Banner Resmi

Activision Blizzard satıldı! Ama kime?

Özgür Yıldız
Özgür Yıldız 26.07.2013 - 09:53
Hisseleri kim satın aldı?
Activision ve Blizzard şüphesiz oyun dünyasının iki büyük şirketi. Bu iki şirket bir süre önce birleşmiş ve kardeş şirketler Activision-Blizzard olarak yollarına devam ediyorlardı. Blizzard'ın yatırımcı şirketi olan Vivendi ise, bu birleşmenin ardından her iki firma Vivendi'nin oyun bölümünü yönetir olmuştu.

Geçtiğimiz aylarda Vivendi'nin Activision-Blizzard hisselerini satışa çıkardığını duyurmuştuk. Şimdi ise bu satış nihayet sonuçlandı. Belirtilene göre Vivendi'nin %61'lik hissesinin bir bölümü, Activision-Blizzard'ın 429 milyon hisseyi 5.83 milyar dolar'a satın alındı. Bu satın alımla birlikte Vivendi'nin Activision-Blizzard üzerineki hisse oranı %12'ye düşmüş oldu.

Activision Blizzard satıldı! Ama kime?
Ayrıca Activision-Blizzard, hisseleri satın alırken CEO Bobby Kotick ve Eşbaşkan Brian Kelly'nin önderliğinde Çin oyun dağıtımcısı Tencent ve çeşitli finans firmalarının da dahil olduğu ASAC II LP grubuna de kendi ceplerinden 100 milyon dolar verdikleri de belirtiliyor.

Satış tamamlandığında Activision-Blizzard, bağımsız bir şirket olacak. ASAC II LP grubunun firmada %24.9 oranında hissesi olacak. Kotick şirketin CEO'su olmaya devam ederken, yönetim kurulundaki Vivendi üyeleri yönetim kurulundan çıkacak. Eşbaşkan Kelly ise firmanın başkanı olacak.
Yorumlar 10
MK Okuru
MK Okuru 16.01.2022 23:01
Kalan Karakter : 300 Gönder
Activision Blizzard satıldı! Ama kime?

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×