1/2

Winter Challenge

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Gayri resmi Olimpiyat Oyunları
Platformlar PC
Winter Challenge
  • Yapımcı - Yayıncı FOCUS Home Interactive - FOCUS Home Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor
Merlin Puanı 38
Artılar Kış sporlarını konu alıyor olması
Eksiler Grafikler kötü, oyun içi animasyonlar eksik, oynanabilirlik zayıf. Ses ve müzikler başarısız.
10 Şubat 2006 tarihinde Kış Olimpiyatları görkemli bir törenle başladı! Dünya’nın en büyük spor organizasyonlarından biri olan Kış Olimpiyatları, bu yıl İtalya’nın Torino kentinde gerçekleşiyor. Dünya’nın dört bir yanından ülkelerin ve sporcularının katıldığı turnuva, büyük çekişmelere sahne oluyor. Maalesef ülkemizde bu organizasyona çok da büyük önem gösterilmiyor. Bir çok ülke bu turnuvaya büyük ilgi gösteriyor olacak ki, yapımcılar bu organizasyonun oyununu hazırlıyorlar. İlk olarak 2k Sports’un hazırladığı Torino 2006 piyasaya çıktı. Kış Olimpiyatları’nın resmi yapımı olan Torino 2006, kış sporlarına gönül vermiş oyunseverleri derinden yaraladı. Zira yapım hiç bir özelliği ile dereceye giremiyor, hatta en sonlara demir atıyordu! Maalesef Kış Olimpiyatları’na dair sıkı bir oyun oynayamayan kullanıcılara, şimdi yeni bir alternatif daha sunuluyor. Winter Challenge!! Bakalım bu yapım, Torino 2006’nın bıraktığı kötü izleri silebilecek mi?

Kızgın kumlardan soğuk sulara

Winter Challenge’a profil yaratarak başlıyoruz. Ardından son derece sade menü tasarımıyla karşılaşıyoruz. Burada sırasıyla Single Event, Career, Winter Challenge, Tutorial, Multiplayer, Settings, Archives ve Profile bulunuyor. Önemli başlıklardan kısaca bahsetmek gerekirse ilk olarak Single Event’tan bahsedelim. Burada dilediğiniz müsabakayı seçip, tekli yarış şeklinde oynuyorsunuz. Müsabaka, yer, hava şartları sizin seçiminize kalmış.

Career seçeneği, kendi hazırladığımız sporcu ile sezonluk olarak, kariyer yaratma şeklinde ilerliyor. Takviminizden ne zaman hangi yarış olduğuna bakıyorsunuz. Katıldığınız yarışları kazandığınızda sıralamada yükseliyorsunuz ve çeşitli madalyalar alıyorsunuz...

Yapımın da ismi olan Winter Challenge ise oyunun belki de en keyifli kısmı. Burada yapıtın adeta uzun ömürlü kullanılması için (Torino 2006) Italy 2006’dan ziyade France 2010, Germany 2014, Norway 2018, Austria 2022 ve Canada 2026 gibi turnuvalar da da boy gösterme fırsatı elde ediyorsunuz. İlk 3 organizasyon olan İtalya, Fransa ve Almanya başlangıçta açık. Bunları yeterli derece ile tamamladığınız takdirde Norveç, Avusturya ve Kanada da açılıyor.

Acaba?

Geldik Winter Challenge’ın en önemli noktasına! Arayüz bir şekilde kotarılmış ama asıl olan oyun nasıl? Bunun için kayak takımlarımızı alıp, başlangıç noktasında beliriyoruz. Seçtiğiniz müsabakaya göre bir başlangıç sizi bekliyor. İlk olarak parkur helikopter kamerasıyla tanıtılıyor. Ardından hazırlanıyorsunuz ve kış sporlarının dayanılmaz keyfi start alıyor! İşte bu ilk anda farkediyoruz ki, keyif filan hak getire(!) Torino 2006’da ne yaşadıysanız, aynı ayarda bir rezillik ile karşılaşıyorsunuz.

Örnek olarak Biatlon yapıyorsunuz. Yapımda kullanılan oyun içi animasyonlarının azlığı sebebiyle karakteriniz hep aynı şekilde sağa sola hareket ediyor. Adeta kurulu bir oyuncak hissi veriyor. Bir şekilde poligon alanına varıyorsunuz! Karakteriniz yere yatıp atış yapmak üzere konum alıyor. O anda karakterimizde bir terslik olduğunu anlıyoruz. Yere yüz üstü yatan sporcunun ayakları, fiziki olarak mümkün olmayacak derecede ters! Bir başka örnekte kar kızağından! Bu sporu bilirsiniz; hani 4 kişi beraberce kar kızağına binerler, boru şeklinde hazırlanmış parkurda oldukça yüksek hızlarda seyirederler. Hatta bu sporu (Bobsleigh) izleyenlerin mutlaka aklından geçer, o kızağın içinde olmak. Zira televizyon ekranında çok keyifli görünür bu spor...

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×