Ana Sayfa   PC   PS3   PS4   X360   Wii   iOS   PSP   PS Vita   DS   3DS   Röportaj   Teknoloji   Makale   Anket       MK TV      
 

Deus Ex: The Fall > İnceleme

Emin Çıtak - 21.03.2014 17:26:00

Deus Ex: The Fall (İnceleme) (PC)

Yakın geleceğin cehennemi tabletlerden sonra şimdi de PC'lerimize konuk oluyor

Deux Ex: The Fall hakkında aslında biraz karışığım. Hani bilmiyorum, bazen bir oyunun iyi mi kötü mü olduğuna karar veremezsiniz ya işte o durum. Aslında The Fall ciddi manada iyi bir oyun. Ama iOS platformu için geçerli bu söylediğim. İş PC'ye dayandığında olaylar tıpkı benim kafam gibi karışıyor.

Arada kalan bir oyunun hikayesi

The Fall iOS platformundan PC'ye port edilmiş bir oyun. Eh, konu port olunca aklımıza gelen ilk şey oynanışın ve grafiğin durumu oluyor.

Aslında grafikler fena değil. Yani o kadar. Doğal olarak oyuna girdiğinizde grafiksel olarak çok fazla seçenekle karşılaşmıyorsunuz. Yine de oyunu 1080p olarak oynama şansımız var.
Gerçekten fikrimi soracak olursanız, eğer The Fall'a tam bir PC oyunu olarak bakarsak grafik teknolojisi olarak çok özensiz ve eski görünüyor. Mesela karakterlerin ağızları oyun sırasında oynamıyor (ara sahnelerden bahsetmiyorum). Yan yana gittiğim adam benim yanımda deli gibi konuşurken  kendisi kütük gibi duruyorsa kusura bakmayın ben kopup gidiyorum.Diğer bir eksiklik ise çevre... Özellikle Panama görevlerinde etraf bomboş. Yaptığın oyun açık dünya oyunu, tamam tablet versiyonunun portu ama insan PC'de oynayacaklar  bu oyunu diyerek etrafı biraz hareketlendirir sevgili NFusion.

Hikayemiz augment asker Ben Saxon etrafında gelişiyor. Kesinlikle bir Adam Jensen değil, gerçi olması da gerekmiyor. Ben'in hikayesi Adam gibi büyük bir trajediye dayanmıyor. Kendisi paralı bir asker olarak Tyrants ekibine katılan birisi (evet Human Revolution'da dövdüğümüz boss grubu) ve daha en başta işler ters gidiyor. Hikaye yine güzel ve e-kitaplar, e-postalar ve notlarla destekleniyor. Deus Ex oyuncusunu tatmin eden bu detayların The Fall'a eklenmiş olması ciddi anlamda bir artı olarak yazılabilir.
Oynanış ise işin içine fare ve klavye desteği girdiği için kesinlikle çok daha rahat. Eğer karşılaştımamızı Deus Ex: HR üzerinden yaparsak, gerçekten başarılı olmuş. Belli bir kaç özellik dışında neredeyse aynılar. Ama burada yine işler bozuluyor çünkü oyunun arayüzü berbat. Dokunmatik ekran için yapılan bir arayüzü PC versiyonunun içine yedirmeye çalışmak gereksiz olmuş. Halbuki elinde işleyen bir arayüz var zaten. Onu kullanmayıp koca oyunu dokunmatik erkan arayüzü ile oynamaya çalışmak, her şeye -en az- iki kere tıklamak zorunda olmak insanı bunaltıyor.


deus ex the fall android ios pc aksiyon role playing game eidos montreal square enix


Önceki
Sonraki
MK Okuru
 
 
 
#11 MK Okuru, 24.03.2014 01:14 (0) - Alıntı yap
oyalanarak oynamama rağmen 3 buçuk saatte bitti. fena değil
oynanır
#10 MK Okuru, 23.03.2014 22:33 (0) - Alıntı yap
#9 MK Okuru, 22.03.2014 21:42 (0) - Alıntı yap
22.03.2014 12:40:00 - aselsan demiş ki:
telefon oyunu telefonda oynanır ?hepsi değil, asphalt 8 en basit örneği...
#8 MK Okuru, 22.03.2014 18:54 (0) - Alıntı yap
Oyun PC'ye göre değil, boşuna beklemişiz, oynanıştan bile
kaybediyor o tuş takımı ne öyle..KİMLİK KARTI
65
Grafik: 68
Ses: 75
Oynanış: 70
56
Okur Puanı: (16 Kişi)
Puanın:
                                         

Yapımcı: Eidos Montreal

Yayıncı: Square Enix

Türü: Aksiyon, Role Playing Game

Çoklu Oyuncu: Yok

Platform: PC, iOS, Android

Artılar: Grafikler sırıtmıyor, Deux Ex''e özel oyun içi lore''lar çok başarılı, Kısmen başarılı bir port
Eksiler: Bazı şehirler inanılmaz boş ve ölü görünüyor, Arayüz biraz sıkıntılı, Bir PC oyunu olarak baktığımızda çok yetersiz bir oyun