Vieri ile Röporaj

Melih Özkan
Melih Özkan 3.06.2010 - 12:31
Vieri… Eidos un Türkiye liglerini hazırlamak için yardım aldığı Cm fanatiği arkadaşlardan biri. Sizler için, bu işin tamamını öğrenmek için özel olarak kısa bir röportaj yaptık.
Melih: Selam Vieri.
Vieri: Selam.

Melih: Türkiye' de Cm dendiğinde senin ve dostlarının akla gelmesi hüdaverdilik değil sanırım. Sende ki bu Cm hastalığı ne zaman bulaştı?
Vieri: Bana menajelik ruhunu bulaştıran Amigadaki Sensible adlı hastalıktır. Sanırım bu gün menajerlik oyunu oynayan herkesin içinde bu menajerlik hastalığından biraz vardır. Burada menajerliğe başladım, hemen ardından the manager ile menajerlik oyunlarına devam ettim. Sonra Cm ile tanıştım. İlk başta herkese geldiği gibi bana da biraz tuhaf geldi ama sonra alıştım. Şimdi sabah akşam deli gibi hayatımda Cm var :)

Melih: Bildiğim kadarıyla sen ve arkadaşların Cm’nin yapımcı firması ile ortak bir çalışma içerisindesiniz. Bu çalışmanın içeriğini ve daha da önemlisi bu görevi nasıl aldığınızı biraz anlatır mısın?
Vieri: Bizim sitemiz Türkiye de Cm üzerine kurulu ilk sitelerden birisi. Ayrıca cm faaliyetleri de hazırlıyorum. Daha sonra cm 00/01 Türkiye ligi araştırma hakkını kazanan Türker Tozar ile tanıştık ve güzel projeler düşündük. Bunları da yavaş yavaş hayata geçiriyoruz. Amacımız cm 01/02 deki Türkiye ligini en hatasız şekilde hazırlamak. Görev ise Türker e firma tarafından verildi ve o da biz içlerinde cm aşkı olan fanatikleri aynı çatı altında topladı.

Melih: Sitenizin tam olarak amacı nedir ?
Vieri: İnsanları cm ile tanıştırmak ve oyun ile futbolu birlikte sevdirmek.

Melih: Peki site şu anda bunu tam kapasite ile yapabilecek durumda mı?
Vieri: Şu anda hayır ama geçen cumartesi sitedeki görevli arkadaşlarla bir toplantı düzenledik ve site çalışmalarını tekrar gözden geçirdik. İçeriğimiz cm ile futbol u iç içe bulundurmak olduğu için hazırlanması biraz zaman alıyor ama en kısa sürede hizmete geçeceğiz. Ayrıca bir yanlış anlaşılma olmaması için tekrar belirtmek istiyorum sitemizin resmi araştırma sitesi olması Türker Tozar sayesinde olmuştur.

Melih: Biz cm oyuncularının da en büyük temennisi budur sanırım. Çünkü cm ile ilgili gerek taktik gerekse de teknik açıdan etiyle buduyla bir Türk sitesine ihtiyaç var.
Vieri: Buna tamamiyle katılıyorum. İnsanlar bize siteye az zaman ayırdığımız için kızıyorlar ama bizim amacımız siteyi interaktif bir biçimde hizmete sokmak ve bunun içinde zamana ihtiyacımız var. Ayrıca bir çok konuda temas halindeyiz. Futbolcular ve spor otoriteleri ile sitede sohbetlerimiz olacak. Onlar da cm yi öğrenecek.

Melih: Spor otoriteleri derken Şansal abi, Erman hoca gibi mi?
Vieri: Kesinlikle. Bu yorumcularla sitedeki görevli arkadaşlarımız e-mail yoluyla temas kurdular ve site açılır açılmaz onlarla röportajlar yapmaya çalışacağız.

Melih: Futbol dünyasında sözü geçen kişilerin de site de bu şekilde boy göstermesi hoş olabilir.
Vieri: Biz de bu şekilde düşünüyoruz. Şu anda dünya üzerinde cm yi oynayan bir çok futbolcu var. Futbolcuları bırakın ünlü pop müzik yıldızı Robbie Williams bir cm fanatiği. Şimdi bu oyun sevilmez mi? Sevmeyenlere de sevdirmek görevimiz.

Melih: Cm yi rahatlıkla oynamak için insanların ne tür bir sisteme ihtiyaçları var ve sen kendi sisteminde oyunu rahatlıkla oynayabiliyor musun?
Vieri: Oyunu rahat bir şekilde oynamak için celeron 333 ve 64 mb ram bulunan bir sistem şart. Benim bilgisayarım P3 600 ve 256 mb ram. Ben bu sistemle oyunu çok rahat bir şekilde oynayabiliyorum. Özellikle çok fazla lig seçtiğinizde oyunun istediği sistem ihtiyaçları da artıyor fakat verdiği zevk de ikiye katlanıyor.

Melih: Vieri cm4 ün 3d bir oynanışa sahip olacağı yolunda bazı söylentiler var. Sen bu konuda ne düşünüyorsun?
Vieri: Benim bildiğim kadarıyla böyle bir şey olmayacak. Olacaksa da eski oynanabilirliğinden bir şey kaybetmemeli. Kendi kendime hep sorarım bir menajerlik oyununda abartı grafiklerin ne işi var diye. Şu bir gerçek ki SI (Sports İnteractive) EA Sports’u geçemeyecek düzeyde. Zaten Cm bu haliyle EA in 3d grafikli F.A Premiere League Football Manager ını geçebilecek düzeyde. Bu oyunda öyle detaylar var ki bunlar size 3d yi aratmıyor. Örnek vermek gerekirse oyun esnasında diğer menajerlerin zamanla sizin taktiğinizi çözebilmeleri ya da takımınızdaki genç bir oyuncunun onunla aynı mevkide oynayan yaşça daha büyük ve tecrübeli bir takım arkadaşını örnek alması. Bence bu şekilde kalmalı. Zaten eğer 3d grafiklere geçerlerse bir çok kişi Cm yi oynamaktan mahrum kalacak. Çünkü cm yi şu an oynamak isteyenlere 1mb lik ekran kartı bile yetebiliyor ama 3d ye geçerse büyük bir oyuncu kitlesi kaybedebilir.

Melih: Gerçekten de söylediklerine katılıyorum. Çok komplike bir oyun fakat 3D’nin nimetlerinden de faydalanılmalı. Her ne kadar belirli bir risk taşısa da. Pekala Vieri cm den başka bir oyun yok mu hayatında?
Vieri: Bir de sensible soccer var. Editörünü download ettim oynuyorum arada sırada.

Melih: Baba yaw menajerlik oyunlarına hasta olduğunu okuyucu da dahil hepimiz anladık ama başka türde oyun oynamaz mısın sen? Yani vampirler sadece kan ile beslenir ama bir yerde onların ki biyolojik bir hastalıktır. Siz artık aşmışsınız. ( Bilmeyenlere Turksportal adresindeki forumlara bir göz atsın. Bu adamlar kafayı bilimum menajerlik oyunuyla bozmuşlar.)
Vieri: Hmm. Kan dedin de aklıma geldi. En son internet cafede counter-strike oynadım ve direk cafeyi terk ettim. Bu ne şiddet abi ya!

Melih: Ehehe. Abi alışacaksın sen de. Demek ki sana Soldier of Fortune oynatsak serum takmak zorunda kalacağız. İki katı şiddet ve kan.
Vieri: Elemanlar kurt olmuş tabii ben mouse u kıpırdatana kadar kaç kere vuruldum sayamadım :)

Melih: Vieri son bir soru sormak istiyorum. Cm yi bana üç kelime ile anlatır mısın.
Vieri: Heyecan, tutku, zeka.

Melih: Her şey için teşekkürler Vieri. Sana ve dostlarına başarılar.
Vieri: Ben teşekkür ederim.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 2.10.2022 13:20
Kalan Karakter : 300 Gönder
Vieri ile Röporaj

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×