Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
İnceleme

Merlin'in Kazanı > İnceleme > Fahrenheit HD Remastered

Fahrenheit: Indigo Prophecy Remastered - İnceleme

''Film gibi oyun'' yeniden aramızda!

Tayfun Erkan - 04.02.2015 18:31
Tayfun Erkan - 04.02.2015 16:17
Yıl 2005... Oyun dünyasına düşen öyle bir bomba vardı ki, günümüzde  kendi türünde çıkmış olan yapımların öncüsü olmayı başardı. Evet, Fahrenheit'tan bahsediyorum. Sinematik bakış açısını oynanış ile yediren Fahrenheit, bizlere çıktığı dönemde tabiri caizse ''Film gibi'' bir oyun sunumuyla oyunseverlerin aklını başından almıştı.

Günümüzde Remastered adı altında oyunlar çıkmaya devam ediyor.  Yıllar sonra Quantic Dream, bu başyapıtı Remastered olarak yenilenmiş bir şekilde yeniden piyasaya çıkardı. Peki, yapım ''HD Remastered'' tabirini gerçekten hak ediyor mu? Gelin bu sorunun cevabını beraber öğrenelim.

Oyuna New York’un soğuk ve kar yağışlı bir gününde, nahoş bir kafeterya da başlıyoruz. İlk yönettiğimiz karakterimizin adı Lucas Kane. Kane, kafeteryanın tuvaletinde kendinden geçer (başka bir irade tarafından kontrol edilmektedir) ve gördüğü ilk kişiyi bıçakla öldürürür. Artık Kane bir suçludur.İşlediği bu cinayetin sonunda kendisini büyük bir kabusun içerisinde bulur.  Ardından olay yerine diğer karakterlerimiz Carla Valenti ve ortağı Tyler Miles gelir ve bu şekilde oyuna giriş yaparız. . Hikaye hakkında fazla bilgi veremeyeceğim. Zira, bu muhteşem kurgunun tüm keyfi kaçabilir.

Oyunun olağanüstü etkisini Remastered ile beraber tekrardan hissettim.  Genel oynanış şekli ise size verilen belli başlı seçenekleri seçip, hikayenin gidişatını ciddi anlamda değiştiriyorsunuz. Böylece hem oyunun hikayesinden kopmuyorsunuz hem de bir yandan kafanızda ‘’İlerleyen bölümlerde neler olacak’’ şeklinde sorular belirip, daha fazla heyecanlanıyorsunuz.  O yüzden biraz İngilizceniz varsa, oyundan oldukça keyif alacaksınız.

Belirttiğimiz gibi, Fahrenheit’in belki de en güçlü olduğu yönü hikaye döngüsündeki olaylarıdır. Olayları hem Lucas’ın hem de Carla Valenti ve Tyler Miles’ın gözünden görmek, oyunun oynanabilirliğini artırmakla beraber, işin içine sinematik etki de girince, Fahrenheit’ın kalitesi katlanarak artıyor.
81
75
Okur Puanı: (17Kişi)
Puanın:
                                         
Yapımcı-Yayıncı: Quantic Dream -
Çoklu Oyuncu:Yok Türü: Aksiyon, Bulmaca, Macera

Efsaneyi yeniden görmek güzel, seslendirmeler ve müzikler yine kalitesini konuşturuyor, hala birçok oyundan daha iyi bir sunum tarzı var
Bir Remastered olarak düşündüğümüzde görevini tam anlamıyla yerine getiremiyor, kamera açılarındaki sıkıntılar hala devam ediyor
yorumlar (22)
MK Okuru
 
 
 
Seviye: 3
unseen, 13.03.2015 00:58 (0)
Eski sürümünü oynamıştım zamanında. Oynamanızı tavsiye ederim.
Seviye: 0
TheHound28, 08.03.2015 12:38 (0)
Remastered sürümünü oynamasamda eski sürümünü oynamış biri olarak kesinlikle bitirilmesi gerek bir oyun. Kamera açılarında ki sıkıntıyı gidermeleri gerekirdi hiç uğraşılmadan bu sürüm çıkarılmış.
Seviye: 2
eonder87, 26.02.2015 22:34 (0)
Sitenin bu hali gerçekten hoşuma gitti eski fonksiyonsuz mk yerine yenilikçi ve güzel bir tasarım ile oturmuş bir MK gelmiş...

bu arada oyun hakkında konuşacak olursak hd remaster sürümünde oyun ile ilgili tek bir değişiklik bile yok... bence kamera ile veya oyunun kemiksi yapısı ile oynamamaları güzel olmuş lakin kaplamaları değiştirebilirlerdi... birde eski sürümde türkçe yama çıktığı için oynamayı planlıyordum lakin sonradan bu oyunu gördüm ancak hem gereksiz bir şekilde boyutu büyük bir oyun hemde hiç bir şey değişmeyince altyazıyı bile denemeyeyeyim dedim... eski sürümünü oynarım daha iyi...
MK Okuru, 12.02.2015 14:09 (0)
Sitenin yeni tasarımı çok zor olmuş, önceden haber ve inclemelere çok rahat ulaşırken, şu anda site içinde kayboluyorum.
Eski sistem daha iyiydi sanki.
MK Okuru, 11.02.2015 17:11 (+1)
Eski tasarıma dönmeyi düşünmüyormusunuz. bu çok kötü çünkü. eski sistemde oyunları incelemelerde har ile buluyorduk bunda bulamıyoruz hemde eski sistem daha kullanışlıydı, bu kullanışlı değil.

---

Harf ile arama birkaç gün içerisinde yeniden aktif olacak. Kodlamadaki hatayı düzeltiyoruz.

Bu arada, eski siteye geçmeyi şu an için düşünmüyoruz. :)

Emre
MK Okuru, 07.02.2015 22:47 (0)
emin bey google chorome kullanıyorum ınternet explorer'DE aynı hatayı veriyor diğer mesajımda birkaç oyunu örnek vermiştim


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.