Ünlülerin iCloud hesabını çalan hacker tutuklandı

Onur Güner
Onur Güner 28.10.2016 - 15:59
Adam bildiğin yürüyen kimlik avcısı ya
Bundan tam 2-2,5 yıl önce yani 2014 yılında bir skandal yaşanmış ve Apple firmasının ünlü sanal bulut uygulaması iCloud hacklenmiş ve aralarında Jennifer Lawrence, Avril Lavigne, Rihanna, Scarlett Johansson, Aubrey Plaza ve Vanessa Hudgens gibi isimlerin de aralarında bulunduğu yüzlerce ünlüye ait uygunsuz fotoğraf ve video çalınmıştı. Olayın ardından ise mağdur olan ünlüler Apple şirketine dava açmıştı. Ancak şirketin avukatları mahkemede iCloud'da güvenlik sorunu olmadığını ve hacklenen kişilerin kendilerinin hacklendiğini öne sürmüştü. Hala daha devam eden dosyada ise sonunda FBI bir dijital iz buldu ve sonucunda da Ryan Collins isimli 36 yaşındaki hackerı tutukladı. Mahkemeye çıkarılan Collins ise tüm suçlamaları kabul etti ve en az 100'den fazla kişinin bilgilerini ele geçirdiğini itiraf etti.

Ünlülerin iCloud hesabını çalan hacker tutuklandı
Kimlik avı dolandırıcılığı denilen yöntem kullanan hacker, tüm mağdurlara Apple firmasından atılan bir mail gibi sahte mail atmış ve mağdurların bilgilerini böyle ele geçirmiş. İddia makamında bulunan savcı ise mahkemeye sunduğu rapora göre Ryan Collins'in tam olarak 50'den fazla iCloud ve 70'den fazla da Gmail hesabı çalmış. Ayrıca mahkeme ise bu iddiaları kabul ederek hacker Ryan Collins'i tam 2 yıl hapse mahkum etti. Ayrıca yapılan açıklamaya göre FBI'ın olayla ilgili soruşturması devam ediyormuş. Hacker'ın suçunu kabul etmiş olmasıyla beraber Apple firması da bütün suçlamalardan aklanmış oldu. Zira bu hack olayı tıpkı şirketin söylediği gibi olmuş. Maillerin resmi olarak Apple'dan gelmediğini anlayamayan iCloud kullanıcıları bu mailleri açmış ve böylelikle kendi kuyularını kazmışlar.
Yorumlar 4
MK Okuru
MK Okuru 27.11.2021 12:11
Kalan Karakter : 300 Gönder
oXelight
oXelight 30.10.2016 03:31
Belki de apple kendisine ulaşıp yüksek bir tutar para önermiştir. Davayı kaybetmek daha maliyetli olacağından 10-20 adama vermek daha makul sonuçta :)
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 30.10.2016 01:10
zor paranın tadını aldı bırakmaz peşini
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 29.10.2016 12:20
adam yanlış bir şey yapmış ama fazla ceza almaması iyi bir şey ileride siber güvenlikle ilgili çalışmalar yapar belki hatasını anlayıp
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 28.10.2016 20:33
Reklamın iyisi kötüsü olmaz denilen kavram : Apple için yaratılmış. Bir sürü ünsüz , yarı ünlüyü de çıplaklığı ve abazan bakteriler sayesinde ünlü etti. Alan memnun , veren memnun. Neyin hackeri , kimin zekası. Bırağğğ emmi senin kurnazlık sandığın ütopya , benim cahil insanıma ayna olmuş. Züe.
Kalan Karakter : 300 Gönder
Ünlülerin iCloud hesabını çalan hacker tutuklandı

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×