1/2

Wireless Optical Desktop for Bluetooth

Erce Güven
Erce Güven 3.06.2010 - 12:31
Çoğu bilgisayar kullanıcısı 2$ lık mouse lara ve 5 $ lık klavyelere sıkışıp kalmış durumda.

Açıkçası çoğu bilgisayar kullanıcısı 2$ lık mouse lara ve 5 $ lık klavyelere sıkışıp kalmış durumda. Aslında “sıkışmış” demek pek doğru olmaz sanırım. Üreticiler her ne kadar yeni modelleriyle alıcı bulmaya çalışsalar da özellikle ülkemizdeki kullanıcılar bilgisayarlarının bu önemli parçlarına gereken özeni göstermiyorlar. Bahsettiğim tipte bir kullanıcı olmamak beni her zaman mutlu etmiştir. Sürekli yenilikleri takip ederek teknoloji, ergonomi ve tasarım açısından kendime en uygun bulduğum klavye-mouse setlerini kullanmak beni çok mutlu eder. Ama bir nokta var ki özellikle klavye konusunda aradığımı henüz bulamadım. Ya da bulamadığımı düşünüyordum. Ta ki şu anda ön incelemesini yaptığımız seti görene kadar...

NE DİYİM Kİ BEN ŞİMDİ...

Bildiğiniz gibi Microsoft geçtiğimiz haftalarda birçok yeni ürününü kullanıcılara tanıttı. Kablolu ve kablosuz bu klavye,mouse setleri “Intelli” serilerine pek fazla yenilik getirmemekle beraber tasarımlarıyla oldukça dikkat çektiler. Bu seferki ürünlerimiz biraz farklı. İkisi de tasarım harikası ve ergonominin ulaştığı son nokta olarak gözüken bu cihazlar Microsoft’un en son klavye-mouse seti olan Bluetooth Desktop.

İsterseniz incelememize girmeden önce, son günlerde adını her alanda duymaya başladığımız Bluetooth teknolojisini kısaca bir irdeleyelim. Bluetooth, kızılötesi teknolojisinin en büyük handikapı olan “birbirini görme” zorunluluğunu ortadan kaldırarak, 10 metre karelik bir alandaki tüm uyumlu cihazların birbirleriyle iletişim kurabilmesini sağlayan bir teknoloji. Bilişimin tüm sektörlerinde oldukça geniş bir kullanım alanı bulan Bluetooth iş farelerimize gelince çok daha büyük bir işlevsellik kazanıyor. Klasik radyo dalgalarıyla iletişim kuran sistemlere göre de çok daha rahat iletişim kurabilen Bluetooth, ufak bir alıcı yardımıyla çalışıyor. Microsoft’un bu yeni göz kamaştırıcı seti, mükemmel tasarımlı bir klavye-mouse ikilisini dışında Bluetooth adaptörü ve alıcısıyla beraber geliyor. 

KURULUM 

Çoğu insan yeni bir donanım bileşeni satın aldığında içinde büyük bir heyecan duyar. Emin olun Microsoft’un bu klavye setinde heyecan düzeyi biraz daha yüksek oluyor. Ürünün CD sindeki IntelliType Pro ve IntelliPoint yazılımlarını bilgisayarınıza yüklediğinizde cihazlar kullanıma hazır hale geliyor. Ama bu noktada size bir sürprizim var; bu seti kullanabilmek için Windows XP SP1 işletim sistemine ve XP için hazırlanan Bluetooth yamasına ihtiyaç duyuluyor. Ama çok da üzülmeyin çünkü bu yamaları ürünün CD’sinde bulabilirsiniz.

Kontrol panelinden klavye kısmına girdiğinizde karşınıza tam 30 Hot Key seçeneği çıkıyor. Önünüzde gördüğünüz bu otuz tuşu kendi isteğinize göre programlamanız ve daha sonraları şaşırmamak için bu tuşların bir çıktısını almanız mümkün. 

Farenizin tuşlarını ayarlamak için kontrol panelinden mouse kısmına geçmeniz gerekiyor. Wireless IntelliMouse Explorer ile aynı tasarıma sahip olan bu mouse’un da yazılımı yine küçük kardeşine oldukça benziyor. Her zaman ki gibi tekerlek hızını buradan ayarlamanız mümkün. 

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×