Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
İnceleme

Merlin'in Kazanı > İnceleme > Championship Manager 03/04

Championship Manager 03/04 - İnceleme

CM serisinin son oyunu karşımızda

Aybek Andican - 03.06.2010 12:31
Aybek Andican - 25.12.2003

Yaklaşık olarak 1,5 yıllık bir aradan sonra tekrar oyun incelemesi yazmam gerektiği zaman açıkçası bir incelemenin beni bu kadar zorlayacağını hiç düşünmemiştim. Bu incelemenin zorluğuna gelince, eminim ki bu oyunun hastası konumuna gelmiş kişiler bu incelemeyi okuyacaklar ve onlara bilmedikleri farketmedikleri bir şey anlatmam lazım, ama bunu nasıl başarabileceğim hakkında en ufak bir fikrim bile yok.

Evet gördüğünüz üzere alkolden sonra en çok bağımlılık yapan, insanların bırakmak için irade savaşı vermelerine rağmen bırakamadıkları ve futbol fanatikleri için vazgeçilmez özelliği taşıyan Cm serisinin son oyunu Championship Manager Season 03/04 piyasaya sürüldü. Bu oyun artık klasikleşmiş bir oyun olduğundan, ilk olarak bu oyunu daha önce hiç oynamamış olanlar için oyun hakkında kısa bir giriş yaptıktan ve oyundaki yenilikleri anlattıktan sonra, bu oyunun üç değişik insan profiline (cm fanatikleri, cm’yi alıp 3 ay oynayıp bırakanlar ve son olarak grafik ses ve benzeri unsurlar olmadığından sevmeyeneler) sunduklarını anlatarak yazıyı bitirmenin en doğru seçenek olduğuna karar verdim.

Bu oyunu daha önce görmemiş, duymamış ve oynamamış olanlar için belirtmeliyim ki, Championship Manager (yani kısaca cm) okulda,evde, telefonda ve internet kafelerde geyik muhabbetlerinin bir numaralı sebeplerinden biridir. Hatta eğer lisede okuyorsanız arka sıralarda her zaman şu söz kalıplarından bir kaçını sene boyunca duyarsınız “Abi var ya bir takım kurmuşum manyak”, “Baba sen onu bırak. Bak beni dinle Brescia’nın alt yapısında bir adam var inanılmaz”, “Abi o takıma 4-3-3 oynatılır mı? Kesin 5-3-2 oynat”. Aynı zamanda bu oyunun fanatikleri için şöyle bir durum vardır. Sene başında okulda iyi notlar alınır, fakat kasım aralık aylarında ikinci dönemde de etkisi bitmeyecek bir şekilde okul notlarında ciddi bir düşüş görülür. Çünkü bu aylar cm sezonuna aittir. Peki bu oyun neden bu kadar tutulur ve hastalık derecesinde sevilir? Bunun cevabı herkese göre değişir, ancak bu oyun en gerçekçi, ayrıntılı ve insana en muhteşem özellikleri sunan oyundur. Örnek olarak oyuncular hakkında yapılan database inanılmaz derecede iyidir. Oyunun diğer artısı bir menejerin yapabileceği her şeyi bu oyunda yapabilme imkanına sahipsinizdir. Örnek olarak oyuncuların kontratları veya yönetime ultimatom vermek bunlardan bir kaçıdır. Ama tek eksisi grafik ve ses yönünden zayıf olmasıdır, ancak bu da normal karşılanır, çünkü bu bir menejerlik oyunudur, Fifa değil.

Eğer oyundaki değişikliklere bakarsak benim en çok gözüme çarpan oyuncuların (daha doğrusu oyundaki her bireyin) yapay zekalarının diğer cm serilerine göre inanılmaz derecede ilerletilmiş olması, ayrıca save edilmiş maçların tekrar izlenebilmesi, ayın en iyi üç golünün seçilmesi ve kuraların canlı olarak yapılabilmesi diğer önemli yenilikler olarak göze batıyor. Bunun dışında insanlar tarafından çok olumlu karşılanmasına rağmen benim pek mantıklı bulmadığım çıktı almak da oyuna eklenen bir başka özellik. Benim neden beğenmediğime gelince, bence çıktı alma şansına sahip olmak kötü değil, ancak hangimiz çıktı alıp “Bu takımı çökertmenin yolu ne?” gibi düşünürüz. Yani bu özelliğin olmasını eleştirmek doğru değil, ama bunun yerine daha değişik bir şeyler yapılabilirmiş. Son olarak oyundaki en önemli değişiklikse oyunun ciddi anlamda hızlandırılmış olması. Artık dakikalarca günlerin geçmesini beklemek zorunda kalmıyorsunuz.

80
75
Okur Puanı: (16Kişi)
Puanın:
                                         
Yapımcı-Yayıncı: Sports Interactive - Eidos Interactive
Çoklu Oyuncu:Yok Türü: Spor

Geliştirilmiş yapay zeka, oyunun hızlandırılımış olması ve insanı saran atmosfer
Oyun alışılagelmişliğin dışına çıkamamış, yıllardır süre gelen aynı
yorumlar (20)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 29.06.2013 14:52 (0)
Selamm arkadaşlar CM 03 04 oyununda editörü kullanırken data
db dosyasını değiştiriyoduk ben dosyayı yedeklemeyi unuttum
şimdi eski haline döndüremiyorum eski dosyaları bana
atabilecek varmı buaradan
MK Okuru, 13.04.2013 19:26 (0)
oyunu ilk kurarken ayarlar kısmında gerçek oyuncular kullan
diye bi buton var onu işaretle olayın çözülür.
MK Okuru, 17.01.2013 18:32 (0)
ya ben oyunu kuruyom sacma sapan oyuncular cıkıo nasıl düzelte bilirim bunu yardımcı olabilecek varmı
MK Okuru, 17.01.2013 18:31 (0)
ya ben oyunu kuruyom sacma sapan oyuncular cıkıo nasıl düzelte bilirim bunu yardımcı olabilecek varmı
MK Okuru, 26.05.2011 21:50 (0)
MK Okuru, 08.05.2009 15:03 (0)
fm 2020 çıkarsınlar cm 2015 çıkarsınlar hiçbirini tanımam.yine 03/04 oynarım ölümüne 03/04 oynarım.dünyanın gelmiş geçmiş en iyi menajerlik oyunudur.yeni çıkan oyunlarda hep ezbercilik ön planda bir takım alıyosun takıma hangi mevkide hangi oyuncuların lazım olduğunu muhtemelen ezbere biliyosun ve gidip hemen o adamı alıyosun.örneğin fm 2009da fenerbahçeyi alan bir adam direk ezbere profile bile bakmadan marcelo ile eduardo costayı alıyor.ama 03/04'te oyuncunun herşeyini araştırıp takıma uyuyomu uymuyomu öğrenip öyle alıyosun.bundan sonra çıkan hiçbir oyun 03/04'ün yerini tutmazzzz.


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.