardaki ayrıntılar oldukça dikkat çekiyor. Beklenen FPS’lerin çıktığını düşünürsek, TimeShift’in kullanıcıyla buluşma tarihi olan sonbahar, oldukça iyi düşünülmüş. Eğer Saber Interactive vadedilenleri başarıyla gerçekleştirirse, belki Far Cry’da yaşadıklarımızın bir benzerini gelecekte TimeShift’te de karşılaşırız. Oyuna dalıp gerçek hayatı unutmayın.
Yorumlar 13
MK Okuru
MK Okuru 25.07.2024 03:18
Kalan Karakter: 300 Gönder
TimeShift
İlginizi Çekebilir