Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
ön İnceleme

Merlin'in Kazanı > Ön İnceleme > Mafia 3

MAFIA III - Ön İnceleme

Suç dünyası bizi bekliyor, ya biz neler bekliyoruz?

Nurullah Karapınar - 05.01.2016 12:09
Nurullah Karapınar - 05.01.2016 12:09
1960’lı yılların sonuna doğru, Amerika’da yükselen ırkçılığın en yoğun yaşandığı şehirdeyiz.

Mafia serisinin ilk iki oyununu oynadıktan sonra, Mafia 3’ün çıkmasını sabırsızlıkla bekleyenlerden misiniz? Mafya dünyası ilginizi çekiyor ve bu dünyada rol almak için bekliyorsanız, ön incelememize bakabilirsiniz.

Mafia 3 için açıklanan bilgileri ve videoları unutun. Acaba oyun, nasıl bir hikâyeye ve oynanışa sahip olmalı? Mafia’nın ilk iki oyunun senaryosu devam edilmeli miydi? Siz yapım ekibinde olsaydınız nasıl bir karakter tablosu çizerdiniz, ana karakteriniz kim olurdu?

Bunları şunun için yazıyorum; Onlarca yerli ve yabancı kaynaklı sitelerde ve youtube kanalında, Mafia 3 için oldukça yoğun eleştiriler yapılıyor. Ana karakter Lincoln serinin takipçileri için pekiyi fikir gibi görünmüyor. Oyun genel yapısı itibariyle, ilk oyunun çizgisinden çıkıp, GTA oyununa benzemeye çalıştığı düşünülüyor. Mafia 2’deki karakter Joe oldukça fazla merak ediliyor. Eleştiriler daha da artırılabilir tabii ki… Serinin fanları, o müptelası oldukları mafia havasını, yeni oyunda solumak için beklediler. Nispeten ilk oyundaki tadı ikinci oyunda alamamışlardı, serinin üçüncü oyunu bu yüzden önemliydi.   Yetimhane ve Aile Kavramı

Üçüncü oyunun geçtiği tarih 1968’li yıllar. Yani Martin Luther King’in öldürüldüğü yıl. Bu yıl neden önemli bu kadar? Yapımcıların açıkladığına göre; Amerika’da ırkçılık olayların tırmandığı yıl olan 1968 yılı, Mafia 3 için özellikle seçilmiş bir tarih. Ayrıca New Orleans şehri de bunun için tercih edilmiş. Çalkantılı olayların yaşandığı en yoğun şehir New Orleans. Bir detay daha aktarayım; Lincoln bir savaş gazisi ve bu kimliği oyunda çok önemli bir yer tutuyor. Amerika o yıllarda Vietnam’ı işgal edince, umduğunu bulamamıştı. Birçok kişi özellikle savaşa katılanlar, Vietnam savaşını sorgulamaya başladı. Lincoln asker kökenli olduğu için, geri dönüş hikâyesi ve Amerika’nın o yıllardaki durumu etkili bir şekilde aktarılacak.

Mafia 3’te ana karakterimiz Lincoln Clay, kendisi iri yapılı melez (yarı siyah, yarı beyaz) bir karakter. Hikâyesi ise dramatik bir şekilde başlıyor. Saint Michelle’s Yetimhanesinde büyümüş ve daha sonra evlatlık alınmış. Yıllar geçer ve Lincoln Vietnam savaşına katılır. Savaş trajedisi kendisini derinden etkilemiştir. Vietnam Savaşı sona erince, New Orleans’a geri döner. Bu süreçte mafyaya dâhil olur. Ancak İtalyan Mafyası babasını ve kardeşini öldürür. Süreç bu kez intikam için işlemeye başlayacaktır. Aile kavramı Clay Lincoln için çok önemlidir ve tanıtımda izlediğimiz videoda aynen şöyle demektedir “Aile sizi dünyaya getirenler değil, uğruna canınızı verebileceğiniz insanlardır.” Artık karakterimiz için yeni bir aile söz konusu olacaktır. Bunlar daha önce İtalyan Mafya babası Salmacano’nun hedefindeki kişilerdir. Bu dört kişiden birisini çok iyi tanıyorsunuz. Vito Scaletta, aradan geçen 20 yıl sonunda saçları beyazlamış bir şekilde karşımıza çıkıyor. Burke bir İrlandalı gangster, Cassandra ise Haiti Mafyasından. “Düşmanımın düşmanı dostumdur” mantığından yola çıkarak, İtalyan Mafyasından nefret eden bu kişiler işbirliğine giderek, ortak hareket edecekler. Böylece Lincol’nün yeni ailesi bu dört kişi olacaktır.Oyunun hikâyesi bu şekilde aktarılacak. Lincoln’ün arkadaşları kontrol edebileceğimiz karakterler değil. En azından Vito’yu kontrol edebilseydik değil mi? Neyse bu üç kişi Lincoln’nün başı sıkışınca devreye girip yardım gönderiyorlar. Nasıl mı? Kendilerine telefon edip yardım talebinde bulunabiliyorsunuz. Haberi alan arkadaşlarınız, takviye kuvvet gönderiyorlar. Polislerin dikkatini dağıtıp işinizi kolaylaştırıyorlar. Böylece İtalyan Mafyasını çökertip, kendi Suç İmparatorluğunuzu kuruyorsunuz.
yorumlar (69)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 15.10.2016 08:13 (0)
Açıkcası benim için önemli olan hikaye ve grafiklerdi mafia 3 1. İsteğimi oyunun fragmanında sildi attı bu yüzden bu 3. Oyun şimdiden gözümde bir rezillik içinde
MK Okuru, 07.01.2016 15:20 (0)
yıl olmus 70 tabi klasik mafyalar olmayacak ama... karakter biraz hantal gözüküyordu videolarda. karizma eksik ve oyun mekanikleri hakkında da cogu şeyi bilmiyoruz. 2. oyun kadar lineer olmadıgı surece cok sıkıntı olmaz
Seviye: 0
Emirhan099, 28.09.2016 17:04 (0)
Mafya havasından uzak bir oyun olmuş ilk olarak kesinlikle. Yani illa İtalyan-Amerikan değil İrlandalı-Amerikan, Rus-Amerikan, Yahudi-Amerikan, İngiliz gibi birçok alternatif varken gitmişler mafya ile alakası olmayan yapılı bir abiyi koymuşlar. Irkçı değilim ancak adamın zenci olması da mafya havasını kapatan bir diğer özellik. Sanki yaratıcı ekip masaya oturup nasıl bir adamı daha az mafyaya benzetiriz diyerek bu elemanı yaratmışlar gibi. Hadi diyelim adam zenci, ee o zaman zenci mafyası göreceğiz? Hayır efendim. Oyundaki tayfamız 1 İtalyan, 1 İrlandalı, 1 Haitili ve bir de biz yani 1 zenciden oluşuyor. Bu da ayrı bir absürtlük bence.

Oynanışa gelirsek o dinamikleri beğenen yoktur zaten. Araba takla atıp patlıyor, kurşun yese patlıyor, araba arabaya çarpsa patlıyor... Bunu GTA bile yapsa fazla saçma diyeceğim dinamikleri Mafia gibi daha ağır bir oyun yapınca gözlerim dolacak gibi oldu üzüntüden. Yapay zeka deseniz ayrı kötü, sokakta yürüyen insanlar sanki etraftan habersizlermiş gibi.

Oyun çıkınca daha ayrıntılı değerlendirme yapılır ama şimdiye kadar Mafia 3 ile ilgili hiçbir şey güzel gitmiyor. Sırf Vito için alacağım oyunu sanırım.
MK Okuru, 09.07.2016 17:02 (0)
boş boş konuşmayın en iyi mafi oyunu mafia 2 ydi o kadar bu yeni çıkan oyun ise gta çakması ve sistem düşmanı bişey mafia 2 de herşey güzeldi çatışmalar mekanlar araba sürüş şekli o kadar iydiki yani gerçek araba sürüyomuş gibi öle bi oyun gelmez bidaha
MK Okuru, 12.01.2016 10:18 (0)
Bence Mafia 3 tam bir rezalet.Oyun kendine özgü mafia havasını tamamiyle yitirmiş ve GTA ya benzemeye çalışan saçma sapan bir oyun havasına bürünmüş.Mafi 3 çıktığında ilk iki oyunu çok arayacağız.Özellikle mafia 2 oyunun kendine özgü mafia havasını en iyi yansıtan oyundu.Bence bence mafia 2 en iyisi


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.