Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
İnceleme

Merlin'in Kazanı > İnceleme > Rain

Rain (PS3 İnceleme) - İnceleme

Yağmur damlalarının bize gösterdikleri

Rafet Kaan Moral - 30.01.2014 15:10
Rafet Kaan Moral - 17.01.2014 15:43
Team Ico ile beraber Ico ve Shadow of the Colossus, Level 5 ile beraber Rogue Galaxy gibi PS2’nin tanınmış yapımlarında yer alan SCE Japan Studio, bu sefer yapımcı Acquire ile bir araya gelerek Rain adında (Asya’da bilinen adı ile Lost in the Rain) küçük ama sevimli bir macera oyunu piyasaya sürdüler.Üçüncü bir kişinin ağzından (daha doğrusu yazılarla) anlatılan hikâyede ismi verilmeyen bir çocuk ateşi olduğu için yatağında yatmaktadır. Ateşi olmasa belki de sirke gitmeyi planlayan küçük çocuk yağmurun başlaması ile penceresinden dışarıya bakar. Derken yağmur damlalarının çarptığı, kendi ile aynı yaşlarda bir kız silueti görür. Sadece yağan yağmur damlaları üzerine düştüğü için orada olduğu anlaşılan kız (kısacası kız görünmezdir) yine kendisi gibi görünmez bir varlıktan (unknown) kaçmaktadır. Kız ve peşindeki varlık bir ışığa girerek gözden kaybolur ve kahramanımız da hasta yatağından kalkarak dışarıya çıkıp ikilinin peşinden ışığa girer.

Çocuk kendisini terk edilmiş, hayalet kasabası gibi bir yerde bulur. Üstelik çocuk da artık kız ve diğer varlık gibi görünmezdir ve sadece üzerine yağmur yağdığında görülebilmektedir. Küçük kahramanımız kıza yetişmek ve neler olduğunu anlamak istemektedir ama bu göründüğü kadar kolay değildir. Garip varlık hala kızın peşindedir, yağmurun yağmadığı kapalı yerlerde görünmez olup gözden kayboluyorlardır. Üstelik etraftaki tek tehlike garip varlık değildir.Bahsettiğim gibi Rain’de hikâye yazılar ile bir hikaye tadındaymış gibi üçüncü bir ağızdan anlatılıyor. Örneğin, “Çocuk yatağından kalktı ve ışığa girdi” veya “Kıza seslendi ama ağzından sözcükler çıkmadı” gibi cümlelerle oyun süslenmiş bir şekilde bize yaşanan gelişmeleri aktarıyor. 

Rain kendi içinde bölümlere ayrılmış durumda ve yarısına kadar amaç kıza yetişmekken diğer yarısında da neler döndüğünü, neden görünmez olduğumuz gibi sorulara cevap aramaktan ibaret. Kilise, fabrika gibi mekânlar hariç oyunun büyük bir çoğunluğu sokaklarda, yağmurun altında geçiyor. Küçük çocuğu ve etrafta dolaşan tehditleri görebilmenin tek yolu yağmur. Yağmur yağmadığı yerlerde çocuk, kız, varlık, kısacası canlı her şey görünmez oluyor ve sadece ayak izleri kaybolmamızı önlüyor. Peşimizden gelenlerden saklanmak için bolca üstü kapalı yerlerde saklanıyoruz. Tabii ara sıra üstü kapalı yerlerde dolaşan yaratıklara da dikkat etmemiz gerekiyor.
81
74
Okur Puanı: (10Kişi)
Puanın:
                                         
Yapımcı-Yayıncı: Sony Computer - Sony Computer
Çoklu Oyuncu:Yok Türü: Bulmaca, Platform

-Atmosfer, müzikler
- Bulmacaların çok kolay olması
yorumlar (7)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 04.07.2015 19:31 (0)
Güzel bir müziği var, hoş bir oyun. Ama malesef çok basit ve kısa yapmışlar. Sanırım çok küçük çocuklar için yapılmış. Boşa para vermişim.
Seviye: 4
dogano, 21.01.2014 20:54 (0)
10 dk.lık tanıtımını izlemiştim, çok hoş bi oyun müzikleri de çok dinlendirici.
MK Okuru, 20.01.2014 02:53 (0)
19.01.2014 22:27:00 - SeYRiM demiş ki:
Oynanış süresi kaç saat..?Çok uzun değil, 3 akşam oynadım bitirdim, 8 bölüm toplamda heralde 5-6 saat falan sürdü.
MK Okuru, 19.01.2014 15:52 (0)
MK Okuru, 18.01.2014 21:33 (0)
18.01.2014 10:12:00 - MK Okuru demiş ki:
80,86 ve 82 nin ortalaması nasıl 81 oluyor ? wtf ? hangi
algoritmaya göre puanların verilişini de söyleseniz güzel
olurdu :)

Genel puanlama yaparken ortalamaya bakılmıyor.
MK Okuru, 18.01.2014 10:12 (0)
80,86 ve 82 nin ortalaması nasıl 81 oluyor ? wtf ? hangi
algoritmaya göre puanların verilişini de söyleseniz güzel
olurdu :)


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.