Unrailed! inceleme

Yasin Abay
Yasin Abay 4.11.2020 - 13:27
Unrailed! içerisinde farklı görevleri barındıran ve çevrimiçi oyun partilerine katabileceğiniz bir oynanış sunuyor.
Platformlar Nintendo Switch, PC, PlayStation 4, XBox One
Unrailed! inceleme
  • Yapımcı - Yayıncı Indoor Astronaut - Indoor Astronaut
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji
Merlin Puanı 75
15 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%70
Artılar + Eğlenceli dünyası
+ Şaşırtıcı oynanış dinamikleri
+ Kaynak yönetimi ve oyuna etkisi
Eksiler - Bazı ufak hatalar

Unrailed!, birçok görevi kısa süre içinde art arda tekrar etmenizi gerektiren, tek oyunculu ve çok oyunculu oynanabilen, zamana ve ortaya aniden çıkan diğer sorunlara karşı yarıştığınız çok eğlenceli bir oyun. Bu oyunu oynamanın yanında, oynayanları izlemek de müthiş zevkli. Oyun içinde olanlar bir tarafa dursun, oyuncuların bu olanlara tepkileri de sizi çok eğlendirecektir.

Unrailed! inceleme

Unrailed!, Steam ile birlikte PS4, Xbox One ve Nintendo Switch için satışta ve Eylül 2020’de 1.0 versiyonu ile erken erişim dönemini bitirmiş oldu. Geliştiricisi Indoor Astronaut ve yayıncısı Daedalic Entertainment olan Unrailed!’da Türkçe dil desteği de bulunuyor.

Unrailed! inceleme

Oyuna ilk giriş yaptığınızda yazılanları okumaya zaman ayırmanızı tavsiye ederim. Ardından minyon karakterinizi seçin ve öğretici “tutorial” kısmını bitirin. Böylece, oyun tuşlarına alışacaksınız, suyu nasıl taşıyacağınız, odun ve demir hazırlamayı ve ray yapmayı, kendinize köprü yapmayı öğreneceksiniz. Daha sonra muhtemelen oyuna dalacak ve öğretici bölümünün aslında ne kadar kolay olduğunu düşüneceksiniz. Şimdi karakterimizi seçelim ve oyun içine dalalım.

Oynanış dinamikleri

Trenimiz harekete başladı ve bir sonraki istasyona yetişmesi gerekiyor ama ray yok! O da ne? Bir de bize yardım eden bir bot var. Kazmamız ve küreğimiz ile başlıyoruz odun ve demir hazırlamaya. Sonra bunlar ile ray üretiyoruz. Bot da, eğer bir bug ile karşılaşmaz ise bizim için kaynak üretmeye devam ediyor. Evet, bazen botumuz oyun içinde bir yerlere sıkışabiliyor.

Trenimiz yavaş yavaş yolunda giderken ve biz trenimize demiryolu döşerken birden trenimiz alev almaya başlıyor. Büyük bir sorun ve hemen çözülmesi gerek! Kovamızı alıyor ve nehre gidiyoruz. Su dolduruyor ve trenimizin ateşini söndürüyoruz. Sonra devam odun ve demir üretmeye...

Elbette trenimiz için düz demiryolu yapamıyoruz her zaman. Haritamızın koşulları da rayların gidişatını etkiliyor. Yine, karşımıza çıkan anlık sorunlar ve kaynakların ulaşılabilirliği de çizdiğimiz demiryolunun şeklini belirliyor.

Unrailed! inceleme

Dinamik Ortam

Oyun içinde haritalarımız çeşitli doğa olayları ile değişiklik gösteriyor. Karlı haritamız da var, lavlı haritalar da. Karlı haritada tren alev almazken, lavlı haritalarda trende çıkacak yangını söndürmeniz oldukça zor olacak. Bunun için, su kapasitesi yüksek vagonlara ihtiyacınız olabilir. Nasıl? Elbette, oyunda seviye atladıkça vagon seviyelerini artırabiliyorsunuz. Yani, hazır elinizdeki vagonun özelliğini artırabilir ya da farklı özellikte vagonlar da ekleyebilirsiniz. Şahsen, dinamit üreten vagonu eklemenizi tavsiye ederim. Dinamit üretip, birçok hammaddeyi daha kısa sürede elde edebilirsiniz. Bu, en kritik anlarda, son bir demiryolunu yetiştirmenize yardımcı olabilir.

Unrailed!, haritaların dinamik özellikleri ile de ışıldayan bir oyun. Siz, odunları ve demirleri ray yapmak için hazırlarken birden ortam kararır ve etrafı göremezsiniz. Sadece civarınızı görebilirsiniz. Tabi, gece olmuştur! Bu sırada haritada kazmanız nerde, baltanız nerde hatırlamanız gerekiyor. Ortam birden gizlenebiliyor ya da bazı sabotajcılar sizin ürettiğiniz hammaddeleri haritadan aşağı atıyorlar. Bunlar yetmezmiş gibi bir de yolunuza inekler çıkabiliyor! İnek mi? Demiryollarını yetiştireyim derken bir de bu sinir bozanlarla uğraşıyorsunuz. Koca cüsseleriyle yolunuzu tıkıyorlar ve zaman kaybediyorsunuz.

Unrailed! inceleme

Tüm bu şartlardan ve olaylardan bahsederken oyunun ne kadar basit olduğunu ama bir o kadar da stresli olduğunu söylemek gerekiyor. Genellikle zamanla yarıştığımız ve gerginlikle geçecek oyun sürecini çok daha eğlenceli kılacak olan ise Unrailed! multiplayer partiler olacak. Tavsiyemiz, en az 3 arkadaşınızı daha alın ve ikişerli takımlar olarak karşılıklı oynayın. Karşılıklı neler yaptığınızı görecek ve çok eğlenceli dakikalar geçireceksiniz.

Unrailed!, her ne kadar tek oyunculu oynanabiliyor olsa da tek oyunculu seçenekte eğlenceden daha çok gerginlik yaşayacağınızı varsayıyorum. Bunun için çok oyunculu verisyonu öneriyorum. Trenimiz, öyle ya da böyle yok olacak ve bu sonsuz-sonlu yarışta rakibimizin terninin yok olduğunu görmek çok daha zevkli!

Unrailed! inceleme

Tüyolar

Yine de tek oyunculu oynuyorsanız, haritalarda demire göre odun kaynağımız daha fazla oluyor. Bu yüzden önce kazmanızı alıp demir hazırlamanızı tavsiye ederim. Buna ek olarak su kovanız sürekli dolu olsun çünkü her an yangın çıkabilir. Bir yangın çıktıktan sonra, kovayı alıp söndürün ve kovayı tekrar doldurun. Haritamız tren hareket ettikçe sürekli sağa kaydığı için, zaman ile siz de hammadelerinizi, kovanızı ve baltanızı sağa taşımak zorunda kalacaksınız.

Çok oyunculu seçenekte ise görev dağılımı yapmaya dikkat edin. Bir oyuncu odun, dier oyuncu demir hazırlarken bir diğeri rayları yapmaya ve yangınları söndürmeye odaklanabilir. Köprü geçişlerinin sorun olmaması için en az 4-5 adet geçiş şeridi hazırlayın ve rahat edin. Bazı geçişler çok dar oluyor ve nehirler buna daha fazla zorluk ekleyebiliyor.

Unrailed!, kendi içinde çok eğlenceli bir dünyaya sahip. Gerginliğinizi artıracak ama sizi şaşırtacak basit bir eğlence oyunundan bence bir tık fazlası. Unrailed! çok oyunculu versiyonunda, arkadaşlarınızla birlikte eğlenceli vakitler geçireceksiniz.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 3.02.2023 10:43
Kalan Karakter : 300 Gönder
Unrailed! inceleme

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×