1/2

Tom Clancy's Ghost Recon

Ant Köksal 3.06.2010 - 12:31
Tom amca yeniden i? ba?ynda.. Delta Force'u, Rainbow Six'i unutun. Artyk Ghost Recon var, hiç olmady?y kadar ölümcül ve gerçekçi..
Platformlar PC
Tom Clancy's Ghost Recon
  • Yapımcı - Yayıncı Red Storm Entertainment - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 92
Artılar -
Eksiler -
Bir zamanlar Delta Force vardı.. "Aha furdum, hem de gafasından!", "La oğlum hep peni furmayun la!" nidaları arasında, arkadaşlarımızı multi'de katlederdik. Sonra Rainbow Six geldi ve binaların içinin açık araziden daha ölümcül olduğunu gösterdi bize. Pusu kurmayı, dakikalarca beklemeyi öğrendik. Bu oyunlar hala var. Ama bunlara ek olarak, artık Ghost Recon var ve size iki oyunu da unutturacak kadar güzel..

Başlıktaki Tom Clancy, bir yazar oluyor efendim. Türkiye'de de pek çok kitabı yayınlandı. Netekim Rainbow Six, Gökkuşağı Altı gibi Türkçesi tuhaf kaçan bir isimle piyasada, oyunun kaynağı da o kitaptı. Eski CIA silah danışmanı, yeni yazar ve daha da yeni "oyun fikir babası"dır kendileri. Önceleri birkaç oyunda daha gördük ismini, hatta bir tanesi grafik mrafik hak getire turn-based bir oyundu, ama "tanınması" R6 ile oldu. Oyunuyla hemen hiç ilgisi olmasa da (oyun bağımsız bir ekip tarafından yapılmıştı), R6 çok tutuldu ve resmen Tomb Raider serilerine dönüp neredeyse her ay yeni bir görev paketi çıkmaya başladı. Ve bildiğiniz gibi, bu iş çok sıkıcıdır.. Tamam, güzel oyun, ama HOMM'u geçmişti be kardeşim! Hatta şu anda, yeni bir paket daha piyasada.. Neyse ki, birileri bu işin hakikaten uzadığını fark etmiş. R6 "serileri" daha da devam edecek gibi dursa da, hiç olmazsa bir alternatifleri var. Ve R6'yı unutturacak kadar da iyi bir alternatif..

Ghost Recon, 5. Özel Operasyonlar Ekibi'ni kontrol etme fırsatı veriyor. "Onlarla karşılaşırsanız.. çoktan ölmüşsünüzdür." Böyle tipler de kendilerine "ghost" (hayalet) adını vermekte haklılar tabii.. Yalnız Casper misali hayalet değil, kodu mu oturtuyorlar! Hikaye aslında tanıdık: 2008'de, Rusya'daki komünistler güçleniyor ve "o eski güzel günlere" kavuşabilmek amacıyla, eski Sovyet Cumhuriyetlerine saldırmaya başlıyorlar. (Bu heriflerin bi bildiği var ya, du bakalım.. Her oyunda bu "yeniden güçlenen gomuniskler" hikayesi! N'ooluyor kardeşim?) Eh, ABD burnunu sokmadan olmaz tabii.. Henüz resmen savaş başlamamış olsa da, Ghost Recon ekibi bölgeye sevk ediliyor ve operasyonlara başlıyor. Siz de ekibin bir üyesi olduğunuza göre, hazırlansanız iyi olur, yoksa askerliği yakarsınız..

Oyunu "çok gelişmiş Delta Force" olarak tanımlamak yanlış olmaz. Eğer adamlarınızı bilgisayarın atamasını tercih ederseniz, toplam altı kişilik ve üçe bölünmüş bir takımınız olacak. Üç kişi kısa menzilli silahlarla donanmış ve Alpha takımında, ki bu da sizin takımınız oluyor. İki kişi çok daha güçlü assault silahlarıyla donanmış olarak Bravo takımında ve bir kişi de sniper olarak Charlie'de.. Oyuna alışana kadar, adamların seçilme işini bilgisayara bırakmanızda bir zarar yok, R6'da olduğundan çok daha iyi seçimler yapıyor. Yalnız verilen silahları bir kurcalayın. Maalesef, Delta Force'da olduğu gibi tonla ekipmanla göreve başlayamıyorsunuz. Belirli "kit"ler var ve seçiminizi bunların içinden yapmak zorundasınız. Kit'ler iki adet silahtan oluşuyor, birincisi ana silahınız, ikincisi ise isterseniz ana silaha yapacağınız bir ekleme (bomba atar gibi) ya da dürbün gibi yardımcı "mühimmat". Ve fakat bunlar da çok sınırlı şeyler. Koskoca ABD ordusu yardıma muhtaç durumda mı ne? Daha fazla silah seçeneği olmalıydı.. Gerçi ilerleyen görevlerde aranıza "specialist"ler katılıyor ve seçenekler biraz daha artıyor, ancak yine de yetersiz. Artık mod'ları ya da oyunun görev paketini bekleyeceğiz bunun için..