A Way Out

A Way Out

Furkan Güler
Furkan Güler 15.02.2018 - 13:10
Yılın en çok beklenen co - op oyunu bizlere neler sunacak?

A Way Out ilk duyurulduğunda şüphesiz geride bıraktığımız E3 2017 fuarının en çok dikkat çeken oyunlarından bir tanesi olmayı başardı. Brothers: A Tale of Two Sons oyununun geliştiricisi olan Hazelight ekibi yeni oyunlarına fazlasıyla güveniyor. Bir önceki oyunlarında farklı oynanış dinamikleri ve duygusal bir hikaye ile oyuncuların karşısına çıkan ekip, A Way Out’u oynayan oyuncuları da şaşırtmak istiyorlar. Eğer A Way Out’u ilk defa duyuyorsanız öncelikle bu oyunun diğer çıkacak olan AAA oyunlardan biraz farklı olduğunu söylemeliyim. Herhangi bir çevrimiçi rekabetçi modu bulunmayan oyunun ana hikayesi baştan sona co - op bir şekilde bitirebiliyor. İki oyuncu ile oynanabilen A Way Out, bir oyuncuya Vincent ve diğer oyuncuya Leo isimli karakterlerin kontrollerini veriyor. 

Her bir karakteri oynarken farklı farklı hikayeler göreceğimiz söyleniyor. Eşlenikli bir şekilde oynanabilen oyunu örnek vermek gerekirse bir kez Leo ile bitirirseniz, bir kez daha Vincent ile oynayabiliyorsunuz. Her iki karakterin hayat hikayeleri ve davranışları farklı olduğundan oyunun yeniden oynanabilirliği en üst seviyede tutulmuş. Yapımcıların açıklamalarına göre Leo daha şiddet yanlısı ve hiperaktif bir karakter olarak karşımıza çıkarken, Vincent daha ağır başlı ve olayları konuşarak çözmeye çalışan bir karakter olarak karşımıza çıkacak. Bu yüzden her karakterin çevre ile etkileşimi ve iletişimi tamamen zıt durumda. 

A Way Out'un oyunculara neler sunduğuna baktık

Çizgisel bir kurguda ilerleyen oyun, bol miktarda sinematik oynanış sahnelerine sahip olacak. Bir hapishaneden kaçış senaryosuna sahip olan A Way Out, mekaniksel olarak hayatta kalma, bulmaca, TPS ve çok daha fazla mekaniği içerisinde barındırıyor. Çok yönlü bir oyun olan A Way Out’un görevleri ise bölümler halinde oluşacak gibi gözüküyor. Örnek vermek gerekirse bir benzin istasyonunu soyarken her karakter kendi davranış biçimine göre zıt bir şekilde hareket etse de, belli noktalarda takım çalışması yapmak zorunda kalıyorsunuz. Electronic Arts’ın dağıtımcılığında piyasaya sürülecek olan oyunu ister çevrimiçi, isterseniz çevrimdışı bir şekilde arkadaşınızda aynı kanepeden (split screen) oynayabiliyorsunuz.

Oynanış mekanikleri anlamında oyunun oyuncuları pek fazla şaşırtacağını düşünmüyorum. Fakat hikaye anlatımı konusunda A Way Out, Leo ve Vincent’ı oyunculara oldukça bağlayacaktır. Oyunun hikayesinde tam olarak ne anlatılıyor? Nasıl bir ortamda ve nerede geçiyor? Şimdilik pek fazla bilgimiz yok ancak oyunun son yıllarda çıkan en iyi co - op deneyimini sunacağı su götürmez bir gerçek.

A Way Out

Tüm bunların yanında oyun her ne kadar iki kişi ile oynanabiliyor olsa da, eğer A Way Out’u arkadaşınız ile oynayacaksınız oyunu bir kere satın almanız yeterli. Yani çoğu co - op oyunda olduğu beraber oynadığınız arkadaşınızın da oyunu satın almasına gerek yok. Yapımcıların oyunculara böylesine güzel bir jest yapması oldukça güzel olmuş. Yine de Electronic Arts’ın böyle bir olaya izin vermesi bizleri fazlasıyla şaşırttı. İndirilebilir içerik ve mikro ödemeler konusunda devamlı olarak gözlerini oyuncuların cüzdanlarına diken Electronic Arts, belki de sahip olduğu kötü prestiji böyle jestler ile düzeltmeye çalışıyordur.

Hikaye gidişatının ise seçimlere dayalı olup olmadığı belli değil. Yani oyunun birden fazla sonu var mı, yok mu bilmiyoruz. Geliştiriciler oyun hakkında bilgi vermekten şu anda kaçınıyorlar. Son olarak The Video Game Awards etkinliğinde sahne alan oyunun yönetmeni Josef Fares’i, Oscar törenine laf atarken görmüştük.

Sona geldiğimizde A Way Out’un nasıl bir yapıda olduğu oyun çıktığında göreceğiz. Herhangi bir erteleme haberi almazsa 23 Mart 2018 tarihinde oyunu PlayStation 4, Xbox One ve PC platformlarında oynayabileceğiz. Unreal Engine 4 ile geliştirilen oyunu Origin üzerinden 30 Euro’ya satın alabilirken, PlayStation 4’te 89.00 TL’ye, Xbox One platformunda ise 129,25 TL’ye satın alabilirsiniz.

Yorumlar 25
MK Okuru
MK Okuru 28.01.2021 18:55
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 3.04.2019 17:55
admin ps4 te 2 kişi oynanabiliyor mu yani arkadaşla ona göre satın alıcam da bir bilgin var mı yoksa internet üzerinden iki kişi ile mi?
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 10.10.2018 21:51
bilgisayardan play localdan klavye ve joistik seçimi yapamıyorum acaba ne den bilen varmı yardımcı olursanız sevinirim
MK Okuru
MK Okuru 18.11.2018 00:28
oyun iki ikişilik bu sebepten yani joystick de onaylanmadan yani joystick bağlayıp bilgisayara oyuna girip A butonuna basmadan oyunu başlatamıyorsunuz . Bir adet joystick sahibi iseniz scp driver kurup x box controller gibi gösterip oyunu oynayabilrsiniz.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 23.02.2018 23:45
inş turkce cikmaz oyun
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 23.02.2018 00:01
Hapisten kaçtıktan sonra oyun bitiyormu ?
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 19.02.2018 16:03
ea den beklenmicek bi hareketdi bu bakalim nasil olucak
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×