Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
İnceleme

Merlin'in Kazanı > İnceleme > Resident Evil 0: HD Remaster

Resident Evil 0: HD Remaster - İnceleme

Korkunun kalbine yolculuk

İsmet Ergül - 18.01.2016 18:02
İsmet Ergül - 18.01.2016 02:19
Neredeyse hepimizin oynadığı, korktuğu ve asla unutamadığı bir seriydi Resident Evil. 90’lı yılların sonunda tanıştığımız bu oyun, bizleri bulmacalarıyla, karakterleriyle büyülemiş ve akıllarımıza kazınmıştı. Kenichi Iwao ve Yasuyuki Saga’nın senaryosunu yazdığı ve Shinji Mikami’nin yarattığı Resident Evil, 22 Mart 1996’da piyasaya sürüldüğünde, hayatta kalma korku oyunlarına yeni bir soluk getirmişti. Zombilere karşı ne yapacağımızı bilmeden bulmacalar ve bilinmeyen olaylar arasında kendimizi kaybettiğimiz ve hayatta kalmaya çalıştığımız, bol kapı gıcırdamalı bir oyun deneyimini bizlere sunuyordu Resident Evil. Bu satırları okuyan her oyuncu, Nemesis’in bizlere hissettirdiği o kabus anları hatırlayınca ürperecektir diye düşünüyorum. Nemesis’in kalın sesiyle ‘STARS’ demesinden tutun, bizi durmaksızın kovalaması zamanının en başarılı hayatta kalma korku öğelerinden birisiydi.

Resident Evil her ne kadar başarılı bir seri olarak başlasa da, zamanla birlikte sabit kamera ayarlarından ve oynanışından vazgeçti ve kendine yeni bir oynanışı benimsedi. Üçüncü şahıs kamera ayarları ile hayatta kalma korku oyunundan daha çok aksiyon havasına bürünen Resident Evil’ın bu yeni havasını birçok oyuncu sevmese de, seriyi yeni nesillerin tanımasında yardımcı olmuştu. Resident Evil’ın sabit kamera sistemi, bulmacaları ve o gerilimli hayatta kalma atmosferi gitmiş, yerine daha aksiyonlu bir oyun gelmişti. Wii için çıkarılmış olan Umbrella Chronicles ile tanıştığım ve bugün sizler için inceleyeceğim Resident Evil 0, sizleri o eski günlere götürecek ve özlediğiniz Resident Evil havasını ciğerlerinize solumanıza da yardımcı olacak.Resident Evil Director’s Cut’ın o ‘komik’ açılış videosundan tam olarak 20 koca sene geçti. Nintendo GameCube için 2002 yılında piyasaya sürülen ve Wii için de 2008 yılında satışa sürülen Resident Evil 0, bahsetmiş olduğum orijinal Resident Evil deneyimini bizlere sunuyor. Yeni nesil konsollar ve PC için hazırlanan Resident Evil 0, belki de çoğumuzun oynayamadığı ve emülatörle oynadığı bir oyun olmakla birlikte, bizleri Resident Evil evreninin en başına, olayların başladığı güne götürüyor.

Her Resident Evil hayranının oynaması gereken Resident Evil 0, bizleri T-Virüs isimli hastalığın yayıldığı güne götürmekle birlikte, ilk oyunun da geçmişini anlatıyor. Bu sefer karşımıza Resident Evil Origins adıyla gelen 0’ın hikayesi, 23 Haziran 1998’de Umbrella şirketinin sahip olduğu Ecliptic Ekspress treni esrarengiz sülükler tarafından saldırıya uğraması ile başlar. Bu olaydan 2 saat sonra yola çıkan S.T.A.R.S. Bravo Takımı’nın Arklay Dağlarındaki görevi ise Arklay Dağı’nda gerçekleşen cinayetlerin sebebini bulmaktır. Görevleri sırasında karşılaştıkları bu virüs, kontrolsüz bir şekilde yayılmaya başlar ve Umbrella Şirketi’ni de zor bir duruma sokar, zira bu virüsün yayılması onları da şaşırtır.Ana karakterlerimizden biri olan Rebecca Chambers, Bravo Takımı’nın bir üyesidir ve Arklay Dağı’ndaki görevde yer alır. Kısa süre içinde parçalanmış halde bir askeri araç bulan Bravo Takımı, Billy Coen isimli bir suçlunun özgür kaldığını öğrenir ve peşine düşer. Ancak T-Virüs’ün varlığından ve çoktan hızla yayılmaya başladığından habersiz olan Bravo Takımı teker teker Arklay Dağı’nın eteklerindeki ormanda avlanarak zombiye dönüşür. Rebecca keşfettiği trene adımını atar ve T-Virüs’ünden etkilenen insanların yavaş yavaş zombiye dönüştüğü ve işlerin fazlasıyla ters gittiğini fark eder. Hayatta kalmak için Billy ile birlikte çalışmaya başlayan Rebecca, bu virüsün sebebini, nereden bulaştığını ve sorumlusunu yavaş yavaş öğrenmeye başlar.
73
85
Okur Puanı: (6Kişi)
Puanın:
                                         
Yapımcı-Yayıncı: Capcom - Capcom
Çoklu Oyuncu:Yok Türü: Aksiyon, Korku

Oyuncuyu saran başarılı atmosfer.
İki karakter ile aynı anda oynayabilme.
Klasik, zorlayıcı Resident Evil havası.
Serinin köklerini anlatan hikaye
Grafikler beklentiyi karşılayamadı.
Sabit kameralar yeni nesil oyuncuları zorlayabilir.
yorumlar (41)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 19.01.2016 18:02 (0)
Fanboylar kızmış ama puan fazla bile... The Last of Us bundan 100 kat daha kaliteli bir oyun.
MK Okuru, 06.12.2016 18:02 (0)
sabit kameralar yeni nesil oyuncuyu zorlayabilir evet ama bu bir eksi yön değil bu oyun zaten böyle güzell ???
MK Okuru, 06.12.2016 18:00 (0)
oyunun bence hakkını yemişsiniz 10 üzeri 73 nedir arkadaş bu oyun re köklerini anlatan oyun birde grafikler beklentiyi karşılayamadı demişsiniz. yazık oyun bence 10 üzeri 85 hakediyor kesinlikle
MK Okuru, 10.07.2016 21:54 (0)
Resident Evil'in neredeyse tüm oyunlarını bitirdim. Bunun da daha iki gün önce gamecube versiyonunu emulatör ile oynayıp, bitirdim. Epeydir fırsat yarattığımda oynamayı düşündüğüm bir oyundu. Keyif aldım.
Seviye: 0
harunsss, 08.07.2016 15:45 (0)
Bu oyunu oynadığım zamanlar çok büyük heyecanla oynardım hatta oyunu kayıt edip kapatayım derken acaba şimdi ne olacak diye sürekli bir devam etme isteği olurdu içimde.Yeni nesil konsollarda bu oyunu tekrar oynamak eşsiz bir keyif olacak bana.Bu arada inceleme için teşekkürler.
MK Okuru, 18.03.2016 11:13 (0)
İki karakter ile aynı anda oynayabilme demişsiniz yani 2 kişilik oynıyabiliyormuyum ?


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.