Ace Combat 6: Fires of Liberation

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Ace Combat 6 ayağınızı yerden kesecek!
Platformlar XBox 360
Ace Combat 6: Fires of Liberation
  • Yapımcı - Yayıncı Namco - Namco
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Simülasyon,Simülasyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 82
Artılar Etkileyici grafikler, kolay kontroller, havada adrenalin dolu kapışmalar
Eksiler Müzikler dışında ses yönünden zayıf kalmış
Ace Combat serisini oynayanlar iyi bilir. Her zaman adrenalini yüksek ve gerçekten kaliteli bir seri olmuştur. Emektar PS2’imde oynadığım Ace Combat Zero: The Belkan War, Ace Combat 04: Shattered Skies ve Ace Combat 5: The Unsung War’ı unutmam pek kolay değildi. Özellikle son Ace Combat 5 gerçekten çok iyi bir deneyim sunmuştu. Son dönemlerde PS2’nin gücünü iyi kullanan oyunlardan biriydi. Gerek grafiksel gerek oynanış bakımından kaliteli bir yapımdı. Saatlerce PS2 başında durmama sebep olmuştu. Aradan geçen zaman içinde Ace Combat 6 duyuruldu. Oyun X360 konsoluna özel olarak geliştiriliyordu. Uzun bir bekleyişten sonra efsane serinin son üyesiyle tanışma imkanım oldu.

Göklerdeki it dalaşı

Ace Combat 6: Fires of Liberation’nın ilk ekran görüntüleri yayınlandığı zaman birçok oyuncunun gözleri kamaşmıştır. Oyuna ilk başladığımız zaman kontrolleri ve neler yapılması gerektiğini anlatan uzun bir bölümle karşılaşıyoruz. Aslında bu bölümde eski Ace Combat oyuncuları pek fazla zorluk çekmeyecektir diyebilirim. Genel olarak yapımın mekanikleri anlatılıyor. İlk oynayanlar için kontroller birazcık zor gelebilir. Ancak alıştırma bölümünde, zaten kısa bir süre sonra kontrolleri iyice kavrıyorsunuz. Aslında yapımdaki kontrol kısmı son derece iyi yedirilmiş diyebilirim. Hatta kısa alışma süresinden sonra iyice her şeyi kapıyorsunuz. İlk zamanlar uçağımızla yapacağımız bazı manevralar zor gibi gözükse de, kontroller iyice yer edindikten sonra manevraları kolayca yapabiliyoruz. Bununla beraber oyunun arabirimi ilk zamanlar karışık gelebilir. Ancak kontrollerde olduğu gibi ara birime de bir süre sonra iyice alışıyorsunuz. Zaten ara birimde gerekli olan her şey var.

Ace Combat 6’nın altında aslında bir senaryo var. Senaryo ara videolarla desteklenerek oyuncuya aktarılıyor ve gerçekten etkileyici bir sunum gösteriliyor. Ancak senaryo sanki oyunun direk kendisiyle alakalı değil gibi bir duruşa sahip. Görevlerde yapmamız gereken sadece belirli olan noktaya saldırmak oluyor. Görevler genelde bilindik amaçlardan oluşuyor. Önceki oyunlarla benzeyenlere rastlayabilirsiniz. Yalnız göreve başlamadan önce ekipmanımızı seçmemiz gerekiyor. Doğru ekipmanı alırsak, etkili olup daha kısa sürede amacımızı gerçekleştirebiliyoruz. Ace Combat 6 direk simülasyon ziyade Arcade tarzı bir oynanışa sahip olduğu için, basit bir yapıya sahip. Oyuncuyu zorlamadan zevkli bir deneyim sunuyor. Alışılan kontrollerden sonra oyun gerçekten iyice zevkin doğruna çıkıyor. Şahsen diğer uçaklarla it dalaşı yapmak, kapışmak gerçekten etkileyici ve zevkliydi. Bazen gerçekten pilot olsaydım hissini bile verebiliyor. Ancak yapay zekada biraz sorun vardı. Bazı zamanlar çok kolay bir şekilde rakipleri düşürebiliyorsunuz. Şahsen biraz daha zorlayıcı bir yapay zeka olmasını tercih ederdim.

Grafiksel döngü

Oyundaki grafikler ekran görüntülerinde olduğu gibi gerçekten etkileyici. Hatta havada etrafıma bakarken düşürüldüm. Evet, grafikler güzel bir manzara sunuyor. Uçak modellemeleri gerçekten etkileyici yapılmış. Bazı zamanlar neredeyse gerçekten kopup oyun içine gelmişler gibi görsel sunabiliyorlar. Zaten uçakların temelinde olduğu bir oyun Ace Combat ve modellemelerin ayrıntılı kaliteli olması da gerekiyor. Bununla beraber havada uçarken etrafta olan ışık oyunları çarpıcı yapılmış. Gerçekten güneş ışığı var gibi ve etrafta buna sebep olabiliyor diyebilirsiniz. Şahsen görsel olarak Ace Combat’ı çok beğendim. Ancak oyundaki ses kısmı görsel kadar etkileyici değil. Seslendirmeler ve bazı diyaloglar yavan geldi. Hatta birkaç ses efektinde sorun vardı. Buna nazaran yapımın Soundtrack’i güzel sayılabilir. Yani benim hoşuma gitti. Yine de ses kısmı grafikler kadar güçlü değil. Zayıf kalmış.

Kendine özel bir dünyada geçen Ace Combat 6 kaliteli bir yapım olmuş. Serinin önceki oyunları gibi aynı şekilde başarıyı sürdürüyor. Grafiksel olarak seri için bir dönüm noktası, ama bir bütün olarak serideki en iyisi olduğu tartışılır. Ses olarak istenileni pek sunamasa da, kolay kısa sürede alışılan kontrolleri, havadaki mükemmel kapışmalarıyla oyuncuları ekran başına bağlayıcı yapısı var. Eğer Xbox 360 konsoluna sahipseniz kesinlikle kaçırmamanız gereken bir oyun olmuş.
Yorumlar 6
MK Okuru
MK Okuru 28.07.2021 20:37
Kalan Karakter : 300 Gönder
Ace Combat 6: Fires of Liberation

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×