Yeni dönem internet alışverişinde kitapsever kişilere müjde

Yeni dönem internet alışverişinde kitapsever kişilere müjde

Furkan Güler
Furkan Güler 12.04.2018 - 13:30
Eğer yurt dışından kitap alıyorsanız bu haber sizi sevindirecek.

Geride bıraktığımız aylarda hükümet, yurt dışı internet alışverişinde uygulanan gümrük muafiyetini ikince kez düşürmüş ve yeni muafiyet sınırının 22 Euro olduğunu açıklamıştı. Bireysel olarak yurt dışı sitelerinden ne alırsak alalım, bu muafiyetin uygulanacağını açıklayan hükümet sözcüleri, yeni bir karar ile bu istisnanın kitaplar için uygulanmayacağını açıkladı. Verilen son bilgiye göre kitap veya benzeri basılı yayın alışverişlerinde 150 Euro'ya gümrük vergisi ödenmeyecek.

Gümrük muafiyet sınırı, kitapları etkilemeyecek

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bunun yanında 1.500 Euro'yu ve miktarı 30 kilogramı geçmeyen kitaplar için uygulanan gümrük vergisinin yüzde 18 yerine yüzde 8 olacağının altını çizdi. 22 Euro ve üzerinde olan diğer eşyalar için yüzde 18 verdi alınacağını belirten bakanlık, kitaplar hakkında verdiği bu karar ile yabancı bilimsel kaynakların daha fazla ülkeye girmesini istiyor.

Gümrük muafiyeti sınırı ise daha öncesindeyse 70 Euro olarak belirlenmişti. Vatandaşlar bunun 30 Euro'ya çevrilmesinden sonra internet alışverişlerinde kısıtlamaya gitti. Bu kez 22 Euro'ya çekilen gümrük muafiyet sınırının ardından yurt dışından konsol veya video oyun almak bizim için biraz daha zor olacak gibi gözüküyor.

Yorumlar 3
MK Okuru
MK Okuru 23.01.2021 23:04
Kalan Karakter : 300 Gönder
durates
durates 12.04.2018 21:06
Eğitim kitleri de muaf olsun!
Kalan Karakter : 300 Gönder
durates
durates 12.04.2018 21:04
İlk defa sesimi duydular sanırım!
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 12.04.2018 14:47
Hayır sistemleride o kadar kötü ki madem vergi koyuyorsun ayagına kadar çağırıyorlar taa ikitelliye. Bi şekilde ödeyenilelim o %18’i bankadan. Kitap için mantıklı olmuş neyseki
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×