11Bit Studios, yeni oyunlarında Unreal Engine kullanacak

Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 28.06.2021 - 14:06
Daha önce This War of Mine ve Frostpunk gibi oldukça başarılı oyunlara imza atan 11Bit Studios, yeni oyunlarında Unreal Engine kullanacak

11bit Studios yaptığı açıklama ile yeni projelerinin tamamında Unreal Engine grafik motorunu kullanacaklarını duyurdu. Konuyla ilgili kendi tasarladıkları görüntülere sahip olan bir tanıtım videosu da yayınlayan firma video başlığına da "Gelecekteki tüm projelerimiz için Unreal Engine" ismini vererek adeta yapılan bu anlaşmanın uzun yıllar devam edeceğini yenilemiş.

11Bit Studios, yeni projelerinde Unreal Engine kullanacak

11Bit Studios son dönemin en naif işlerine imza atan başarılı bir firma. Polonya merkezli firma daha önce This War of Mine oyunları ile savaşın bambaşka bir yüzünü göstermiş ve bu oyunla birlikte büyük övgüler toplamıştı. Sonrasında ise 2018 yılında yine farklı bir oyuna imza atarak Frostpunk ile karşımıza çıkmışlardı. Kıyamet sonrası bir senaryoya sahip olan oyunda buzul çağına gidiyor ve hayatta kalmaya çalışan bir topluluğu aldığımız kararlar ile yönlendiriyorduk. Strateji ve şehir kurma simülasyonlarına farklı bir şekilde yaklaşan bu oyunda ise Liquid Engine grafik motoru kullanılmıştı.

Frostpunk inceleme

Yukarda da gördüğünüz gibi yayınlanan bu videoda grafik motorunun hangi versiyonunu kullanacakları ise açıklanmamış.  Yani Unreal Engine 4 mü yoksa 5 mi henüz belli değil. Yine de uzun vadeli bir anlaşma olduğunu düşünürsek yeni proje için UE4 kullanılsa bile ilerleyen yıllarda motorun yeni versiyonuna da geçiş yapılabilir.Ayrıca video açıklamalarına baktığımızda kullanılan görsellerin henüz duyurulmayan yeni projeye ait olduğu da belirtilmiş.

Yorumlar 9
MK Okuru
MK Okuru 2.02.2023 16:37
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 19.10.2022 21:15
Aha bir firma daha bacağına sıkmaya karar vermiş, Unreal Engine ile yapılan oyunların %90dan fazlası bozuk ve sorunlu oluyor.

Unreal engine ile yapılan oyunlar fps drop yemeden duramaz, performans sorunları oyunda akıcılığın olmaması kaplamaların geç yüklenmesi vs her türlü dandiklik var.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 28.06.2021 17:24
UE4 optimizasyonu bozuk ve optimize etmesi zor bir motordu umarım 5 böyle olmaz.
MK Okuru
MK Okuru 2.07.2021 01:54
23:47 alakası yok sistem istemesiyle zaten motorların istediği sistemler bellidir siz çıkacak platforma göre optimize edersiniz oyununuzu. En iyi sistemlerde dahi fps drop yiyen oyunlar var EU4'te bilmeden konuşmayın istiyorsanız.
MK Okuru
MK Okuru 30.06.2021 23:47
Optimize etmesi zor diye bir olayi yok motor daha fazla sistem istiyor taban olarak sorun bundan ibaret cryengine da ayni sekilde
MK Okuru
MK Okuru 29.06.2021 17:29
@13:17 Proje yapmama gerek mi var? Çıkan oyunlardan görüyoruz bunları. Yani yapılan ve satışa hazır projelerden. Azıcık bir büyük harita yapmaya çalışan oyunlarda bile FPS droplar normalden daha fazla donanıma yük bindirmeler. EU4 oyunlarında sık rastlanan durumlar bunlar. Diğer oyunlarla kıyasla.
MK Okuru
MK Okuru 29.06.2021 13:17
Bozuk mu ??? Ne yaptınız ki proje olarak bozukluğunu gördünüz ?
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 28.06.2021 14:48
ue5'in sunduğu teknolojileri kullanan oyunlar için daha bir iki sene var. nanite, yüksek data streaming için m2 ssd ve hızlı ram istiyor. lumen'in de software raytracing modu için güçlü cpu'ya ihtiyacı var.

yeni bir takım teknolojileri saymazsak ue4'ün ue5 den arda kalır yanı yok.
MK Okuru
MK Okuru 28.06.2021 17:29
saçmalama kardeşim istersen poligon sayısı bile yeterli bence 5'in 4'ü katlaması için. yapılabilecek şaheserleri düşündükçe içim eriyor. detay seviyesi aşırı derecede artacak. animasyonlar da öyle. Yani 4 yeterli bir motordu ama optimizesi zordu. 5'te optimize sorun olmazsa dibimiz düşecek gördükçe.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 28.06.2021 16:05
Agustos'da duyuracaklar yeni projelerini.
Kalan Karakter : 300 Gönder
11Bit Studios, yeni oyunlarında Unreal Engine kullanacak

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×