1/4

2009'da Oyun Dünyasında Neler Oldu? Bölüm: 2

Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Dolu dolu bir yılı daha geride bırakmak üzereyiz
Daha önceki yazımda 2009’da yaşanan bazı gelişmelerden bahsetmiştim. Yazının ikinci bölümünde bu olayların devamına değineceğim. Sözü fazla uzatmadan geri kalan olanlara bir bakalım. Birinci bölümü okumak isterseniz de buraya tıklayabilirsiniz.

Kamera: Assassin’s Creed’in kısa filmleri duyuruldu

2009'da Oyun Dünyasında Neler Oldu? Bölüm: 2
Ubisoft Montreal’in yeni üçlemesi Assassin’s Creed, şu anda iki oyun olarak piyasada yer alıyor. Muhtemelen üçüncü oyun üzerinde de çalışmalar başlatılmıştır, fakat yapımcıların tek projesi bu değil; suikastçı evrenini konu alacak kısa filmler de hazırlanıyor. Ubisoft, bir süre önce filmlerle ilgili çalışmalar da yürüteceğini açıklamış, bu konuda hükümetten mali destek de almıştı. İlk meyvelerini de Assassin's Creed: Lineage’le gördük. Profesyonel oyuncuların rol aldığı bu kısa filmlerde, görsellik olarak da 300 filminde kullanılan görsel efektlerden yararlanılıyor.

Rekorlar el değiştiriyor: Aion, en çok ön sipariş alan MMORPG

2009'da Oyun Dünyasında Neler Oldu? Bölüm: 2
World of Warcraft’ın (WoW) çıkışıyla birlikte online oyunlara duyulan ilgi gün be gün artmış, bunun sonucunda da büyük paraların döndüğü bir sektör oluşmuştu. Age of Conan (AOC), WoW evrenini sarsabilecek en güçlü rakip olarak görülüyordu. Nitekim piyasaya sürülmesiyle de büyük ilgi görmüş, birçok WoW oyuncusunu da bünyesine katmıştı. Sonrasında meydana gelen irili ufaklı hatalar, insanları AOC’den soğuttu ve WoW yine tek lider olarak kaldı. Yakın bir zamanda piyasaya sürülen Aion ise zirveyi zorlayabilecek bir isim. Eski Blizzard çalışanları tarafından kurulan NCsoft, dersini iyi çalışmış. Öyle ki en çok ön sipariş alan MMORPG artık Aion. Gün geçtikçe artan oyuncu sayısıyla da WoW’un en ciddi rakibi konumunda.

Böyle olacağı belliydi: Max Payne ertelendi!

2009'da Oyun Dünyasında Neler Oldu? Bölüm: 2
Yılın merakla beklenen yapımlarından bir tanesi de Max Payne 3’tü. Seri, ilk iki oyunun ardından uzun bir sessizliğe bürünmüş, tekrar göründüğünde de herkesi şaşırtmayı bilmişti. Yeni Max, Remedy tarafından geliştirilmiyor. Max Payne, farklı imajıyla ve hayattan bezmiş tavırlarıyla Brezilya sokaklarında adaleti sağlamak için silahlarını kuşanacak. Tıpkı GTA’da olduğu gibi açık dünya olarak tasarlanan yapım, kimi oyuncuları heyecanlandırdı, kimilerini de endişelendirdi. Max Payne 3’ü oynamak ve nihai kararımızı verebilmek için biraz daha beklemek gerekiyor. Yayıncı firmadan yapılan açıklama neticesinde yeni Max Payne, önümüzdeki yılın son çeyreğine ertelendi.

Küllerinden doğdu: Yeni bir Medal of Honor

2009'da Oyun Dünyasında Neler Oldu? Bölüm: 2
Airborne’un ardından Medal of Honor (MoH) cephesinden uzun süre ses çıkmadı. Belli ki yeni oyun için gizliden gizliye çalışmalar yürütülüyordu. Bir süredir var olan dedikodular nihayet gerçeğe döndü ve yeni MoH duyuruldu. Bu kez İkinci Dünya Savaşı döneminde değil, Afganistan’daki operasyonlarda yer alacağız. Oyunda Unreal Engine 3’ün geliştirilmiş bir sürümü kullanılıyor. Yapımcılar, Airborne ile yeni MoH arasında hem grafiksel, hem de oynanışsal olarak büyük farklar olacağını dile getirdi. EA LA tarafından hazırlanan yapımın çoklu oyuncu modları da DICE tarafından geliştirilecek. Muhtemelen önümüzdeki sonbahar döneminde de PC, PS3 ve X360 için raflarda olacak.