Wing Island

Erdem Maşlak 3.06.2010 - 12:31
Kuşların uçağa ihtiyacı olduğu ilk oyun.
Platformlar Wii
Wing Island
  • Yapımcı - Yayıncı Hudson - Konami
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 54
Artılar Eğlenceli kontrol yöntemi büyük bir artı; çocuklar için hoş bir oyun.
Eksiler Ruhsuz menü navigasyonu; müzik ve grafiklerle genel kitleye hitap edemiyor.
Wii'nin tanıtım günleri boyunca Remote kontrolörünü nasıl kullanabileceğimiz, bin türlü hareketle tanıtılmış ve her yönüyle buna alışmak, herhangi bir işi gerçekleştirmek için kullandığınız aparatı kullanmak kadar kolay olacak, diye anlatılmıştı. Buna uçak uçurmak da dahildi ve kağıttan yaptığımız uçağı tutuyormuş gibi bir şekilde böylesi oyunları oynayabileceğimiz dile getirilmişti. Bu ayki uçaklı iki oyunumuzdan Wing Island'de bunun fikir bazında çok başarılı olduğunu görmek mümkün. Fakat N64 günlerinde büyük beğeni kazanan Wing Island'in Wii macerası pek bekleneni verememiş gibi.

Belki de görüp görebileceğiniz en sade, en detaysız ve en sıkıcı açılış ekranıyla oyunumuz başlıyor. Burada isterseniz yeni bir oyuna başlayabilirsiniz, isterseniz de önceden kaydettiğiniz bir oyuna kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Menü geçişleri ilerleyen kısımlarda da herhangi bir değişim göstermiyor ve daha ilk dakikadan yapım sizin üzerinizde sevimsiz bir atmosfer oluşturuyor. Oyuna girdiğinizdeyse böylesi bir sunuma sahip bir yapımdan beklenmeyecek düzeyde fazla imkanla karşılaşınca, ister istemez şaşırıyorsunuz. Nedir bu imkanlar? Öncelikle bir hangarınız var. Burada yaptığınız uçuşlarda hasar alan uçaklarınızı tamir edebiliyor ve ilerledikçe satın alabileceğiniz uçakları görebiliyorsunuz. Hemen yan tarafta ise uçaklarınız için çeşitli modifikasyonlar yapabileceğiniz parçaların satıldığı bir dükkan görüyorsunuz. Uçağın hızı, dönüş yeteneği gibi temel unsurlara etki eden bu geliştirmeler, ilerleyen bölümlerde hayati önem kazanıyor.

Menüde ne var?

Çok fazla iddiası bulunmayan ve hedef kitlesi belli olan Wing Island gibi bir oyunda böylesi güzellikleri görmek, insanı keşke menüler daha güzel yapılsaymış diye isyan ettirmiyor değil. Çünkü bariz bir şekilde çocuk kitlesi hedef alınarak yapılmış bir oyundan bahsediyoruz ve bu yüzden menülerin de bu yönde zaman geçirmeyi teşvik edici olması beklenmeli. Uçak kullanarak geçirdiğiniz zamanın yanında bir de menülerde geçirdiğiniz zaman var ki, bu da azımsanacak gibi değil. İşte, bu ruhsuz menü navigasyonu oyundan soğumanızı tetikliyor.

Uçak kullanma kısmına baktığımızdaysa kontrollerin oldukça iyi olduğunu söylemek gerekir. Yazının başında belirttiğim gibi Remote kontrolörü parmak uçlarınızla tutup yönlendirerek istediğiniz gibi uçurabiliyorsunuz. İleri doğru hızlıca sarstığınızda ani hızlanma, sağa veya sola salladığınızda ani geri dönüşler gibi çok başarılı ve işe yarar kullanımlar mevcut. D-Pad'in alt ve üst tuşları da sürekli hızlanıp yavaşlamalar için kullanılabiliyor. Remote kontrolörü A'ya basarak sağa, sola ve ileri sarsmanıza bağlı olarak kalabalık uçuşlarda değişen formasyon düzeni de hızınızı ve hareket kabiliyetinizi büyük ölçüde değiştiriyor; bunları dönüşümlü olarak sürekli kullanmanız, bölümleri hızlı bitirip daha iyi puanlar kazanmanıza ve neticede de daha çok para kazanmanıza etki ediyor.

Wing Island, küçük oyun severler için yapılmış bir oyun olduğunu her an belli ediyor. Çok yönlü kontrolleri iyi olsa da yaş seviyesi nedeniyle herkese hitap etmediği de kesin.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 1.03.2024 11:32
Kalan Karakter: 300 Gönder
Wing Island
İlginizi Çekebilir