1/2

UEFA EURO 2008

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Lig şampiyonu belli oldu
Platformlar XBox 360
UEFA EURO 2008
  • Yapımcı - Yayıncı EA Sports - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor,Spor
Merlin Puanı 81
Artılar Futbolcu animasyonları, eğlenceli modlar, geliştirilen bar sistemi, atmosfer ve detaylı statlar, Multiplayer seçenekleri, hava şartlarının maça etkisi
Eksiler Hala hakem ortalıkta yok, kaleciler bazen duraksıyor, gollerinizi kaydedemiyorsunuz
Milletçe futbolu seven bir toplumuz. Özellikle son yıllarda milli takımımızın kazandığı başarılar ile alakalı alakasız hepimiz futbol sever olduk çıktık. Futbol diyince oyun piyasasına yıllardır hakim olan maalesef sadece iki adet ürün var. Bunlardan biri 1995 yılından beri seriye devam eden FIFA, diğeri ise Pro Evolution Soccer. Senelerdir metal müzik dinleyenler ile rap tarzı dinleyenlerin arasındaki tartışmalar gibi oyuncular da bu iki oyunun arasında kaldı. Bazıları FIFA dedi bazıları PES, zaman oldu PES çok öne çıktı, birçok FIFA seven taraf değiştirdi. Sene başında da bu sefer FIFA kendinden söz ettirecek ciddi yeniliklere gidince PES taraftarını kazandı. Peki, bu maçın şimdilik önde gideni kim?

Hakan Şükür kaleciyle karşı karşıya…

Euro 2008, dışarıdan bakıldığında ilk izlenim olarak sanki bir oyunun ek paketi gibi duruyor. Fakat bu kısa sürede yapımcılar içerikte ciddi değişiklikler yapmayı başarmışlar. FIFA 2008’de bulunan birçok hatayı telefi edip üzerine güzel eklemeler yapmışlar. Kısaca modlardan söz edelim. “Captain Your Country” modunda herhangi bir ülke ile 4 oyuncusunu seçip yada kendiniz futbolcunuzu yaratıp kupaya başlıyorsunuz. İsterseniz arkadaşlarınızla birlikte aynı ekrandan oynayabilirsiniz. Yok tek başınayım derseniz sadece seçtiğiniz futbolcuyu oynuyorsunuz. Maçlardaki performansınıza göre kadroda kalmaya çalışmalısınız, yoksa yedek kalıp maçı izlemek zorunda kalıyorsunuz. Kendinizi göstermek için illa gol atmanız gerekmiyor. Oynadığınız futbolcu defans ise ona göre atakları keserseniz, rakibi iyi tutarsanız puanınız artıyor. Maç sırasındaki performansınız karşılığında kazandığınız puan ile futbolcunuzu geliştirebilirsiniz. Daha iyi şut çekmesi, daha iyi pas vermesi daha çevik olması gibi onlarca seçenekten kendinize özgü bir futbolcu yaratabilirsiniz. Bu modu isterseniz normal kamera ile ya da Be a Pro modunda kullanılan üçüncü gözden görerek oynayabilirsiniz. Bir diğer opsiyon ise “Story of Qualifying”. Bunda ise geçmiş turnuvalara dayalı senaryolar oynayarak ilerliyorsunuz. Şu kadar dakikada şu kadar gol at, hiç gol yeme gibi verilen görevleri yapmaya çalışıyorsunuz. Güzel yanı ise senaryoların geçmiş yıllarda gerçekten yaşanmış olması. Bu iki yeni mod dışında klasik Euro 2008 turnuvası yapabilir, hazırlık maçları oynayabilir yada arkadaşınızla penaltı çekişebilirsiniz.

Hoca böyle ofsayt mı olur ayıp ediyorsun?

Birazda sahaya inelim. FIFA 2008 ile Euro 2008 arasında oynanabilirlik olarak gerçekten çok fark var. Ben bu denli değişimi 2009 yılında çıkacak oyuna yapabileceklerini düşünüyordum. İlk olarak göze çarpan değişim artık her topla aksiyonunuz için bar doldurmanız gerekmesi. Yıllardır bunun böyle yapılmasını savunmuşumdur. Nedense yapımcılar hep bir kere tuşa bas top gideceği yeri bilir şeklinde uyguladılar. Bu konuda PES serisi biraz öndeydi, fakat onda da her şey bu kadar rahat değildi. Artık basit kısa paslardan, 30 metreyi aşan havadan bir ara pasına kadar her şey sizin kontrolünüzde. Buda tabii ki oyuna ciddi derecede gerçekçilik ve oyuncunun yeteneğine bağlı pozisyon çeşitliliği sağlamış. Ayrıca plase tuşu eklenmiş. Mesafe gözetmeksizin istediğiniz yerden istediğiniz hızda ve yükseklikte plase vuruşlar yapabilirsiniz. Kaleciyle karşı karşıya kaldığınızda gerçekten çok işe yarıyor. Bir diğer yenilik ise gol attığınızda sevinmelerin sizin kontrolünüzde olması. Yaklaşık 30 adet sevinmeden istediğinizi yapabilirsiniz. Deplasmanda gol attıktan sonra karşı taraftara koşarak sus işareti yapmak gerçekten eğlenceli olabilir. Maç sırasında diğer maçların skorları ekrana geliyor. Eğer gruptan çıkışınız bir diğer maça bağlıysa buda çok hoş bir özellik.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×