1/14

World of Warcraft

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Sadece bir oyun değil, alternatif bir dünyadaki yaşam biçimi.
Platformlar PC
World of Warcraft
Merlin Puanı 94
2 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%90
Artılar Mükemmel atmosfer. Kullanımı kolay arabirim. Dengeli ırk, sınıf ve meslek dağılımı. Süper mekan tasarımı.
Eksiler Oyunun en kötü yanı bağımlılık yapması. Arasıra yaşanan minik bug'lar. Karakter modellemeleri daha iyi olabilirdi.


Sayfa No İçerik
1 Detaylı İnceleme
7 Irklar
9 Meslekler
11 Sınıflar
13 Şehirler
14 Server Tipleri


Detaylı İnceleme:

Bilgisayar oyunlarının genel amacının; insanı tek başınayken dahi eğlendirebilmek üzerine kurulu olduğu hepimiz tarafından bilinir. Bu “tek başına” kavramı ileri seviyelere ulaştığında özellikle ailelerin kafalarında soru işaretleri oluşturur. Hatta bilgisayar oyunları ile fazla haşır neşir olanların, sosyal hayattan yavaş yavaş ellerini ayaklarını çektiklerini düşünen anne-babalar harekete geçer, çocukları ile daha fazla birlikte olabilmek için olur olmaz planlar kurar. Çocuklarının daha sosyal olmasını isteyen bu ebeveyn sınıfı, çocuğuna daha az bilgisayar oynamasını sağlayacak yasaklar koyar. Sıra çocuğu ile daha fazla birlikte olmaya gelmiştir. En basitinden bir hatta hafta sonu pikniği düzenlenir ve çocuk ile daha fazla birlikte olunacak ortam yaratılır. Peki ya oyunun son aşamasına kadar gelip, basit bir piknik uğruna yarı yolda bıraktığı ve canından çok sevdiği karakterini aklından çıkaramayan o zavallı genç piknikten zevk alır mı sanırsınız?

Tek kişilik oyunları bir kenara bırakıp, Internet bağlantısı ile oynanan ve dünya üzerinden sayısız insanın bir araya geldiği yapımlar söz konusu oldu mu iş, içinden çıkılmaz bir hal alır. Çocuklarının asosyal olduğundan artık iyice emin olan anne-baba ne yapacaklarını düşünürken, çocuğun ise artık kendini savunacağı önemli bir koz vardır: “Ben tek başıma değilim ki. Bu oyundaki herkes gerçek insan!”. Ebeveynler açısından düşünüldüğünde, çocuğun Internet üzerinden de olsa farklı insanlarla tanışıyor olması, İngilizce bilgisini ilerletiyor olması ve dolaylı da olsa sosyal ortama kalıyor olması bir nebze de olsa rahatlatıcı olur. Fakat bu sefer işin farklı bir yönü ortaya çıkar. Online oynanan oyunlar diğer tek kişilik oyunlar gibi kısa süreli değil, uzun solukludur. Dolayısıyla çocuğun tüm boş vakitlerini hatta feragat ettiği uyku saatlerini de ele geçiren oyun süresi yeni bir endişe kapısı açar. Anne-baba odasından uzun süredir çıkmayan çocukları için endişe duymaya başlarlar ve annenin acıklı feryatları koridorları inletir: “Çocuğumuz gitti elden bey!”…

Devasa online oyun nedir?

World of Warcraft (WoW) oyununa başlamadan evvel, türün temellerini iyi anlamak gerek. MMORPG, yani Massive Multiplayer Online Role Playing Game; dünya üzerinde sayısız oyuncunun bir araya geldiği, kendilerine özgü ırkları, sınıfları ve kabiliyetleri ile beraberce görevler yaptıkları, kendilerine belirli meslekler seçip zanaatkârlık yaptıkları, kısacası bilgisayar üzerinde yaratılmış alternatif bir dünyada yaşadıkları bir oyun türüdür.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×