Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
İnceleme

Merlin'in Kazanı > İnceleme > Steep

STEEP - İnceleme - İnceleme

Daha güzel olabilecekken eksik bir maceraya dönüşüyor

Hürcan Köse - 12.12.2016 12:55
Hürcan Köse - 11.12.2016 09:42
Günümüzde pek fazla eşi-benzerine rastlayamadığımız bir türün mensubu olan Steep, aslında oldukça sessiz sedasız ve ani bir şekilde çıktı. Doğrusu 'Steep'e daha vardı galiba ya?' dediğim gün oyunun resmi olarak çıkması da bu argümanımın en büyük destekçisi olmalıydı. Elbette Ubisoft'un bu aceleci tutumunun sonuçları da bu bağlamda Steep'in bazı sıkıntılara sahip olmasını sağlıyor.


Ubisoft'un artık belirli bir 'oyun tarzı' var, biliyorsunuz. Her kesimden, her oyuncuya hitap edebilmek adına tek bir motor, tek bir sistem veya tek bir gidişatı oturtup artık her oyunu bu gidişata göre çıkarmaya başladılar. Rainbow Six Siege, Division, Crew, yaklaşmakta olan For Honor derken tüm bu oyunların tekil tecrübelerden ziyade çoklu, çevrimiçi tecrübeler olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Belki de Ubisoft'un son dönemde çıkardığı ve bu tür oyunlardan farklı olan tek yapımı Watch Dogs 2 olabilir.

Aynı sistemi Steep'e de uygulayan Ubisoft, türün en iyi yapımlarından birisi olan SSX'in tarzında, arcade yapılı bir oyun yapmaktan ziyade daha gerçekçi ve rahatlatıcı bir oyun deneyimi ile karşımıza çıktı. Doğrusu Steep'in ilk başta gerçekçiliğe çok kastıkları için bir yerden sonra oynamaya bile üşeneceğim bir oyun olduğunu düşünmüştüm ancak neyse ki öyle bir şey olmadı ve Steep akşamları PlayStation 4'te bulunan Spotify'dan müziğimi dinlerken girip bir saatimi ayırabileceğim, çok 'rahat' bir oyun oldu.Steep'i SSX gibi arcade oyunlardan ayıran en büyük özelliği, bir önceki paragrafta da belirttiğim gibi, sizi 'puan kasmaya' zorlamıyor oluşu. Steep'te gerçekten doğa ile iç içe, çeşitli görevleri bitiren ve ortamın tadını çıkaran bir kişinin kimliğine bürünebiliyorsunuz. Belki de Steep'in en sevdiğim özelliklerinden birisi de buydu. Oyunda hiçbir zaman bir şeyi yapmak ile zorunlu hissetmedim. Neyi ne zaman istersem o zaman yaptım.

Steep'te dört tane spor bulunuyor. Snowboard, Ski, Wingsuit ve Paraglide. Bir görevde Snowboard yardımı ile çeşitli artistik hareketler sergilerken, bir diğer görevde Wingsuit ile binlerce metre yükseklikteki bir tepeden aşağı süzülebiliyorsunuz. Bu dört ana sporun da her biri kendine özel birer kontrol şemasına sahip. Snowboard ile kayarken çok rahat manevralar ve hareketler gerçekleştirirken, aynı şeyi Paraglide ile rahatça yapamıyorsunuz. Hatta Paraglide'ın kontrolleri fazla zor bile gelebilir.Keşfedilmeyi bekleyen devasa bir harita

Steep'in en sağlam yanlarından birisi de gerçeğe çok yakın, büyük haritası. Birçok farklı kayak noktasını parça parça birleştirip çok daha büyük bir harita yaratan Ubisoft Annecy, gerçekten bu konuda iyi bir iş çıkarmış. Tek bir tuşa basılı tutarak ulaşabildiğiniz haritada dilediğiniz noktaya direkt olarak hızlı seyahat gerçekleştirebiliyor veya benim gibi huzurlu bir şekilde kayak ekipmanlarınızı sırtlayarak o noktaya kadar yürüyebiliyorsunuz. Elbette gerçek şartlar altında bir dağdan öbürüne yürümek pek akıl karı olmaz ancak ben bu işi sevdim.

Haritada bulunan bazı noktalara çıkabilmek için öncelikle o noktalara 1 kilometre kadar yakın olmanız ve noktayı dürbününüz ile işaretlemeniz gerekiyor. Bunu öyle her istediğinizde, istediğiniz yerden yapamamanız güzel bir şey olmuş bana kalırsa. Steep'in keşif ruhunu ortaya çıkarmış.


70
74
Okur Puanı: (7Kişi)
Puanın:
                                         
Yapımcı-Yayıncı: Ubisoft - Ubisoft
Çoklu Oyuncu:Yok Türü: Spor

Büyük ve detaylı bir harita.
Adrenalin dolu, sürükleyici oyun mekanikleri
Bir yerden sonra tekrara bağlıyor ve amacını kaybediyor.
Çok bariz bug ve glitch sorunlarına sahip.
Görev çeşitliliği yeterli değil
yorumlar (28)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 12.12.2016 13:10 (0)
Downgrade yedi oyun zaten yine :/ Bug olmasaydı eğer bu kadar fazla zaten oyunu ubisoft piyasaya sürmedi derdik.
Seviye: 0
Mandalı, 23.12.2016 17:52 (0)
Çok Merak Ettiğim Ama Maalesef Ubisoft'un Harika Bİr Oyunu Yİne Kötüleştirmesiyle Bütün Keyfimin Gittiği Bir Oyun Oldu Steep.Ubisoft'u Severim.Oyunlarına Hype Yapmam Genelde Çünkü Her Oyununda Bir Sıkıntı Olduğuunu Ama Bunlara Rağmen Hepsininde Oynanabilecek Düzeyde Olduğunu Bilirimde Ondan.Görev Çeşitliliği Yok,Bir Yerden Spnra Sıkıyor,Bell Bir Kitleye Hitap Ediyor.Kötü Yönleri Bunlar Oldu Benim İçin.5-6 Saatlik Eğlenceli Saatlerden Sonra Tadında Bırakmanız Gereken Bir Oyun Steep
Seviye: 0
barisMD, 13.12.2016 10:22 (0)
arkadaşlar iyi günler herkese.
Belki de defalarca sorulan bir soru ama iyi niyetinize güvenerek sormak istiyorum.
ben bir doktorum ve içimde hep bir ukde kaldı , oyun konsollarından birini denemek istiyorum.öyle çok bir zamanım yok nöbetlerin olmadığı zaman gta5,fifa,batman,nba gibi oyunları denemek istiyorum boş zamanlarımda. oyun konsollarıyla ilgili sizin görüşünüz nedir ? xbox one mı yoksa playstation 4 mü ? özellikle de iki platforma da aşina olanlar cevap verebilirse çok sevinirim , şimdiden teşekkür ediyorum
Seviye: 1
hemmen, 14.12.2016 08:37 (0)
Seviye: 4
hakande84, 13.12.2016 11:38 (0)
Abi çeşitliliğin ne olabileceğini ben düşündüm bulamadım. Eksik demişsin de kayıyoruz işte. Hadi belki çocukluğumdan hatırladığım devasa bir rampa olur, kayanlar oradan uçup en yüksek metreyi yapmaya çalışırlardı. Bir de kış olimpiyatlarıyla ilgili bir oyunda bobsled ile kayardık. Bunları belki koyabilir ama bunların hepsi instance gibi mekanlardan kopuk olurdu. Neden mi? Bobsled için dağdan aşağı kaymak mümkün değil, parkur lazım. Diğeri için de keza öyle.

Bu oyunda amaçlanan daha çok hacı sen dağa çıktın, kendin olsan da sadece bunları bir mekana ihtiyaç duymadan yapabilirdin.

Dolayısıyla buradan kırdığın puanı doğru bulmadım. Ama bunu oyunun sürekli kendini tekrar eder hale gelmesine ve çok gereksiz uzatılmasına bağlamana itirazım olmaz. Bug ve glitch her yeni oyunun derdi. Bundan puanlar genellikle düşüyor zaten.

Şahsen beni eğlendirdi ama piyasada bu kadar çok oyun çıkmışken hangi birine yetişeceğimi şaşırdığım için Steep biraz arka plan oyunu oldu benim için. Yine de görsellik ve bu türe duyduğum özlem sebebiyle kesinlikle dönüş yapıp oynayacağım oyunlar arasında kendisi.
MK Okuru, 13.12.2016 16:52 (0)
Arkadaşlar GTA5 gibi herşeyin yapıldığı bir oyun varken bu oyuna gerek varmı?Bilgilendirebilirmisiniz beni


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.