Wikipedia her an açılabilir!

Wikipedia her an açılabilir!

Hakan Hervenik
Hakan Hervenik 17.01.2018 - 15:54
BTK'dan açıklama geldi.

Wikipedia'nın tekrar açılabileceği iddialarına BTK'dan açıklama geldi. Wikipedia'nın bağlı olduğu Wikimedia Vakfı'nın Genel Müdürü Katherine Maher'in Türkiye'nin internet sitesini engellemesine neden olan içeriklerin düzenlendiğini belirtmesi üzerine sitenin tekrar Türkiye'de açılması gündeme geldi.

BTK'nın Wikipedia açıklaması ise şöyle:

Wikipedia açıldı mı?

“17.01.2018 günü basın organlarında, Wikipedia yetkililerinin  “erişim yasağına yol açan makaleler değiştirilmesine rağmen erişim  yasağının devam ettiği” şeklinde açıklama yaptıklarına dair haberler  yer almıştır. Yapılan açıklamalarda Wikipedia'nın kamuoyunu yanlış  yönlendirme ve algı oluşturma amaçlı bilgiler paylaştığı  görülmektedir. Wikipedia'da yer alan ve Türkiye'yi terör örgütleri ile  işbirliği içerisinde göstermeye çalışan içerikler ile ilgili, yetkili  mercilerin talebi üzerine 5651 sayılı Kanunun 8/A maddesine göre  erişimin engelleme tedbiri uygulanmış ve bu tedbir Ankara 1. Sulh Ceza  Hakimliğinin kararı ile onaylanmıştır. Erişim engelleme tedbiri uygulanmadan önce Wikipedia, Türkiye'nin  terör örgütlerine destek verdiği şeklindeki iftiralara yer veren makalelerde yer alan içerikleri kaldırması konusunda yasaya ve  uluslararası uygulamalara uygun bir şekilde uyar-kaldır yöntemi  uygulanarak resmi iletişim kanalları üzerinden uyarılmış, ancak bu  konuda bir cevap alınamaması nedeniyle erişim engelleme tedbiri  uygulanmak zorunda kalınmıştır. Erişim engelleme kararı sonrası Wikipedia yetkilileri ile yapılan  müteaddit toplantılarda Türkiye'yi terör örgütleri ile işbirliği  içerisinde göstermeye çalışan ve kendi politikalarına da açık bir şekilde aykırılık teşkil eden içerikler kendilerine defalarca  bildirilmiştir. Wikipedia'ya bildirilen yasadışı içerikler iddia edilenin aksine  günlük olarak kontrol edilmekte ve yetkili mercilerle  paylaşılmaktadır. Ancak makaleler üzerinde yapılan kontrollerde  yasadışı içeriklerin ısrarla yayınlanmaya devam ettiği görülmektedir. Süreç kurumumuzca titizlikle takip edilmekte olup erişim engelleme kararının kaldırılması ile ilgili takdir bağımsız adli mercilerdedir. Türkiye'ye yönelik iftira niteliğindeki içeriklerin kaldırılması sonrası yetkili mercilerce gerekli adımların atılabileceği değerlendirilmektedir. “

Yorumlar 9
MK Okuru
MK Okuru 28.01.2021 19:09
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 17.01.2018 17:16
zaten açık ? hiçbirşey bilmeyen mağara adamların kapalı sadece
dwyanetmac
dwyanetmac 18.01.2018 09:34
zero wiki'den bahsediyosun sanırım. wikinin aynalanmış halini görüntüleyince açık olduğunu mu düşündün.
MK Okuru
MK Okuru 18.01.2018 02:06
9, 10 yaşındaki ilkokul çocukları da mı mağara adamı?
MK Okuru
MK Okuru 17.01.2018 18:34
nede yaşıyorsun uydurma açılmadı
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 18.01.2018 00:06
Bu hafta tek tük açılmadı onlara da 0 ekledim.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 17.01.2018 23:04
açmayın bizim ülke kapanmak için var.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 17.01.2018 21:40
Aynen zaten açıktı
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 17.01.2018 18:42
Ya şu metni adam gibi okuyalım lütfen bariz belli açılmayacağı. Birkaç yerde tekrarlamışlar bu yasadışı makalelerin halen varlığını sürdürdüğünü.
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×