1/2

1nsane

Fatih Arpacı 3.06.2010 - 12:31
Tam olarak nereye ve nasıl gitmek istiyorsanız öyle gidebiliyorsunuz. Çoğu off-road oyunlarındaki dağa taşa sürüp yine de bazı sürüş kısıtlamalarına maruz kaldığınız, görünmez duvarlara çarptığınız durumlar bu oyunda yok.
Platformlar PC
1nsane
  • Yapımcı - Yayıncı CodeMasters - CodeMasters
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 78
Artılar -
Eksiler -
Bazı oyunlar biz oyunculara rüzgarı, yarışma duygusunu ve özgürlüğün "adını" hissettirmekle yetiniyorlar. Microsoft'un Motocross ve Monster Truck Madness serileri veya Accolade'nin Test Drive Off-Road serileri bize sabit yarış kuralları sunmuyordu ve istediğimiz yöne istediğimiz gibi gidebilme olanağı veriyorlardı, ancak çoğu bu amaçlarında başarısız olmuştu. Şimdi bir Macar firması olan Invictus da Codemasters firmasını yayınladığı 1nsane adlı oyunuyla bu mücadeleye giriyor.

1nsane'de tam olarak nereye ve nasıl gitmek istiyorsanız öyle gidebiliyorsunuz. Çoğu off-road oyunlarındaki dağa taşa sürüp yüne de bazı sürüş kısıtlamalarına maruz kaldığınız, görünmez duvarlara çarptığınız durumlar bu oyunda yok. Bu oyunda gerçekten nereye gitmek istiyorsanız oraya gidebiliyorsunuz. Sıklıkla bu özgürlüğünüzden dolayı çok ilginç durumlarla karşılaşabiliyorsunuz: Örneğin, yüksek bir tepeden kayıp da geri dönmek istediğinizde, çok yüksek olduğu için tekrar yukarı çıkamıyor ve gidip başka bir yol bulmak zorunda kalıyorsunuz. 1nsane bir yarış simülasyonundan çok bir arcade oyunu olduğuna şüphe yok, öyle ki bazı yarış modlarında Unreal vs. türü bir oyunda olduğunuzu düşünebiliyorsunuz.

1nsane'de her birinde bol bol gezip tozabileceğiniz 30'dan fazla yarış platformu bulunuyor. Birçok ülkede yarışabildiğiniz gibi Ayda'da yarışabiliyorsunuz. Dağ, bayır, ova, buzul gibi, ağaçlarla, kayalarla, tepelerle dolu ortamlarda dolaşabiliyorsunuz. Tabi bu kadar büyük ve sınırsız ortamları oluşturmanın da bir foyası var elbette. Platformlar oldukça geniş ancak silindirik bir yapı içeriyor. Yani bir yöne doğru sürekli giden bir rakibinizin sınıra gelip tam aksi taraftan belirdiğine şahit olabiliyorsunuz. Bitişler ve kontrol noktaları haritanın çeşitli bölümlerine dağılmış durumda...

20'den fazla uydurulmuş yarış aracı kullanabiliyorsunuz. (Bu oyunda herhangi bir firma bulunmuyor) Bu araçların arasında jipler, spor araçları, dev kamyonlar, ralli otomobilleri, askeri araçlar vs. bulunuyor. Ne yazık ki oyunun başında haritalardan ve araçlardan sadece üçer tanesi açık, diğerlerini şampiyona modunda kazanıp açmanız gerekiyor.

Sekiz oyun modu bulunuyor. Bunların içinde normal yarış tipleri olduğu gibi, bir bayrağı bulup onu belli bir bölgeye ulaştırma gibi tipler de içeriyor.

Bu oyunda pek alışılmadık bir özellik de Yarış Platformu Oluşturucusunun olması (Bu da şampiyonada onu kazanana kadar kapalı olan bir özellik.) Bu oluşturucuda, istediğiniz yükseltileri, sıcaklığı, yarış kazanma koşullarını içeren bir platform oluşturabiliyorsunuz. Bu bölümde zaten bulunan yolları düzenleyebildiğiniz gibi, rasgele bir platform oluşturtup onun üzerinde de ayarlamalar yapabiliyorsunuz. Bu bölümün kullanılışı oldukça kolay ve oyunun yeniden oynanabilirliğini neredeyse sonsuz yapıyor.

Grafikler:
1nsane'in görüntüleri fena değil. Araçlarda şaşırtıcı derecede ayrıntılar bulunuyor. Gövdelerde çürükler, lastiklerdeki girintiler, kokpitteki sürücünün hareketleri bu ayrıntılar arasında sayılabilir... Zeminse çok güzel çizilmiş ve gayet doğal görünüyor. Ancak genel olarak görüntünün çok iyi olduğu söylenemez. Mesela araçlar üzerinde ışık yansımalarının olmaması bir eksiklik... Bunların ötesinde yolda giderken ilginizi çekebilecek çok az yapı ve arka plan objesi bulunuyor. Haritalar oldukça boş görünüyor...

Oyundaki güzel görsel efektler arasında gölgelendirme, duman, lastik izleri ve hava koşulları bulunuyor. 1nsane'de aracınızda gerçekçi hasarların oluşması da oyuna ayrı bir güzellik katıyor. Aracınızın gövdesi ezilebildiği gibi bazı parçalar kopabiliyor. Doğal olarak bu hasarlar aracınızın performansını da düşürüyor. Bu tür hasarlar oyunda oldukça sık karşılaşılan durumlar, neyse ki aracınızı istediğiniz zaman tamamen tamir ettirebiliyorsunuz.

Oyunda görüntünün akıcılığı da pek üstün sayılmaz. Oyundaki fps değeri, ekrandaki araç sayısı arttığında veya sisteminiz sınır değerdeyse oldukça düşüyor. Çok hızlı sistemlerde bile oyunun en başında bazı takılmalar olabiliyor.