Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
röportaj

Merlin'in Kazanı > Röportaj > Sami Onur

Call of Duty 4'te bir Türk imzası - Röportaj

Sami Onur ile Call of Duty üzerine konuştuk!

Mahmut Saral - 22.12.2011 11:23
Mahmut Saral - 24.09.2008
Merlin’in Kazanı (MK): Öncelikle zaman ayırdığınız için teşekkür ediyorum. Sami Onur kimdir? Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Sami Onur: Tabii ki, İstanbul'da doğdum. Üsküdarlıyım. İTܒde mimarlık okudum, sonra Amerika'nın sayılı mimarlık okullarından biri olan SCIarc'da Master yaptım. Çocukluğumdan beri bilgisayarlara ve dolayısıyla oyunlara meraklı olduğumdan dolayı mezun olduktan sonra bu alanı denemek istedim. Şimdilik geçimimi bu alandan sağlıyorum. En çok oynadığım oyun Winning Eleven’dır.

MK: Amerika'da ilk iş deneyiminiz hangi kurumda oldu?

Sami Onur: Bir mimarlık ofisinde, Amphibian Arc isminde. Oyun firması olarak ilk deneyimim Genuine Games’de oldu.

MK: İsminizi ilk olarak CD oyun dergisinde duymuştum. Röportajınız vardı ve o sıra Call of Duty 2 ekibinde yer alıyordunuz. Activision'a nasıl geçtiniz?

Sami Onur: Genuine Games'den Electronic Arts'a geçtim, oradan da Activision'a. Infinity Ward'da çalışan bir arkadaşım vardı, o çağırdı. Ben de tekliflerini kabul ettim.

MK: Bu çağırıda, Europen Assault'taki çalışmanızın bir etkisi olabilir mi?

Sami Onur: Etkisi varsa bile azdır. Yaptığım işler her firmada o firmanın en iyilerini oluşturuyor. Genelde üstünde çalıştığım her şey pazarlamada kullanıldı. European Assault üstünde az çalıştım. Dediğim gibi o sebeple diğer işlerime göre etkisi pek önemli değildir diye düşünüyorum, ama muhakkak ufak da olsa vardır katkısı.

MK: Baktığımızda Fight Club, Medal of Honor ve Call of Duty gibi isimlerde yer almışsınız. Şimdiye kadar "İyi ki yer almışım" dediğiniz bir proje var mı?

Sami Onur: Bunlara ek olarak Golden Eye: Rogue Agent’da var. Yaptığım bütün işlerden memnunum. COD4’te yer almak diğer oyunlara göre benim için biraz daha hoş oldu. Teknolojiyi sonuna kadar zorlayıp kendi sınıfında daha önce yapılmamış kalitede iş yapma olanağım oldu. O sebeple herhalde COD4'e ayrı bir parantez açmam iyi olur.

MK: Şu anki ekipte göreviniz nedir?

Sami Onur: Grafik bölümündeyim. Ortamlar, araçlar ve silahların bir bölümünü ben yapıyorum. Özellikle yoğunlaştığım alan, ortamlar. COD4'ten birkaç örnek vermem gerekirse; Sea knight (iki pervaneli helikopter), 50 MM’lik makineli tüfek, Çernobil’deki ve diğer birçok kademedeki ortamların bir bölümünü ben yaptım. Bunlar, binalar, bahçeler dönme dolap gibi büyük şeyler de olabiliyor. Yazar kasa, telefon vs… de olabiliyor. Oyun tasarımına ilişkin fikirlerimizi de tüm firma olarak söylüyoruz, ama benim katkım oyun tasarımında çok az.
yorumlar (19)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 16.06.2011 18:33 (0)
arkadaşlar adamın bugüne kadar yapılmış en iyi oyunda imzası var (sakın modern warfare 2 demeyin modern warfare 1 her türlü alır) siz dalga geçiyonuz
MK Okuru, 17.11.2009 20:44 (0)
MK : Yerli kardeşleri biliyormusunuz ?

Sami Onur : İstanbul kıyamet vakti mi ?

xD
novateknik, 28.01.2009 10:57 (0)
:d Röportaj güzel Kilit sorular Kaçmadı Zaten , SAnki bildiği Şeyler var üstü Kapalı konuştu :) Zaten Pc olmasa oyunları nasıL yapıcaklar ki :D heralde pc öncü Ama gta 4 gibi oyunlar İlk konsollarda Çıkarsa :/ pc cilerin kalbi kırılıyor Forever Ea, Activision
ahmetcantasci, 14.10.2008 22:54 (0)
vay be sami onur türkmüş; ilk bölüm felan arabistanda geçince araptır sanmıştım [:)]
XGamerX, 29.09.2008 11:45 (0)
Buyrun COD 4'deki Sami Onur:

http://img218.imageshack.us/img218/285/123jc1.jpg [:o]


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.