Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
▲ Reklamı Kapat ▲

haber

Merlin'in Kazanı > Haberler > Battlefield 1

Battlefield 1'in görüntüsü PS4'de 900p'ye ve Xbox One'da 720p'ye kadar düşebiliyor

Ama tabii ki PC kadar kaliteli değiller

Onur Güner - 31.10.2016 10:29
Onur Güner - 31.10.2016 10:29
Geçtiğimiz hafta 21 Ekim Cuma günü çıkışını gerçekleştiren Battlefield 1 oyununda DICE adeta Frostbite motorunun bütün nimetlerini kullanmış ve Frostbite oyun motoru ise şu anki nesil motorun yapabileceğinin en iyisini yapmıştı. Bundan dolayı da grafikleri, oluşturduğu savaş atmosferi, çevre ve oynanış dinamikleriyle oyun tam puan almıştı. Ayrıca bir güzel yanı ise konsollarda 60FPS kalitesinde çalışması idi. Hâl böyle olunca aslında herkes Playstation 4 ve Xbox One konsollarında fazla fark yok diyordu ki ünlü DigitalFoundry adlı Youtube oyun kanalı ilginç bir video paylaştı. Zira videoda Battlefield 1'in platformlardaki frame ratesi gibi özelliklerini inceledi. Bu incelemeye göre Playstation 4 konsolu, oyunun normal sahnelerinde 1000p olarak çalıştırıyor. Ancak herhangi bir çatışma veya ekşınlı sahnelerde ise konsola ağır yük bindiği için bu kalite 900p'ye kadar düşebiliyor. Ancak maalesef Xbox One konsolunun durumu daha da kötü. Çünkü oyunu Xbox'da oynuyorsanız eğer normal sahnelerde 900p kalitede oynayabiliyorsunuz. Ama konsolu yoracak sahnelerde ise bu oran 720p'ye kadar düşebiliyor. Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.

Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.

Ayrıca her ne kadar her iki konsol oyunu 60FPS olarak çalıştırıyor olsa da yine önemli bazı sahnelerde konsollar oyunun istediği kaliteyi karşılayamıyor ve bundan dolayı da FPS'lerde de düşüşler gözlemlenebiliyor. Bu düşüş aslında oyuncuları en çok kuşkusuz ki çok oyunculu(multiplayer) modunda etkiliyor. Zira söylenene göre bu modda hep bir hareket olduğu için normalde 40-45FPS'ye kadar ve şayet ağır bir şekilde uçak veya tank bombardımanına maruz kalırsanız maalesef her iki konsol da oyunun kalitesini 30FPS'ye kadar düşürebiliyor. Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.

Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.

Biliyorum yine konsol mu bilgisayar mı tartışmaları alevlenecek ama söylemek zorundayım. Yapılan testlere göre Battlefield 1'i bütün alternatif ve özellikleriyle en iyi çalıştıran platform bilgisayarlar. Eğer iyi bir sisteme sahipseniz oyun içerisinde hangi sahne olursa olsun herhangi fazla bir kalite düşüşü yaşanmıyor ve oyuncular oyunu olabildiğince akıcı bir şekilde oynuyorlar.

yorumlar (96)
MK Okuru
 
 
 
Seviye: 1
Flipflop, 31.10.2016 17:47 (+3)
Artık konsolu gereksiz köyüleyen haber yapmayın anlık düşmeler normal 5000 tl ver pc al ısınır onda da olur her türlü. PS4 bu konuda en sıkıntısız sistem. Hemen pc ciler fırsattan istifade gömmüşler. Hiç bir sorun yok PS4 e BF1 alın rahatça oynarsınız.
Seviye: 5
ultrAslan, 31.10.2016 11:48 (-4)
MK Okuru, 04.11.2016 01:03 (0)
pis fakirler yine konsolu övmüş kedi ulaşamadığı ciğere (üst düzey pc ye )mundar dermiş
MK Okuru, 31.10.2016 11:23 (-1)
ultraAslan'ı bekliyoruz, çıkıp da çözünürlük düşmüyor, ayarlardan belli demesini. Backbuffer nedir, Render Target nedir, nasıl grafik programlama yapılır, bu konular hakkında zerre bilgisi olmayan bir insanın çıkıp uzman görüşü sunmasını ve bilen insanlara bilmiyorsun demesini dört gözle bekliyorum.
MK Okuru, 04.11.2016 00:51 (0)
Seviye: 2
ozan86, 07.11.2016 12:27 (0)
Editör,

Çevre ve oynanış dinamiklerini övüyorsunuz da buna şunlar dahil mi ?

Tank çamurda gidiyor iken çamurda veya zeminde iz bırakıyor mu ? Tankla bir yapıya çarptığımızda yapı yıkılıyor mu ? Sadece 2 metrelik ince bir ağaca çarptığımızda tank yıkıp geçiyor mu ? Oyundaki botların yanında bomba patlayınca uzuv kopması oluyor mu ? Veya adamı vurduk öldürdük. Ama cesedi yerde iken kurşun veya bomba etkisini görebiliyor muyuz? Çünkü adam yere düştüğünde sanki hiç vurulmamış gibi oluyor. Ve daha bir çok detay var. Buna benzer konularda ilerleme yoksa oyun sitesi olarak çitayı yükseltebilir misiniz ?
Seviye: 0
bisko100, 04.11.2016 04:53 (0)
Hahaahah üstüme iylik sağlık yorumlara bak Türkiye'de bu fanboyluk olduğu sürece Türkiye'de oyun piyasası hiç bi zaman gelişmiyecek ;) ister pc de oynamışsın ister konsol ne fark eder e tutupda 4000 5000tl lik pc lerle konsolun gücünü kıyaslarsan yanılırsın tabi alakasız yere kavga ediyorsunuz söyleyeceğim :D yapmayın kendinize yazık 1300tl lik bir pc toplayın ve ps4 le ikisini yan yana koyun bakıyım hangisi stabil iyi durumda tabikide konsol iyi durumda olucak ideal ayarlarda konsolda rahatça oynarken 1300tl lik pc de rezalet bi şekilde oynuycaz o oyunu örneğin ps4 de 900p 30fps high ayarlarda oynarken pc de 60fps medium ayarlarda oynuycaksın yani ps4 ü siz 4000tl lik pc lerle kıyaslamayın mantıksız çünkü ;).

Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.