2017 yılında madencilik için ne kadar ekran kartı satıldı?

2017 yılında madencilik için ne kadar ekran kartı satıldı?

Furkan Güler
Furkan Güler 28.02.2018 - 15:28
Kripto paraların ekran kartlarına etkisi ne kadar?

Ünlü araştırma şirketi Jon Peddie, 2017 yılında satılan ekran kartları ile ilgili dikkat çekici bilgiler paylaştı. Hatırlayacağınız üzere geride bıraktığımız sene, kripto paralar için oldukça değerli geçmişti. Neredeyse tüm kripto paralarında değerinin artması sonucunda ekran kartı satışlarında adeta patlama yaşandı diyebiliriz. Jon Peddie ise bu konuya dikkatleri çekerek 2017 yılında 3 milyon civarında ekran kartının, sadece madencilik için satıldığını aktardı. 776 milyon dolar değerinde olan bu 3 milyon ekran kartının büyük bir çoğunluğunun ise AMD markasına ait durumda olduğu belirtildi.

2017 yılında kaç tane ekran kartı satıldı?

Ancak Jon Peddie yetkilileri, hala oyuncu kesiminin ekran kartı satışlarında büyük bir rol oynadığının altını çiziyor. Oyunculuk tarafında Nvidia'nın lider olduğunu aktaran Jon Peddie, AMD'nin sağladığı GPU sevkiyatının çeyrekten çeyreğe yüzde 8 büyüdüğünü ancak Intel'in yüzde 1 düşüşte, Nvidia'nın ise yüzde 6 düşüşte olduğunu açıkladı.

Ortada duran tabloya genel olarak baktığımızda kripto madenciliğin AMD'ye yaradığını söyleyebiliriz. Diğer bir yandan GPU markalarının sadece kripto paralar için çıkaracağı ekran kartlarının sebebi ise böylelikle belli olmuş durumda. 

Yorumlar 1
MK Okuru
MK Okuru 26.01.2021 23:48
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 1.03.2018 10:09
Bu rig bana ait. Bana ait bir fotoğrafı kafanıza göre kullanmışsınız tebrik ederim. Yasal mercilerde hakkımı arayacağım.
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×