Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
▲ Reklamı Kapat ▲

teknoloji

Merlin'in Kazanı > Teknoloji > İnternet

Türkiye, internet hızında dünya kaçıncısı?

Elektirik Mühendisleri Odası açıkladı

Murat Oktay - 13.04.2017 14:56
Murat Oktay - 13.04.2017 14:56
Birçoğumuz, uzun süredir ülkemizde internet hızının çok yetersiz ve kalitesiz olduğunu konuşuyor. Konu hakkında da pek bir açıklama gelmiyor. Fiber internetin tam olmasa da yaygınlaşmaya başlaması ile biraz rahatlamış olsak da hala birçok kişiye geniş bant internet hizmeti yeterince ulaşamıyor.

Elektronik Mühendisleri Odası (EMO) dün, ülkemizdeki internet kullanımı için “Bilgi ve İletişim Teknolojileri Raporu-2016” raporunu yayınladı. Raporda bilgi ve iletişim teknolojileri endeksinde Türkiye`nin yıllar itibarıyla gerileyerek, Afrika ülkeleri seviyesine düştüğüne dikkat çekildi. Bilgi ve iletişim teknolojileri üzerindeki yüzde 45`lere varan vergi yükü ve asgari ücretlinin gelirinin yüzde 9`unu aşan iletişim giderleri hesaplarla ortaya konuldu. Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki yoksullaşma sürecinin altyapı sorunlarına ilişkin boyutu da irdelendi.

Yine rapora göre "Sabit genişbant fiyatında kişi başına düşen ulusal gelirin yüzde 0.98’i düzeyi ile Türkiye 36. sıradadır. Sabit genişbanta sahiplik yüzde 12.4 oranında olup, gelişmiş ülkeler ortalamasının 3’te 2 oranında gerisindedir. Akamai raporuna göre Türkiye, 40.7 Mbps en yüksek ortalama hız ile dünya genelinde 64. sıradadır. Fiyatlar kısmen uygun olsa da ortalama hız ve kotada düşük değerler; verilen hizmetteki yetersizliği göstermektedir. Bu durum sosyoekonomik faktörlerin ve fiyat politikalarının yanı sıra altyapıdaki eksikliğin de bir sonucudur." deniyor.Yapılan yatırım miktarlarına bakıldığında ise 1,9 milyar TL ile başı çekerken Vodafone ve Avea 1,2 milyar TL'lik yatırım gerçekleştirmiş. Yine de yatırımların yetersiz olduğunu belirten EMO, 3 kat fazla yatırım gerektiğini savunuyor.

Fiber kablo ağının yetersiz olması, gerek sabit sistemler gerekse tablet, cep telefonu gibi gezgin akıllı setler üzerinden genişbant İnternet kullanımında indirme ve yükleme hızının öngörülenlerin çok altında kalması gibi birçok soruna neden olmaktadır. Türkiye’nin fiber optik kablo altyapısını şu anki mevcudunun 3 katına çıkarması gerekmektedir.
yorumlar (61)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 14.04.2017 10:21 (0)
Yine birileri siyaset yapmış. Bu işler firmaların sorumluluğunda. Hizmet veren hizmetin gereklerini de yerine getirir. Ama ülkemizde tüketici bilinçsiz ve pasif, firmalar da paragöz oldukları için kimse üstüne düşeni yapmıyor. Her şeyi devletin zorla yaptırması ya da kendinin yapması bekleniyor.
Seviye: 1
Odoakr, 17.04.2017 12:52 (0)
Nufusu 20 milyonu geçmeyen ülkelerle Türkiyeyi kıyaslamak neyin kafası?
MK Okuru, 18.04.2017 18:19 (0)
İstanbul'un göbeğinde Fatih'de hız 10 mbps zor görüyor, ortalamanın 40 olabilmesi pek inandırıcı gelmiyor.
Seviye: 1
kots, 13.04.2017 15:55 (+2)
16mbit internet kullanıcısıyım, 11'i görürsem seviniyorum kaç defa aradım hiçbir gelişme yok üstüne "siz yine şanslısınız 2mbit ile idare edenler var" diyorlar. Yer istanbul'un göbeği ümraniye.
MK Okuru, 18.04.2017 14:17 (0)
MK Okuru, 13.04.2017 18:32 Son zamanlarda ümraniyeye pek uğramamış heralde.
Seviye: 0
kara341, 18.04.2017 00:22 (0)
zamanın btk başkanı bizim okulda haberleşme dersimize giriyordu. bu konuyu onunla da uzun uzun konuşuyorduk. polyannacı çomarlara ufak bir bilgi verelim, olayın içinde rüşvet yolsuzluk olunca işi kimin yürüttüğü değil kimin emir verdiğine bakılır. maalesef malum şahsın kontrolünde yürütülen bir olay. boşuna ağlayıp zırlamaya gerek yok.
ayrıca kampanya vs. değilseniz ttnetten koşarak uzaklaşın. bizim burada alt yapısı olan turkcell ve ttnet var. seçenek şansımız yok diye turkcell aldık. yemin ediyorum kimsenin tenezzül etmediğine biz çölde su bulmuş gibi sahiplendik.
MK Okuru, 13.04.2017 15:06 (0)
Çok bile 2050'de iki katına çıkartırlar ama Avrupa'da 4-5 katı olur 50 sene geriden takip ettiğimiz için her zaman geride kalacağız.

Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.