1/2

Türk oyun sektörü nasıl gelişir

Türk oyun sektörü nasıl gelişir

Mustafa Kökçam - Kubuz
Mustafa Kökçam - Kubuz 29.01.2013 - 10:21
Devlet bize yardım etsin
Geçenlerde Türk oyun sektörüne yöneltilen eleştirilerin haksızlığı üzerine bir yazı yazmıştım, daha sonra birkaç gün evvel Indie Game the Movie'yi izledim, öncesinde de sanayi bakanımızın Crytek'in açılışında söylediği sözleri dinledim. Bilim, Sanayi ve Teknoloji bakanımız benim duyduğum kadarıyla bu topraklarda çok hikaye olduğunu ve oyunlarda başkaları yapıyor diye bizim de satış getirecek her şeyi yapmamamız gerektiğine dair güzel şeyler söyledi. Fakat bakanımızdan duymayı umduğum oyun sektörünü geliştirecek bir eylem planıydı. Peki, devlet bu konuda ne yapabilir?

Türk oyun sektörü nasıl gelişir
Devlet öncelikle bilgisayar oyunlarının önemini fark etmeli. Pazar büyüklüğünün seksen milyar doların üzerinde olduğunu biliyoruz. Üstelik mevcut ekonomik krizde gördüğümüz üzere ekonomik dalgalanmalardan da etkilenmiyor, diğer sektörlerin aksine her hangi bir olaydan (doğal felaketler, ekonomik sıkıntılar, ham madde kıtlığı, enerji fiyatındaki artış...) etkilenmediği gibi sektör savaş durumunda bile işlevselliğini koruyacak özelliklere sahip (gelecekte askerlerin eğitiminde kilit öneme sahip olacak). Son olarak da küreselleşmiş dünyada bütün kültürler hızla erirken bizim kendi kimliğimizi korumamız adına dört sektör (Edebiyat, Filim-Dizi, Çizgi film ve Oyun) çok büyük önem taşıyor.

Buraya kadar malumu ilam ettim, peki devlet ne yapmalı?

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×