5 HAK - Kayra Keri KÜPÇÜ

5 HAK - Kayra Keri KÜPÇÜ

Murat Oktay
Murat Oktay 9.01.2013 - 16:41
Bu haftaki konuğumuz; Kayra Keri Küpçü
5 HAK isimli köşemize devam ediyoruz. Bildiğiniz gibi burada sektörün tanınmış isimlerini konuk edip, onların oyun ve benzer mecralardaki bilgilerini test edeceğiz. Bakalım işlerini ne kadar biliyorlar.

5 HAK - Kayra Keri KÜPÇÜ
Kayra Keri Küpçü
1983 yılında İzmit'te doğdum. 1997 yılından bu yana FRP ve fantastik kurgu ile haşır neşirim. Uzun yıllar boyunca fantastik kurgu, bilimkurgu ve çizgi roman editörlüğü yaptım. 2004'te FRPNET'i kurdum ve insanları da fantastik kurgu konusunda bilgilendireyim dedim. Halen FRPNET'te Genel Yayın Yönetmenliği yapıyorum, aynı zamanda Yandex'te editörlük görevini yürütüyorum.

5 HAK - Kayra Keri KÜPÇÜ
Soru 1: Lord Soth'un papucunu dama attıran oyun hangisi?

KKK: Offfff. Yıllar geçti üzerinden arkadaş. Hey gidi DOS oyunları, heyyy. SSI Games tarafından biri sürü Ejderha Mızrağı oyunu çıkarılmıştı. War of the Lance'i çok sevmiştim. İşin ilginç yanı bu oyunları 1997'de FRP ile tanıştıktan sonra oynadım. Yanlış hatırlamıyorsam Death Knights of Krynn oyunuydu. Ben en çok Champions of Krynn oyununu sevmiştim. Bir de grafikler yüzünden Thorbardin'e girdiğimizi anlamadım, goblinler var etrafta diye Raistlin ile fireball atmıştım. Meğer cüceymiş onlar. 1-2 tanesi ölünce hepsi üstüme çullanmıştı, baştan başlamıştım.

MK: Ejderha Mızrağı dünyasında kadrolu turist rehberi olacak bilgiye sahipsin ancak maalesef bu soruya doğru cevabı verebilecek kadar sakiniyetini koruyamıyorsun Mr. KKK. Senin off'layıp püff'leyerek aradığın cevap "İstanbul Efsaneleri: Lale Savaşçıları" olacaktı. Gitti bi' can.

5 HAK - Kayra Keri KÜPÇÜ
Soru 2: Ejderha Mızrağı Efsanesi'nde, Raistlin'in ilk red edildiği hatunun adı?

KKK: Editörlüğünü yaptığım efsane Ruhdöveni kitabındaki Miranda'yı kim unutabilir ki? Sen git Raistlin'e kaş-göz yap, sonra git Caramon'a... neyse... Miranda yahu adı. Hatta Raistlin'in Caramon'dan ilk nefret etmeye başlamasının sebebidir. Kapı deliğinden... Neyse yaaa kızdım yine Caramon'a.

MK: Evet yaa bak ben de hatırladım şimdi o anı. Hatta ilk tanıştıktan sonra Raistlin'in tek başınayken sevinçten dans ettiği bir sahne vardı. Ahuhuahuua...çok kom...öhm, öhm... Neyse ciddiyeti bozmayalım lütfen, seviyeyi korumamız gerek. Ama tebrikler, bu soruda doğru cevap vermişsin.

5 HAK - Kayra Keri KÜPÇÜ
Soru 3: İlk death match yapılabilen bilgisayar oyunu hangisidir?

KKK: Bu soru çalışmadığım yerden geldi hocam. Benim en eski oynadığım herhalde Quake vardı. İlk oyun o değildir muhtemelen ama Quake diyeceğim. Az mı para harcadık internet kafelerde Quake yüzünden.

MK: Ahh canım Kayra'm, ahh güzel Kayra'm, hemen böyle atlamalı cevaplar vermesen de bir iki okuyup araştırsan o zaman doğru cevabın Wizard of Wor olduğunu görebilirdin değil mi? Yaa, insan bir an heyecanını yutup aklı selim olmalı. Çalıştın çalışmadın, orası bizi ilgilendirmez. Yanlış cevap. Gitti bir can daha!

5 HAK - Kayra Keri KÜPÇÜ
Soru 4: Hani Baldur's Gate'te bir şey vardı. Neydi o?

KKK: Baldur's Gate'te hayat vardı resmen. İlk olarak Philips DVD-ROM çıktığında oyunun DVD versiyonu yanında hediye geliyordu, çok kıskanmıştım. Bir de Baldur's Gate'te bug vardı. Gnoll Kalesi'ne gelince ara video yüzünden oyun patlardı. İşte o DVD'de bu olay yoktu. Hee bir de Boo vardı. Halen var, çok severim. *twik twik*

MK: Ne yalan söyleyelim bu zaten hileli soruydu sayın KKK. Biz dedik ki "Yazık, çocuğun bileceği BARİ bir soru olsun da, sıfır canla aramızdan ayrılmasın". O yüzden böyle bir soru çıkarttık karşına. Öte yandan bunların hepsi vardı. O hata yüzünden Gnoll Kalesi ile kaç zaman sonra tanışabilmiştim. Sonrasında config dosyasından videoyu kapatmayı öğrenmiştik de o şekilde olayı kotarmıştık. Sen belli ki çok şey bulmuşsun BG'den kendin için. Tebrikler bu da doğru.

5 HAK - Kayra Keri KÜPÇÜ
Soru 5: By the power of...

KKK: Greyskuuuul! I have the poweeeeeeeeerrrrrrrrrr!

MK: Bunu bilmeseydin zaten seni sopayla kovalamamız gerekiyordu. Koşmayı da fazla sevmediğimiz için doğru cevaptan dolayı teşekkür ediyoruz. Tebrikler! Yalnız o "e"yi "a" yaparsak çok daha iyi olacak. Elin sürçtü herhalde :)

5 HAK - Kayra Keri KÜPÇÜ
Sonuç:  Sonuç olarak iyi bir yarışma çıkarttığını sana söylemeliyiz. Bazı yerlerde takıldın ancak 5'te 3 yapmak bu diyarda çoğu baba yiğitin harcı değildir. Bu büyücünün kalesinden kız kaçırmaya ya da köye musallat olan ejderha avlamaya benzemez. Elinde + fanalca kılıcın da seni kurtaramazdı. Sen de doğru olanı yapıp kalemini kullandın kılıcın yerine. Seni tebrik ediyor ve uzun süreli hayranın olan Candan Elliayaklı ile başbaşa bırakıyoruz. İyi eğlenceler.

5 HAK - Kayra Keri KÜPÇÜ
Yorumlar 4
MK Okuru
MK Okuru 15.07.2020 07:03
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir