X-Blades

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Yaman savaşçı Ayumi'nin bol aksiyonlu macerası
Platformlar PC
X-Blades
  • Yapımcı - Yayıncı Gaijin Entertainment - SouthPeak Games
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 64
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%5
Artılar Düşük sistem gereksinimleri, katıksız aksiyon
Eksiler Bir süre sonra sıkıyor, birkaç teknik hata
Kadın savaşçı denilince aklıma Red Sonja geliyor. Conan the Barbarian’nın 23. sayısında ilk kez gözüken Red Sonja, Roy Thomas ve Barry Windsor-Smith tarafından yaratılmış bir karakter. Oldukça güzel olmasına rağmen, gülün dikeni olduğu gibi tehlikeli bir savaşçı. Çok iyi dövüşüyor ve kılıç kullanıyor. Bu kızıl saçlı afet gibi bileğine güvenen, iyi kılıç kullanan Ayumi de X-Blades ile birlikte oyun dünyasındaki yerini aldı. Ama yerini almakla iyi mi yaptı? Yoksa kötü mü yaptı? İşte burası meçhul.

Nereden nereye

Bilinmesi pek gerekmeyen basit bir konu üstüne kurulu olan X-Blades, Gaijin Entertainment adındaki Rus bir firma tarafından yapılmış. Yapımcıların daha önce geliştirdikleri başka oyunlar da var, ancak bunların üç dört tanesi sadece Rusya’da piyasaya sürülmüş. Genelde vasat veya vasatın altında projeler geliştiren Rus yapımcıların azmine de ayrıca hastayım. Zaten X-Blades, Oniblade adı altında Rusya’da yayınlandı.

Hack’n Slash tarzındaki oyunda Alp Dağları’ndan kopup gelmiş sarı saçlı Ayumi adındaki karakter kontrolümüzde. Yapım içinde sürüyle (Sayıyla değil) üstümüze gelen yaratıkları bir güzel kesip biçiyoruz. X-Blades’te düşmanlar size hızlıca gelip, saldırmaktan başka bir şey yapmıyor. Hack’n Slash’e dayalı bu oyundan, yapay zeka namına bir şey beklemeyin. Ama haklarını yemeyelim, arada düşmanların sizi çembere aldıkları oluyor. Yaratıklar çeşitli çeşitli tiplemelerden oluşuyor. Tabii ki klasik olarak boss’lar da olmazsa olmazlardan. Ayumi, tabanca ve kılıç birleşimi olan Gun Blade adındaki bir silaha sahip. İstersek kılıç olarak kullanıp yaratıkları kesebilir, istersek silah olarak uzaktan ateş edebiliriz. Seçim size kalmış. Combolar gerçekleştiriyoruz, havadayken silahlarla ateş ediyoruz. Ancak her şey Gun Blade ile bitmiyor. Ayumi’nin kullanabildiği büyüleri var. Düşmanlarımıza ateş topu gönderebilir veya havadayken bir anda yere inip bir şok dalgası verebiliriz.

X-Blades
"Oyunun grafiklerinde anime havası hakim. Ayumi'nin modellemesi Japon animelerinden fırlamış gibi duruyor."

Oyun içinde çeşitli Power-up’lar, paralar yer alıyor. Üç parça para topladığımızda veya power-up aldığımızda, bunlar karakterin düşmana karşı daha etkili olmasını ve çeşitli özelliklerini geliştirmeye yarıyor. Power-up’lar içinde büyü, silah gelişimi, combat teknikleri ve teleportasyon bulunuyor. Düşmanları öldürdükçe, etraftaki bazı yapıları kırdıkça belirli puan kazanıyoruz. Bu puanlar yeteneğe çevriliyor.

Geçmişteki günlerden

Çevremizde kırmızı ve yeşil kristaller yer alıyor. Kırmızı olanlar manamızı, yeşil olanlarsa sağlığımızı yenilememiz için işe yarıyor. Yapımın grafikleri vasat sayılır. Baş karakter Ayumi’nin modellemesi animelerden fırlamış. Düşman modellemelerinin bazıları fantastik, bazıları ise absürd görünüşe sahip. Bölüm tasarımları da aslında böyle sayılır. Bazı bölümler başarılı yapılmışken, bazıları acemiliğe denk gelmiş gibi duruyor. Sanki oyunun yarısını bir başka yapımcı, diğer yarısını başka bir yapımcı geliştirmiş havası var. Aslında renkli efektlerle birlikte genel olarak grafikler ve oyunun ara sinematikleri de dahil, yapıma anime havası verilmiş.

X-Blades’in pek çekici bir yanı bulunmuyor. Katıksız aksiyonu, klasik geliştirme özellikleriyle sunan bir oyun. Eğer canınızı sıkmadan, kafa yormayayım aksiyonun dibine vurayım diyorsanız, Ayumi ile bol bol düşman kesip, dönerci zinciri bile kurabilirsiniz.
Yorumlar 6
MK Okuru
MK Okuru 27.11.2021 08:47
Kalan Karakter : 300 Gönder
X-Blades

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×