Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
ön İnceleme

Merlin'in Kazanı > Ön İnceleme > The Witcher 3: Wild Hunt

The Witcher 3: Wild Hunt İnceleme Güncesi #1 - Ön İnceleme

Devasa bir oyun, devasa bir macera...

Emin Çıtak - 19.05.2015 19:31
Emin Çıtak - 19.05.2015 19:31
Öncelikle İnceleme Güncesi nedir, ne değildir açıklamak gerekiyor. Sağır Sultan'ın da haberinin olduğu üzere bugün The Witcher III adında minnacık, düşük bütçeli, hayli mütevazı bir yapım oyuncularla buluştu. Elimizden geldiğince hızlı bir şekilde fikirlerimizi size aktarıp, oyunun nihai puanını vermek istiyoruz. Ama buna engel olan bir şey var: The Witcher III' ün devasa dünyası.

Oyunu bir süredir hem ben, hem de Çağlar Avcıl PlayStation 4 üzerinden oynuyor. O daha çok ana senaryoya bağlı kalırken, ben ise daha ilk bölgede takılı kalmış durumdayım. İyi veya kötü, The Elder Scrolls V: Skyrim'den beri gelen en devasa dünyaya sahip oyunu incelemekte olduğumuzun farkındayız. Bu yüzden yurt dışında uzunca bir süredir uygulanmakta olan Review: Work in Progress - yani incelemenin yapım aşamasında olması- mantığını izlemek istiyoruz. Uzun süredir böyle devasa oyunlar için uygulamak istediğimiz sistemi sonunda hayata geçiriyoruz. Yapım aşaması dememek için İnceleme Güncesi gibi uyduruk bir isim belirledik, affınıza sığınıyoruz. (İncelemede ayrıca, Osman Kırpat ve Lorekeeper'ın kurucusu sevgili dostumuz Can Arabacı da destek sunuyor. Çünkü size her şeyi anlatmamız gerek! :)
The Witcher 3 bize uzun zaman önce gösterilen ünlü açılış sinematiğiyle başlıyor ve daha ondan itibaren sizi kendi dünyasının derinliklerine çekmeyi başarıyor. Bu artık sır değil: Geralt uzun bir süredir Yennefer'i arıyor ve ilk kez buna çok yakın. Oyun aslında çok harika bir olayla başlıyor ama ilk kuralımız spoiler vermemek olduğu için sizi daha en baştan ustalıkla kurgulanmış senaryonun detaylarından mahrum bırakıyoruz. Çünkü oyunda havada kalan tek bir cümle yok, hepsi uzunca düşünülüp oraya yazılmışlar. Onun yerine Witcher'ın ünlü görev ekranından bir kesiti sizlere sunalım dedik. Oyunun giriş bölümü olan Kaer Morhen'den sadece minik bir görev açıklaması:

"Her hikaye bir yerlerde başlar. Bu seferki Witcher'ların Mavi Dağlar eteklerinde bulunan kalesi  Kael Morhen'in giriş salonunda vuku buldu. Hikayemiz Witcher'ların hijyene önem vermediği savını çürütürcesine Geralt'ın banyo keyfiyle başlıyor. Fakat kahramanımızın banyosu Yennefer tarafından sabote edildi..."

Bundan sonrası dediğim gibi ağır spoiler'a girebilir. O yüzden tam burada keselim.The Witcher ilk kez açık dünya fikrini bizlere sunuyor ve açıkçası benim en çok endişelendiğim konuların başında bu vardı. Açık dünya oyunu yapmak zordur. Hele ki böylesine derin bir kurguya sahip oyunu açık dünya haline getirmek başlı başına büyük bir risk. Uzun yıllar içinde bu işin formülü çözen iki firma var: Bethesda Softwork ve Rockstar. Bu adamlar neredeyse 15-20 yıldır bu işi yapıyor ve artık iyice ustalaşmış durumdalar. CD Projekt Red'in Geralt'ı ovada koşturacağım derken ana hikayeden bizi uzaklaştırır diye çok korkmuştum. İncelme için yeterli olmayan ama ana yapıyı çözmeye olanak sağlayan uzunca bir 13 saatin sonunda kendilerini tebrik etmekten başla çarem yok.

Oyun Skyrim gibi bir açık dünya sunmuyor, bu nokta çok ama çok önemli. Yani atınıza atlayıp daha ilk bölümde Kael Morhen'e gidemiyorsunuz. Oyun sizi bölgelerle sınırlıyor ki işte tam olarak bunu yapması gerekiyordu. Hem açık dünya tecrübesini sonuna kadar deneyim etme şansı buluyoruz hem de Witcher'a hiç yakışmayacak bir sanbox'ın ortasına düşmüyoruz.
yorumlar (36)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 01.02.2016 17:30 (0)
Sandbox rpg lerin tümüyle uzun vakitler geçirmiş eski bir oyuncu olarak söyleyebileceğim şey şu ; evet harita gerçekten devasa ve detaylı olarak hazırlanmış.
MK Okuru, 23.12.2015 00:09 (0)
valla çok sıkıcı ya.Nerde o obliviondaki heyecan ve merak hissi.Oblivion tam bir efsaneydi.
MK Okuru, 22.12.2015 22:26 (0)
Ya çok fazla diyalog falan var sıkıyo bi süre sonra.2 saat muabbet.Bide haritanın nesi devasa tam anlamadım.
MK Okuru, 08.06.2015 14:19 (0)
Bu site büyük oyunları çoğunlukla kötü şekilde eleştiriyor. Eksisini bi yere, artısını bi yere yazında insanların hevesini gereksiz yere kırmayın.
__________________________________________

Bunun bir inceleme yazısı olduğunu düşünmüyorum.

Emin
MK Okuru, 26.05.2015 16:22 (0)
Bu oyunu beğenmemek, senoryoya tutulmamak elde değil. Ufak tefek hatalar olsada eleştirebiliriz ama göz ardı etmek gerek <3 Oyun sektorüne ilgili olmayan biri lütfen eleştiri yapmasın, bilmişlik taslamasın.
MK Okuru, 20.05.2015 22:09 (0)
Kardeş harita bölgelerden oluşuyor ve bu bölgeler birbirilerine bağlı değiller. Belli bir sinir var ve oraya gelince oyun uyarıyor daha fazla ilerleyemiyorsun. Haritayı açıp diğer bölgeye atlama yapıyorsun. Birbirlerinden ayri lar yani. Bu yüzden nefret ettim oynamıyorum.
Seviye: 3
Nyiragongo, 20.05.2015 18:23 (0)
Noooooooooooooolur bana hediye edin :)

Oyunu steamden aldım ama bu ne kadar güzel bir kutu içeriği.

Bana hediye edin nooolur :D


Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.