Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
▲ Reklamı Kapat ▲

teknoloji

Merlin'in Kazanı > Teknoloji > İnternet

İlk yerli arama motorumuz geliyor!

Güzel haberi ulaştırma bakanı verdi

Onur Güner - 25.12.2016 13:14
Onur Güner - 25.12.2016 13:14
Hatırlarsanız başbakanımız Binali Yıldırım bir açıklama yapmış ve 2017 yılının ülkemiz adına bilişim yılı olacağını söylemişti. Sonunda bu açıklamadan sonra ülkemizin bu konuda atacağı ilk ciddi adımlar da belli olmaya başladı. Zira Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, sonunda hükümetin bilişim yılı adına yapacağı büyük adımı açıkladı. Bakanın açıklamasına göre artık yerli arama motorumuzun geliştirilmesi için ciddi adımlar atılacak ve sağlam altyapı çalışmalarının ardından ülkemiz tamamen yerli arama motoruna kavuşacak. Bakan Ahmet Arslan, katıldığı bir yerel televizyonda yaptığı açıklamasında ülkemizin milli arama motoruna ihtiyacı olduğunu ve bundan dolayı da ciddi adımlar atılarak hükümetin harekete geçtiğini söyledi.Dünya standartlarında olacak ve dünyadaki diğer rakipleri kadar kaliteli olacak yerli arama motorumuz, ülkemizde yapılan aramaları en hızlı şekilde tamamen Türkçe ve Türk kaynaklı olarak bizlere sunacak. Ayrıca arama motorumuzun dünya genelinde duyulması ve kullanılması için de altyapısal hazırlıklar titizlikle hazırlanacak. Umarız yerli arama motorumuz son derece başarılı olur. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yeterli teknik ve maddi destek sağlanırsa, milli arama motorumuz dünya genelinde bir başarı yakalayabilir mi?
yorumlar (108)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 04.01.2017 15:31 (0)
Kardeşim şu teknolojide bari milliyetçilik yapmayın be gözünüzü seveyim kendimiz yapalım develete güvenin elin yahudisine değil demişsin ozaman yazdığın yorumu nereden yazdıysan yada hangi pc yi kullanıyorsan kullanma bizahmet çünkü o yorumu yazdığın telefon yada pc yi elin Yahudi dediklerin üretti.
MK Okuru, 03.01.2017 07:55 (0)
tamam ozaman kendi ülkemizde teknoloji gelişmesin hep başkalarının teknolojisini kullanalım 1920 lerden başlanarak bize empoze edilen bizmi yaptık bizimkinden bi cacık olmaz kafasıyla yasamaya devam edelim uyanın artık uyanın kendinizi tanıyın kendinize devletinize güvenin!! elin yahudisine değill
Seviye: 2
RemaG7, 04.01.2017 15:02 (0)
Arkadaşlar biz gelişmeyelim yapmayalım demiyoruz ki lütfen yorumları anlayarak okuyunuz.Anlamıyorsanız okumayın bile hiç gerek yok çünkü.Benim özellikle demek istediğim birşeyleri ilk olarak biz yapalım yada farklı şeyler yapalım gelişim böyle olur zaten olan birşeyin aynısını yaparsan bu gelişim değildir sadece taklittir.Bende diyorumki ben ülkemin taklit etmesini var olan birşeyin yapılmasını istemiyorum yeni şeyler yapmasını dünyaya artık bizimde liderlik edebileceğimiz buluşlarımız olsun istiyorum.Google arama motoru artık oturmuş bir düzene bunu değiştirmek çok çok zor bunun yerine daha kullanışlı ve yenilikçi bir fikir bulunsun eskiden facebook varmıydı hayır üniversite zamanında insanlarla nasıl iletişim kurulup tanışıp bilgilerinin paylaşılabileceği fikri ile bulunmuş bir şey biz neden yapamıyoruz bu tarz bir şey ama doğru illaki biri facebook u bulucak bizde birkaç yıl sonra yüzkitabı diye ismni değiştirir aynı konsepti yaparız işte bu gelişim değil anlatmak istediğimi anlamışsınızdır umarım.Birde yorumlarımda kimseyi aşağılamadım iki tarafta kendince haklı diye başladığım halde neden bu tarz yorum sitelerinde kendi düşüncemizi özgürce söyleyemiyoruz. Bunlar benim düşüncelerim ama illaki birkaç arkadaş çıkıpta ben katılmıyorum demek yerine sadece yok efendim sen ülkene güvenmiyon sen cahilsin çok biliyorsun sen gibi cevaplar yazıp aşağılama gereksinimi duyuyorlar eleştiriye açık olunmalı ve herkes kendi fikrini seviyeli bir şekilde söyleyebilmedilidir.konuşmalarımıza dikkat edelim lütfen bir insana cahil demek için önce kendimizin zeki ve anlayışlı olmamız gerekirki zaten anlayışlı ve zeki bir insanda karşısındakine cahil demez.Ayrıca bu kadar insanları kötüleyen ve zeki kişilersiniz ozaman sizde bu ülkeye çok güzel önemli buluşlar kazandırında bizde utanalım.
Seviye: 1
etemelkuran, 25.12.2016 18:03 (+4)
Bir yazılım mühendisi olarak naçizane tespitlerim.

1) Google ve Yandex'e rakip çıkabilmek için öngörülen avantajlar nelerdir? Bizim alfabemiz Kril değil bakanın dediği gibi Türkçe karakterlerden bir avantaj sağlanması pek mümkün değil.
2) Fonlamanın kaynağı nedir?
3) Net neutrality olacak mı?
4) Üretilen sonuçlar özgür bir şekilde mi yayınlanacak?
5) Konu hakkında yetişmiş eleman yeterli mi?
6) Bu projenin fikir babası var mı? Yoksa devlet zorlamasıyla mı?
7) Projeyi yürütenler bağımsız mı olacak?
8) Arama yapanlar ve aramalar fişlenecek mi?

Bana !!!milli!!! bir arama motorunun !!!milli!!! sonuçlarıyla karşılaşacağız gibi geliyor. Sonuçta kimse güvenip kullanmaz ve tamamiyle bir zaman/para/akıl kaybı. Kanı yeşil akan neo islamcılar dahi kullanmıyor bunları.

Örneğin, reis baldo pirinç arayan birisinin malum reisle karşılaşması kişiyi ne kadar tatmin eder bilemiyorum.
Seviye: 2
RemaG7, 03.01.2017 18:50 (0)
Burada yapılan yorumların çoğunu okumadım ama az çok tahmin edebiliyorum bazılarınız bişi olmaz bizimkiler yapamazlar bazılarıda güvenmeyin zaten kendi milletinize sizin gibiler yüzünden gelişmiyor ülke diye cevap veriyorsunuz kesin bu tarz konularda aslında iki tarafında haklı olduğu ve haksız olduğu kısımlar var.Türkiye evet birçok konuda geride ve bunu ortadan kaldırıp ilerleme peşinde olan bir ülke.Fakat yapılan yanlış aslında projelerin tarihleri ve süreçleri.Demek istediğim dünyada zaten var olan birşeyi yapmaya çalışıyoruz oysaki yapmamız gerekn şey olmayan bir şey ancak bunu başarabilirsek biir yerlere varırız.Google şuan için tam oturmuşken ( yandex yahoo bile ezildi karşısında ) yeni bir arama motoru yapma fikri saçma zaten aradığımız herşeye ulaşabileceğimiz bir öğe arama motoru var.Veya elektrikli araba yapacağımız yere ki teknolojimiz var üniversitelerde fakat çok fazla desteklenemedi maalesef 2020 de hala benzinli araba üretme peşindeyiz.Geçmişi yapmaya çalışıyoruz kısacası geleceği şekillendirmeye değil.Dizilerimiz bile Amerika ve kore dizilerinin birebir aynıları araştırırsanız bşraz gördüğümüz şeyleri değilde hayal ettiğimiz şeyleri yapsaydık şuana kadar emin olun bu ülke gelişirdi ozaman.Google konusuna gelince iş Google da aradğınız herşey kayıt altında girilen siteler istatistikler yeni arama moturnun amacıda bu olacak zaten birçok siteye giremeyeceğiz ve Google gibi takip edileceğiz ki dizi siteleri bile yasaklandı gündemi takip edenleriniz bilir ben isterdim ki ilerde çocuklarımda izlesin bizim izlediklerimizi ama yasaklnan siteleri kenara bırakın marketlerden orjinalini bulmanız bile zor amazondan alalım diye düşünürdük eskiden şimdi vergilendirmede arttı kısacası bazı şeyleri ulaşmamız resmen engellenmeye çalışılıyor buda ayrı bir dert.Kısacası elimizde çok güzel imkanlarmız ve kaynaklarımız var ama ne değerlendirecek nede bunları fırsata döndürebilecek oluşumlar yok.
MK Okuru, 02.01.2017 17:24 (0)
MK Okuru, 28.12.2016 21:59 (0)
Madem beğenmiyonuz az girişimci olun da kendi arama moorunuzu çıkarın

Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.