A Farewell to Dragons

Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Rus işi RPG dersleri
Platformlar PC
A Farewell to Dragons
  • Yapımcı - Yayıncı KranX Productions - 1C
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Role Playing Game,Role Playing Game
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 45
Artılar Sergey Lukyanenko ve Nikolay Perumov'un kitabını temel alıyor, düşük sistemlerde rahatça çalışıyor
Eksiler RPG öğeleri zayıf kalıyor, diyaloglar yavan, vasatın altında grafikler
Ruslar tarafından beyaz perdeye uyarlanan Night Watch kimine göre güzel, kimine göreyse kötü bir filmdi. Açıkçası zamanında ben pek beğenemedim. Fragmanları ilgimi çekti, ancak filmde aradığım heyecanı ve atmosferi bir türlü bulamadım. Night Watch’u bir kenara bırakıp, asıl noktaya Tetralogy (Dörtleme) olan kitaplarına dönersek; World of Watches serisi oldukça başarılı ve Rus yazar Sergey Lukyanenko kaleminden çıktı. Aynı zamanda Lukyanenko’nun Nikolay Perumov’la olan bir romanı daha var ki, A Farewell to Dragons da bu kitabı ve kitabın evrenini temel alıyor.

Kitaptan oyuna uyarlama

Yapımın hikayesi Victor isimli karakter üstünde yoğunlaşıyor. Bir gece ansızın Telle’nin kapısına dayanmasıyla birlikte Victor kendini büyük bir macera içinde buluyor. Karakterimizin dört elementin gücünü öğrenip, Orta Dünya üzerinde dolanan sis bulutlarını dağıtması gerekiyor. Oyuna girdiğimizde bize olayların başlangıcını kitap gibi anlatan bir sinematik karşılıyor. Bundan sonrasında yapıma yanımızda Telle ile başlıyoruz. İsterseniz kontroller ve oyunun oynanışı için Tutorial’a göz atabilirsiniz. Zaten kontroller basit, gene de seçim size kalmış. Kendi karakterimizi de yaratamıyoruz, Victor hazır olarak çıkageliyor.

A Farewell to Dragons parti bazlı oynanışa sahip, ancak bazı zamanlar Victor olarak tek başımıza da dolanıyoruz. Yanımızdaki karakterler senaryo gereği bize katılıyor. Mesela oyun başında Telle bizleyken, daha sonra ana senaryoyu takiben kısa süreliğine yalnız kalıyoruz. Sürekli takip ettiğimiz senaryo görevleri haricinde, yan görevler de var. Genel olarak yan görevler kolay tutulmuş. Bu Quest’leri kafasında mor ünlem olan NPC’lerden alabilirsiniz. Görev yerleri de kocaman işaretle haritada belli ediliyor. Bölgeler içinde hırsızlar, vahşi hayvanlar, iskeletler vs… gibi düşmanlarımız var. Bazı düşmanlar ise grup şeklinde oluyor ve başlarında mini boss bulunabiliyor. Boss’lardan işe yarayacak eşyalar düşebiliyor. Yapımın dünyası bildiğimiz klasik fantastik dünya değil, içeriğinde ateşli silahlar ve bazı mühendislik dehaları var. Hatta bazı yerlerin tasarımları ve kullanılan teknoloji -buharlı teknolojiyle çalışan bir mekanizma söylenebilir- hafiften Steampunk havası verebiliyor.

A Farewell to Dragons
"Yapımın grafikleri genel olarak vasatın altında seyrediyor."

Farklı yollardan, farklı sınıflara kaymak

Ana karakter Victor, savaşçı sınıfında, ancak yapım içinde onu biraz daha farklı noktalara yönlendirebilirsiniz. Aktif ve pasif olarak çalışan yetenekler var. İsterseniz karakterinizi kılıç kullanan, ağır zırh giyen bir savaşçı yapabilir veya hafif zırh, ok ve Dagger kullanan Rogue tarzına da girişebilirsiniz. Seçim size kalmış. Belirli bir level’a geldikçe de yeni yetenekler açılıyor. Her pasif yeteneğin ve ona bağlı kullandığımız item’lerin belirli avantaj ve dezavantajları var. Mesela ağır zırh yüksek bir koruma sağlarken, Evasion’a (Ataklardan kaçınma ve çevikliğe) eksi penaltı veriyor. Büyücü veya diğer sınıfları ise yanınızda bulunan karakterler tamamlıyor. Yetenekler haricinde perk’lere sahibiz. Perk’lerin bazılarının hem lehimize hem de aleyhimize işleyen özellikleri var. Mesela büyücü için seçtiğimiz bir tanesi karaktere daha fazla mana verirken, mananın yeniden dolmasını da (Regeneration) yavaşlatabiliyor. Tam tersi olarak da sadece artı veren, penaltısı olmayan perk’ler de var.

Sonuca doğru gelirken…

A Farewell to Dragons’un RPG öğeleri ve diyalogları zayıf. Oyun Hack’n Slash tadına kayabiliyor. Diyaloglardaki cevaplar ve konuşmalar belirli seçimlerle sınırlandırılmış. Genel olarak grafikler vasatın altında. Sinematik anlatımda yapılan seslendirme dışında oyundaki diyaloglar sessiz sinema olmuş. Müzikler kendini tekrar etse de, bir iki parça hoş sayılır.

Oyunun sistem gereksinimleri de yüksek değil. Düşük sistemlerde oynayabilirsiniz. Gerçi piyasada Dragon Age gibi kaliteli bir RPG varken, A Farewell to Dragons oynanır mı o da başka bir durum. Sonuçta biraz zaman geçirmek için belki göz atabilirsiniz.
Yorumlar 2
MK Okuru
MK Okuru 25.02.2024 05:38
Kalan Karakter: 300 Gönder
A Farewell to Dragons
İlginizi Çekebilir