Banner Resmi

220 milyon dolarlık Bitcoin'in yer aldığı HDD'yi açamıyor

Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 14.01.2021 - 12:50
Stefan Thomas ilk çıktığı dönem satın aldığı Bitcoin'lerin bulunduğu depolama birimini bir türlü açamıyormuş.

Eğer azıcık ucundan bile takip ediyorsanız Bitcoin dijital para biriminin her geçen dönem kırdığı rekorları eminim duyuyorsunuzdur. Geçtiğimiz günlerde 41.000$ seviyesine kadar çıkan Bitcoin, an itibari ile 38.156$ piyasa değerine sahip. Bu da 282.095 TL değerine denk geliyor. Tabi Bitcoin ile ilgili dönem dönem ilginç haberlerle de karşılaşıyoruz. Nitekim zamanında pizza almak için 3-5 Bitcoin harcayanların haberleriyle de karşılaştık. Bugün detayları gelen yeni Bitcoin haberi ise biraz daha dramatik ve işin ucunda tam 220 milyon dolar var.

220 milyon dolarlık Bitcoin için iki hakkı kaldı

BBC sitesinin haberine göre Stefan Thomas isimli bir programcı ilk çıktığı dönem sırf kripto para işleyişini araştırabilmek için 7.002 adet Bitcoin satın almış. O zamanlar sadece birkaç dolar eden Bitcoin parasını bir IronKey şifrelenmiş depolama birimine atan Thomas, şifreyi bir kenara not ettikten sonra bu depolama birimini bir köşeye kaldırmış. Aradan geçen yılların ardından aldığı notu kaybeden ve şifresini hatırlamayan Thomas, şu anda bir servetin üzerinde olmasına rağmen onu kullanamıyor. Çünkü depoladığı Bitcoin değeri şu anda 220 milyondan fazla ediyor.

IronKey depolama birimini açmak için şimdiye kadar sekiz şifre kullanan Thomas'ın sadece iki hakkı kalmış durumda. Şifreyi bu iki hakkında da yanlış girerse içerisindeki verilere sonsuza kadar veda etmek zorunda kalacak. 

Eskiden Facebook güvenlik biriminden sorumlu olan Alex Stamos ise Thomas'a bir yardım teklifinde bulunmuş ve başarılı olması durumunda %10'luk bir pay istemiş. kendi sosyal medya hesaplarından bir açıklama yapan Stamos, "Kilitli durumda olan 220 milyon dolar değerindeki Bitcoin için 10 şifre denemesi yapmazsınız. Bunu profesyonellere götürerek 20 ıronKey satın alabilir ve bir yan kanal bulmak için altı ay harcarsınız" ifadelerinde bulunmuş. 

Yorumlar 2
MK Okuru
MK Okuru 18.01.2022 03:50
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 15.01.2021 17:14
Aynı durumda benimde başıma geldi ilk çıktığı zaman aldım ve beceremedim kullanımını sonra virüs girdi format attım vesaire programında şifresini unuttum.. Olacağı varsa oluyor işte bu kadar yükseleceğini tahmin edemezdik :)
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 14.01.2021 16:41
Vay be
Kalan Karakter : 300 Gönder
220 milyon dolarlık Bitcoin'in yer aldığı HDD'yi açamıyor

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×