1/3

Vietcong 2

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Vietcong ile cepheden cepheye koşuyoruz.
Platformlar PC
Vietcong 2
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 68
Artılar Hikaye anlatımı, ara sinematikler, iyi harmanlanmış aksiyon
Eksiler Grafikler, fizik motoru yok, bir çok bug bulunuyor
Vietnam savaşı 1965 – 1975 yılları arasında tam 10 yıl boyunca sürdü. Vietnamlılar gerilla taktiği yaparak Amerika’yı bozguna uğrattılar. Her iki tarafta birbirine acımadığı bu savaşta türlü işkenceler yapıldı. Günümüzde bile hala savaşta bulunamamış ve akıbeti bilinmeyen kayıplar ve askerler vardır. Vietnam savaşı her yönüyle tarihteki yerini almış ve kara bir sayfa olarak yerleşmiştir. Bir çok filme konu olmuştur. Bunlar arasında Bir Zamanlar Askerdik, Doğum Günü 4 Temmuz, Müfreze gibi harika baş yapıt filmler vardır. Özellikle sizlere Müfreze filmini kesinlikle izlemenizi öneririm. Savaşın yarattığı psikolojiyi, korkuyu, askerlerin neler çektiklerini anlatan harika bir filmdir. Filmlerden başka bir çok oyuna da konu olmuştur, ama bu oyunların açıkçası çoğu sabun gibi eriyip gitti. Shellshock Nam 67 vardı, yakın zamanlarda piyasaya çıktı. Belki yakın tarihli diye hatırlarsınız ama onun dışıda pek insanın aklına kalıcı bir oyun olarak yerleşmedi. Müfreze filminin de bir oyunu vardır, onu aranızda hatırlayan oldu mu? Belki oldu belki de olmadı benim bile adını unuttuğum bir çok oyun var. Aslına bakarsanız isim ve atmosfer olarak aklıma en çok Vietcong oyunu kazındı. Kolay bir emir verme sistemi, yeşillik alanları harika çizen ve gözümüze sokan bir grafik motoru, çoklu oyuncu desteği ile sağlam bir FPS oyunuydu. Yapay zeka ve bazı bug’ları vardı, ama genede bir çok yönden başarılı olmuştu. İlk oyun için sonradan Vietcong First Alpha adında bir ek görev paketi de yapmışlardı. Bu paket oyuna yeni görevler ve Multiplayer için yeni haritalar ekliyordu. Çok başarılı olmasada yine de Vietcong’u sevenler için güzel bir eklentiydi. Aradan zaman geçti Vietcong 2 duyruldu, bazı oyuncular yeniden Vietnam’a dönmek için yapımı beklediler. Bu bekleyiş gerçek anlamda değdi mi? yoksa değmedi mi?

Vietcong’ların yaptığına bak

Vietcong 2’de her iki tarafla da oynayabiliyoruz, biri Amerikan diğeri Vietcong tarafı. Amerikan tarafını seçersek Vietnam’da savaşmaya giden bir subayı yönetiyoruz. Ormanlık alanda Vietcong’lar ile kapışan baş karakterimizin savaş anılarını gösteren harika bir sinematikten sonra, oyun içi grafik motoru ile yapılmış diğer sinematiğe geçiş yapıyoruz. Yatakta uzanıp anıları düşünürken yanımızda harika bir Vietnamlı güzel uzanıyor. Odanın kapısında Amerikalı bir asker bizi aşağıda bir cipin beklediğini ve gitmemiz gerektiğini söyledikten sonra ayağa kalkıyoruz. Ancak gözlerimiz yine hatunda kalıyor, onu biraz daha kesip konuştuktan sonra merdivenlerden aşağı iniyoruz. İsterseniz bulunduğunuz katta yan gelip yatan askerleri dürtüp uyandırabilir ve çevreyi gezebilirsiniz. En alt kata iniyoruz “Aman aman” dedikten sonra striptiz yapan başka bir güzeli daha görüyoruz. Barda aynısından bir adet daha var onuda ekleyelim. Öhöm çevredeki askerler ile konuştuktan sonra merhum yerden çıkıyoruz ve cipe atladığımız gibi askeri bir üsse gidiyoruz. Orada bir gazeteciyi aldıktan sonra üst düzey askeri yetkililerin katıldığı bir partiye gitmek için yola çıkıyoruz. Parti de içki içip eğlenirken, o sırada Vietcong’lar basıyor ve çatışma başlıyor. Biz de gazeteciyi korumamız altına alıp maceraya atılıyoruz.

Vietcong tarafında ise ailesi Amerikalılar tarafından öldürülmüş ve köyü yakılmış genç bir Vietnamlı karakteri yönetiyoruz. Özelikle bu bölümün sinematiğini bir seyredin derim. Ana sinematikten sonra oyun içi grafik motorundan yapılmış ufak bir sinematik ile konuya devam ediyoruz.

İki tarafın hikayesi birbirindan farklı gibi gözüksede, aslında bağlantılı bir şekilde ilerliyor. Sinematikleri izlerseniz bu dediğimi daha iyi anlarsınız. Her iki karakterde zincirleme olaylar sayesinde belli bir zaman sonra karşılaşıyorlar. Oyunda en çok hoşuma giden taraf bu oldu. Hikaye anlatımı ve savaşın gerçek yüzünü size bu şekilde harika bir biçimde sunuyor. Yaşanan acıları, karakterlerin dramlarını, istemeden olan biten şeyleri vb... yönlerden dolayı hikayeyi anlatma biçimi takdirimi kazandı.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×