Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
▲ Reklamı Kapat ▲

haber

Merlin'in Kazanı > Haberler > Battlefield 1

Battlefield 1, Türkiye'de yasaklanabilir

Şaşırdık mı? Tabii ki hayır

Onur Güner - 26.10.2016 10:49
Onur Güner - 26.10.2016 10:49
Geçtiğimiz 21 Ekim Cuma günü çıkışını gerçekleştiren ve hem grafikleri hem oynanışı hem de oluşturduğu 1. Dünya Savaşı atmosferi ile bildiğiniz gibi Battlefield 1 hemen hemen herkesin beğenisini kazanmıştı. DICE'nin geliştirdiği ve EA Games'in yayınladığı oyun maalesef ülkemizden gelen tepkilerin hedefi oldu. Zira bildiğiniz gibi oyunun senaryo modunda Anzak askeri olarak Çanakkale'de haberci görevi yapıyoruz ve bolca Osmanlı askerini öldürmek zorunda kalıyoruz. Bir de görevin arka planında İtilaf Devletlerinin Türk köylerini ağır bombardımana tutması da cabasıydı tabii ki. Ekstra olarak Arabistanlı Lawrence'nin de oyunda yer alması ve özellikle o bölümde Osmanlı İmparatorluğunun gaddar gösterilmesi ve tarihten uzak olarak ağır silah ve teknolojiye sahipmiş gibi gösterilmesi, ülkemizden gelen tepkilere neden olmuştu. Ülkemizde birçok haber kuruluşunun da haberini yaptığı olay iddialara göre resmi makamlara iletilecek. Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.

Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.

Emekli Binbaşı Barış Dedabağ'ına göre bu oyun psikolojik savaştan ibaret. Dedebağ, ''Çanakkalede bizim 57. Alay'ımız var bütün askerlerin şehit düştüğü. Günümüzde de bu tür psikolojik oyunlarla savaşacak gönüllü alaylarımız vardır.'' ifadelerine yer verdi. Ayrıca bazı uzmanlar da bu görüşe katılıyorlar. Zira uzmanlara göre bu oyunun Türk ve İslam düşmanlığının körüklendiği ve Orta Doğu'da tekrar ortalığın karıştığı bu zamanlarda çıkması hiçbir şekilde tesadüf olamaz. En son Battlefield 4'ü de Shanghai'yi işgal etmemizden dolayı Çin hükümeti yasaklamış ve bir adım ileriye giderek ülkede oyunun hem demosunu hem de fragmanlarının yayımlanmasını bile yasaklamıştı. İddialara göre ise bütün bu detayların yer aldığı rapor bir Cumhuriyet savcısı tarafından Bakanlığa iletilecek. Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.

Yani eğer Bakanlık o raporu haklı bulursa Battlefield 1 Türkiye'de yasaklanmış olacak. Ancak dediğimiz gibi bunlar sadece iddiadan ve söylentiden ibaret. Henüz resmi bir açıklama yok. Bakalım neler olacak bekleyip göreceğiz.

yorumlar (272)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 29.10.2016 04:02 (0)
Assasins creed revelations da bütün kadınlar tesettürlü hatta çarşaflıydı ben şok olmuştum yani ağır eleştiri beklerken vatan hainlerini öldürdük temiz senaryo gördük. hiçbir oyunun dini değerlerimize kadar detaylı güzel yansıtacağını ummuyordum.
MK Okuru, 02.11.2016 16:11 (-3)
MK Okuru, 01.11.2016 18:33 (0)
Osmanlı askeri ama o. Türk değil. Ayrıca bölümün sonunu oynamamış cahillere soyluyorum oyunun sonunda osmanlıların nekadar iyi olduklarını sôylüyorlar. Ayrıca Arabistanlı lawrence bölümde bir tarihin gerceğini göstriyolar
MK Okuru, 01.11.2016 22:13 (-1)
türk düşmanlığına karşı tabii kide sesimizi çıkarmalıyız da "islam düşmalığı" nedir abi?bana ne arabın dinine karşı yürütülen hareketten?
Seviye: 6
Kuchiki Byakuya, 02.11.2016 22:52 (0)
Oyun çok güzel ama taraf seçememek üzücü. Keşke Osmanlıyı oynayabilsem. Ama bu bize II. Dünya savaşı oyunlarında Almanların ne hissettiği gösterecek. Adamlar o oyunlarda hep öldürülen tarafta ama bu oyunu biz oynamayız demiyor. Biz de oynarken bunu hiç aklımıza getirmiyoruz. Demek ki olabiliyor.

Diğer taraftan Lawrence'yi kahraman göstermek? Ne bekliyordunuz? Damat Halim Paşa'yı kahraman gösterecek hali yok. Adam batılı kendine yakın olanı kahraman gösterir. Bizden böyle bir oyun çıkmadığı sürece ne desek işe yaramaz. Çıksa bize yaranamaz zaten. Crysis ilk oyunu ormanda yaptı, ormanda oyun mu olur dendi. İkincisi şehirde geçti, beğenilmedi, üçüncüsü hem şehir hem ormanda geçti bizim ergenler yine beğenmedi. Yabancıların dibi düşmüştü Crysis çıkınca. Ama biz kendimizi aşağılamaktan kurtulamadık.


Osmanlı ama Türk değil demek çok saçma. Türk milleti internetten download edilerek gelmedi bu vatana. O yüzden saçmalamayın. Arabın dini diyenlere gelince, dünyada Müslümanların sadece %20'si Arap'tır. Kendi milletine hakaret hoşuna gitmiyorsa kimsenin milletini aşağılamamk gerekir, ama bu karakter meselesidir, aşağılayan kendi bilir. Dedesi Osmanlı'da burada olanlar bu ülkeyi kurdular, Atatürk Osmanlı Paşasıydı. Cumhuriyeti kuranların Osmanlı paşalarıydılar. Bu ülkenin kökleri oradan çıktı, aynı fikirde olmasalar da.

Osmanlı'yı sevin sevmeyin, kimse sevmek zorunda değil. Ama hakaret etmeyin bu size bir şey kazandırmaz. Bu ülke kin ve nefretten çok çekiyor, iki satırlık yorumunuzu kini tutuşturmaya odun atmak için kullanmayın.

Bu oyun inatla yeni WWII oyunu çıkarmayıp uzaya giden Activision'a ders olmuştur umarım.Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.