1/9

Ve insanoğlu metale şekil verdi...

Alper Akkurt
Alper Akkurt 3.06.2010 - 12:31
Saatlerce bilgisayar başından kalkamadan birçok farklı oyunu oynuyoruz.

VE İNSANOĞLU METALE ŞEKİL VERDİ

Hepimiz saatlerce bilgisayar başından kalk(a)madan birçok farklı oyunu oynuyoruz. Bir oyunu oynatan grafik ve sesinden çok bize yaşattığı heyecan ve konusudur elbette ki. Konu bir oyunun sürükleyici öğesidir ve çok iyi seçilmelidir. İşte bu nedenle oyun yapımcıları da sıklıkla 2. Dünya Savaşını konu alan oyunlar üretirler. Evet hepimiz en az bir kez bile olsa ikinci dünya savaşını anlatan oyunlardan oynamışızdır. İster FPS ister strateji olsun bu tip oyunlarda tek bir şey değişmez o da kullanılan silahlar ve araçlar. İşte bu nedenle size 2. Dünya Savaşında sıkça kullanılan ve dolayısıyla bizim de günümüzde evlerimizde sıkça kullandığımız :) silahları tanıtmaya başlıyorum. Bu konuda bir yazı dizisi hazırladım ve sırayla yayınlanacak. İşte ilk olarak Alman piyade silahları.

P38

Bu tabanca her oyunda Alman tarafının klasik tabancasıdır. Özellikle yakın mesafeden oldukça öldürücüdür.  Multiplayer oynarken makinelide mermim bitince bu çakaralmaz ile bayağı adam harcardım. Karakter olarak bizim yadigar Kırıkkale’ ye benzer:)

2. Dünya Savaşı başlamadan önce, Walther şirketi 9 mm’ lik parabellum tipi silahını orduya “heeres pistole” (HP) olarak üretti ve LUGER adı altında satmaya başladı. 1937 yılında ilk tabancalar Alman subaylara teslim edildi. 1938 yılında ise LUGER’ in  modifikasyon geçirilmiş bir türü olan P38 (pistole model 1938) Alman yüksek komutasındaki subaylara verilmeye başlandı ve silah çok geçmeden neredeyse tüm Alman subaylarının kullandığı resmi bir silahı haline geldi. Silahın ilk prototipleri Almanya için .38 kalibre ve Amerikan pazarı için .45 kalibre olarak üretilmişti. Hatta 9 mm’ lik “NR” modeli Amerika’ da satışa bile sunulmuştu.

Test modellerinden farklı olarak seri üretim için tasarlanmış ilk P38 modelleri 1938 yılında orduya verilmeye başlandı. Walther P38 in seri numarası 0’ la 1500 arasında olanlarda HP LUGER modelinin dikdörtgen ateşleme iğnesi kullanılmıştır. Tabancanın yan taraflarında özel olarak yapılan işaretlemelerde tasarımın gelişmesine paralel olarak sırasıyla HP, P38 ve Model P38 yazıları yazılmıştır. Önceleri “HP” ve “MODEL P38” yazılarını yazmak için genel alman ticari sembolleri kullanılmıştır ve bu türler az bulunur. Genelde bu tür işaretlemeler ihraç edilecek ürünlerde ve polis birimlerine verilen modellerde kullanılmıştır. P38 modeli tabancalar Walther, Mauser ve Spreewerk şirketleri tarafından üretilmiştir. Her üretici kendine ait bir kodu tabancaların üzerine basmıştır. Mauser bfy ve svw; Walther 480 ve ac,  Spreewerk de cyq kodunu kullanmıştır. Ayrıca müttefikler Belçika üzerinde Almanya’ ya doğru ilerlerken daha henüz montajları yapılmamış FN kodlu tabancalarla karşılaşmışlardır.

Tabanca ile ilgili ilginç bir ayrıntıysa şudur. Tabancada emniyet sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla kendi kendini vurma sonucu yaralanmalar meydana gelebilir. Bu nedenle oldukça  tehlikeli bir silahtır.

Üretim hayatı boyunca ufak değişiklikler geçirmesine rağmen asıl tasarımını koruyan tabanca 1945 yılında savaşın kaybedilmesiyle üretilmemeye başlanmıştır. Ancak üretim 1957 yılında Bundeswehr (yeni Alman ordusu) için tekrar başlamıştır. Bu silahla beraber Armeepistole adıyla değişik bir tür tabancada üretilmiş fakat bu silah P38 kadar ilgiyle karşılanmamıştır. Savaş sonrası imal edilen modellerde yapılan çok ufak birkaç boyut değişiklikleri nedeniyle savaş zamanında üretilen P38’ ler ile savaş sonrası üretilen P38’ ler arasında parça değişimi yapılamamaktadır.

Silahla ilgili daha ayrıntılı bilgi için; http://www.whog.org/p38/ adresine başvurabilirsiniz.  

P38

Ve insanoğlu metale şekil verdi...

 

P38 tabanca

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×