Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
makale

Merlin'in Kazanı > Makale > Video Oyunları.

Artık her oyun açık dünya mı olmalı? - Makale

Bir oyunun açık dünyalaştırılması gerçekten gerekli mi?

Hürcan Köse - 03.09.2016 11:36
Hürcan Köse - 02.09.2016 15:28
Eşsiz bir senaryo eşliğinde, ustaca düzenlenmiş haritalardaki olay örgüsü üzerinden sistematik bir şekilde ilerlemek mi yoksa uçsuz bucaksız bir dünyada dilediğiniz şeyi dilediğiniz zaman yapmak mı, yoksa her ikisi de mi?.. Zor bir seçim gerçekten.

Bundan yaklaşık bir on sene önce, açık dünya tarzı oyunların çok bir örneği yoktu. Ne vardı mesela? Grand Theft Auto vardı, True Crime vardı, Godfather'ın oyunu vardı. Açık dünya tarzı oyunlar hep vardı ancak on sene önce günümüzdeki kadar yaygın değildi. Oyun firmaları daha çok oyunculara düzgün ve uzun soluklu hikayeler sunabilmek adına bütün yoğunluğu o yöne verip açık dünya  bazlı bir oyun yapmaya çekiniyor veya uğraşmıyordu. Zaten her oyun da bu sistemi iyi kotaramazdı. Bu yüzden çok da gerek yoktu her oyunda bulunmasına. Peki günümüzde ne değişti?Artık forumlara, sosyal medya yorumlarına, hatta bizim sitemizdeki yorumlara bile baktığımızda açık dünya olmayan oyunlara yönelik bir burun kıvırma akımının başladığını rahatlıkla görebiliyoruz. Yeni bir oyun çıkacağı zaman ilk sorulan sorulardan birisi 'açık dünya olacak mı?' oluyor. Oyun yapımcıları da sanki bu her oyunda olmalıymış gibi, açık dünya elementini çıkan tüm oyunlarda kullanmaya başladı. Şöyle geriye dönüp son birkaç senede çıkmış oyunlara bakın. Neler var aklınıza gelen? Witcher 3, Metal Gear Solid V, Rise of the Tomb Raider, Just Cause 3, Division ve buna daha bir sürü örnek verilebilir. Üstelik bu oyunlara ek olarak çıkış tarihi yaklaşmakta olan yeni açık dünya tarzı oyunlar da var. Bunun en büyük örneklerinden birisi hiç kuşkusuz Final Fantasy XV'tir.Peki bu oyunlarda açık dünya gerçekten önemli mi? Şahsi fikrimi söylemem gerekirse aralarında sadece Witcher 3 ve Just Cause 3'ün açık dünya işini iyi kotarabildiğini söyleyebilirim. Geri kalanları sanki 'ya herkeste var bizde de olsun' dercesine konulmuş gibi. Kocaman dünyalarının olduğu su götürmez bir gerçek. Ancak bu dünyalar ne kadar dolu, doluysa da ne kadar kaliteli materyal ile dolu? Bu soruyu sormak gerekiyor. Mesela kendimden örnek verecek olursam, Rise of the Tomb Raider'ı sadece hikaye akışı için oynadım ve bitirdikten sonra bir daha yüzüne bakmadım. Bu oyunun kötü olduğunu ve oynamaya değmediğini kesinlikle göstermiyor. Ancak açık dünyası çekici mi? Bence değil. Haritanın belirli noktalarına serpiştirilmiş gizli lahitler bir oyunun açık dünya olması için yeterli değil.

Keza Metal Gear Solid V de öyle. Oyunun gerçekten büyük iki haritası var ve her iki harita da çok büyük yüzölçümüne sahip. Ancak içerik olarak farklı şeylere sahip mi? Pek değil. Bir yerden sonra yaptığınız yan görevlerin bile neredeyse hep aynı yerde geçmekte olduğunu fark ediyorsunuz. İnsan böyle durumlarda soruyor. Yahu gerçekten gerek var mıydı açık dünya olmasına?
yorumlar (118)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 13.10.2016 22:41 (0)
Gelmiş geçmiş tüm Open World oyunların KRALI Grand Theft Auto serisi ise , Vezir-i Azamı da FAR CRY serisidir :) Ama ne yazık ki o kadar yorum içinde bir yorumda falan rastladım adına o da şöyle üstün körü... Yazık , ciddi söylüyorum Açık Dünya kuşunun sağ kanadı GTA ise Sol kanadı FAR CRY dır ;)
MK Okuru, 03.09.2016 18:58 (0)
Açık dünyada hikaye bütünlüğü sağlanamıyor ve de insana karışık geliyor çok ayrıntılı açık dünya. Çok fazla crafting falan var. Hikayeli oyunlarda kısa genelde.Oyun dediğin 15 saat hikayeli olmalı çünkü kaliteli yapım az parasına değmiyor.Senede 2 açık dünya oyunu yeter gerisi full hikaye olmalı.
MK Okuru, 03.09.2016 16:36 (+1)
The Elder Scrolls serisini atlamışsınız. Açık dünya deyince akla gelen ilk seridir.
Seviye: 5
ultrAslan, 03.09.2016 14:00 (+4)
Bende sizin gibi düşünüyorum. Her oyun açık dünya olmamalı. Açık dünya oyununu gerçekten hakkıyla yapabilen firmalar yapmalı. Buraya kadar hemfikirim. Ama şöyle bir husus daha var; genel itibariyle açık dünya olmayan oyunların oynanış süreleri açık dünya oyunlara göre oldukça kısa oluyor. Yani tamam belki hatırımızda kalan en güzel oyunların çoğu çizgisel bir ilerleyişe sahip ama ağzımıza bir parmak bal çalıp bize credits ekranıyla başbaşa bırakmaları ne yalan söyleyeyim gerçekten sinirimi bozuyor. Ben istiyorum ki açık dünya olmayan bir oyun kadar derin kurgusu ve senaryosu olan bir oyun olsun ve bunun yanında bir açık dünya oyununda klişeleşmiş birbirinin benzeri yan görevlerle donatılmasın. Ayrıca bize uzun bir hikaye modu sunsun. Benim için bunu dünya üzerinde başarabilen tek bir oyun var o da GTA serisi. Witcher 3'de güzel bir örneğidir kaliteli yapımların ama ben tarzının genele hitap ettiğini düşünmediğim için onu pek yazmak istemedim. GTA serilerinde neredeyse hiç bir görev birbirine benzemiyor, sana dolu dolu zengin içerikli bir harita sunuyor, çok uzunca bir süre sana kendisini oynatabiliyor. Ne bunu bu kadar just cause başarabildi ne godfather serisi başarabildi ne başka bir seri başarabildi. Bakın bu söylediğimden sakın ola ki bu oyunlar kötü anlamı çıkarmayın. Hepsi efsanedir ve bize çok güzel saatler yaşatmıştır. Ama bana çizgisel bir oyunun derinliğini ve açık dünya bir oyunun kalitesini hissettirebilen bence yegane oyun Gta'dır. Diğer açık dünyaların her zaman bir noksanlığı olmuştur ama Gta bunu bir şekilde her zaman en asgari düzeyde tutmayı başarabilmişir. E durum böyleyken başka firmalar açık dünya yapmasın mı? Tabiki de yapsın. Hiç birimiz 6 senede bir Gta çıksın diye bekleyemeyiz. Arada eğlenecek farklı açık dünya oyunları da yapılmalı. Ben yazımın en başında sadece becerebilenler açık dünya yapsın demiştim hala sözümün arkasındayım. Ben zaten naughty dog açık dünya yapsın demiyorum. Rockstar yapsın, ubisoft yapsın, square enix yapsın (bu yapımcı mı dağıtıcı mı çok eminde değilim) bunun gibi işini bilen firmalar yapsın. Yapılmış olması için yapılmasın. Ama benim istediğim her açık dünya oyunun Gta kalitesinde dolu dolu bir içerikle ve tekdüze bir hikayeyle karşımıza gelmemesi ve naughty dog santsallığına ve içeriğine sahip olabilmesi, ve her çizgisel oyununda Gta'nın uzunca oynanış süresine sahip olması ve yine naughty dog veya ubisoft sanatsallığına ve gerçekçiliğine sahip olması...
MK Okuru, 11.09.2016 13:18 (0)
witcher 3 iyi bir açık dünya oyunuydu. zaten oyun rpg ancak bence ana hikaye bittikten sonra oyun açık dünyaya dönüşmeliydi. ana hikaye oldukça soğuyor bu şekilde. gerçekçiliğini yitiriyor. acilen şunu yapmalısın diyor sen gidip 10 tane yan görev 5 tane kontrat yapıp sonra ana hikayeye dönüyorsun.
MK Okuru, 11.09.2016 12:45 (0)
ülkemiz için her oyun açık dünya yapıcalacak diye tartışıcalıgına kalitesinden ödun verilicegine bence türkçe dil destegi en azından altyazı destegi için devlet destekli gruplar kurulmalı en azından oyunların anlayan kitlesi artar ve daha çok kişiye ulaşır örnegin fallout4 super ama oynuyan az


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.