1/2

Zeno Clash

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Tası tarağı toplayın, A.R.O.G.'a gidiyoruz!
Platformlar PC
Zeno Clash
  • Yapımcı - Yayıncı ACE Team - Steam
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 80
Artılar Sıra dışı karakterleri, renkli ve tuhaf evreni, FPS açısına karşın dövüş oyunu dinamikleri içermesi
Eksiler Kısa sürüyor, FPS açısından dövüşmek bir süre sonra sıkıcı bir hal alıyor, multiplayer yok
Birileri klasik FPS’lerden sıkılmaya başladığımızı fark ediyor. Hatırlayın, Mirror’s Edge’in bıraktığı tadı hâlâ unutamadık; aksiyon ve platform oyunlarında rastladığımız manzaralara bir de birinci şahıs deneyimi ekledik. ACE adlı firma da, sessiz sedasız üzerinde çalıştığı sıradışı FPS’yi tamamladı ve Zeno Clash’ı kullanıcılara sundu.

Ailesi katledilmiş, Ghat adlı bir karakteri yönettiğimiz oyunda, kardeşlerimiz bu işten bizi sorumlu tutuyor ve bizi öldürmek istiyor. Dolayısıyla biz önde, onlar arkada, bir kovalamaca vuku buluyor. Amacımız bu cinayetleri işleyenleri bulmak, ancak bu süre içerisinde kardeşlerimiz tarafından da öldürülmemek. Hikayesi bile pek alışılageldik değil, Zeno Clash’in. Oyunun geçtiği evren de aslında bir hayli enteresan. Zenozoik adı verilen gezegen, modifiye edilmiş bir tür taş devri gibi görünüyor. Günümüz medeniyetinden çok uzaklar fakat mekanik sistemlerde bir hayli aşama kaydetmişler. Bu, tümüyle bize yabancı olan dünyada tek tanıdığımız şey, Half-Life’tan bildiğimiz Source motoru. Zaten oyunun menülerinden tutun da, yükleme ekranlarına kadar her yerde Source’un varlığı hissediliyor.

Zeno Clash
"Zenozoik'teki yaratıkların tasarımları bir hayli enteresan."

Sıkı bir tekme

Yapımı diğer FPS’lerden ayıran özelliklerden biri de dövüş sistemi. Zeno Clash, birinci şahıs görünümlü bir aksiyon olmasına karşın, dövüş oyunu dinamiklerine sahip. Öyle ki, sık sık silahsız kalıp, tekme tokat düşmanlara saldırmak zorunda kalıyorsunuz. Hatta ekranda sizin ve düşmanınızın sağlık barı, tıpkı dövüş oyunlarındaki gibi gösteriliyor. Farenin tuşlarını kullanarak, standart ve güçlü olmak üzere iki farklı vuruş stiliyle başladığınız oyunda, ilerledikçe bu kadar basit olmayan yeni saldırılar geliştiriyorsunuz. Tabii sadece tekme ve yumruk ile ilerlemiyoruz. Zenozoik gerçekliğine ait silahlar da yapımda mevcut. Tabanca ve shotgun alternatiflerine, daha henüz oyunun başlarındayken sahip oluyorsunuz. Zaten yapımın oynama süresi bir hayli kısa, birkaç saatte bitiyor. Çok zorlasanız, bir defa başına oturup bitirebilirsiniz.

Yapay zeka açısından baktığımızda, ufak tefek problemler olduğu göze çarpıyor. Örneğin bir silahı elimizden düşürdüğümüzde, düşman bunu fark edip, silahı almaya gelebiliyor. Genellikle kalabalık saldırdıklarından, siz biriyle uğraşırken, diğerleri silahın yanı başında bitiyor. Bu anlarda, bir robot kadar mekanik hareketler ile silahı yerden kaldırıp, birkaç saniye sabit duruyorlar ve ondan sonra ateş etmeye başlıyorlar. Bu problem biraz bug gibi görünüyor. Ayrıca düşmanlar herhangi bir taktik geliştirmiyor. Direkt üzerinize saldırıyor, burada tek değişken, hangisinin atak yapacağı. Öyle ki, aynı anda vurmamaya özen gösteriyorlar.

Zeno Clash
"Zeno Clash yakın dövüşe odaklı bir oyun ve birçok rakibimizle yumruk yumruğa kapışıyoruz."

Sağlam bir aparkat

Bu saldırılar esnasında, korunma almanız gerçekten işe yarıyor. Hatta korunurken sağa ya da sola eğilerek, darbelerden tamamen kaçmanız da mümkün. Eğer bir darbe alırsanız, ekran karşısında gerçekten o hissi yaşıyorsunuz. Aynı şekilde rakibinize indirdiğiniz sağlam bir yumruk ile gerek ses efektiyle olsun gerek ekrandaki anlık titremeyle olsun, vurduğunuzu hissediyorsunuz.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×