Addiction Pinball

Fırat Akyıldız 3.06.2010 - 12:31
Pinball veya bizim bildi?imiz dilde tilt. Ylk olarak oyun salonlarynda tilt makinelerinle tany?tyk bu kavramla. Öyle bilgisayarly bir sistemi yoktu.
Platformlar PC
Addiction Pinball
Merlin Puanı 90
Artılar -
Eksiler -
Pinball veya bizim bildiğimiz dilde tilt. İlk olarak oyun salonlarında tilt makinelerinle tanıştık bu kavramla. Öyle bilgisayarlı bir sistemi yoktu. Sadece skor tabelasında gördüğümüz bir iki grafik vardı. Sağımızda ve solumuzda bulunan iki tuş ve de bir top vardı. Hepsi o. Yapacağınız tek şey topu o iki raket (raket diyorum çünkü şu an ismi aklıma gelmiyor bir ismi var onun) yardımıyla oyun içinde tutup kaybememeye çalışmak ve bunu yaparken bir yandan da puan almak. Puanı almak ise oyundaki raylara topu atmayla veya bazı deliklere topu atmakla gerçekleşiyordu. Commodore zamanlarında sadece tilt oynamak için giderdim oyun salonlarına. Diğer oyunlarda ilgimi çekerdi ama en zevklisi tiltti benim için. Daha sonraları ise Commodore`da bir tilt oyunu bulmuştum ama ismini hatırlayamadım. Bir süre idare etti o da. Ardından Amiga devri başladı. Amiga`da adını hatırladığım, ikisi aynı firmadan olmak üzere üç tane mükemmel tilt oyunu oynadım. Pinball Dreams, Pinball Fantasies ve Pinball Quest. Önce Pinball Dreams`i oynadım sabahtan akşama kadar. Sonra da Pinball Fantasies ile tanıştım. Bu iki oyun da Amiga`da tilt oyunlarının kralı Digital Illussions`dan. Son olarak da Pinball Quest. Bu diğerlerinden biraz farklıydı. Çünkü oynadığımız alan çok çok büyüktü. Böylee sağa solaa dolanıyodu kamera ama çok zevkliydi ve mükemmel grafiklere sahipti. Bir de Amiga`nın son günlerine doğru Obsession diye bir tilt oyunu oynamıştım. O da çok güzeldi ama sanıyorum adını duyan birileri çok az olsa gerek. Amiga`da tilt zamanlarımız da böyle geçtikten sonra geldik pc`ye. Pc`de tilt oyunları Amiga`daki kadar tutulmadı. Aslında fazla da yapılmadı desek yalan olmaz sanıyorum. Benim pc`de ilk aldığım tilt oyunu Sierra`nın 3D Ultra Pinball`u ama pek fazla beğendiğimi ve saatlerce beni oyaladığını söyleyemeyeceğim. Çok çabuk sıkıldım ondan. Daha sonraları Worms 2`nin firmasından yani Amiga`nın mükemmel oyun yazılım firması Team 17`den rakipsiz bir tilt oyunu geldi. Addiction Pinball. Şu ana kadar gelmiş geçmiş en iyi tilt oyunu. Hem pc`de hem de Amiga`da.

Oyunda iki tane masa var. Diğer tilt oyunlarından iki masa eksik ama bunu hiç hissetmiyorsunuz merak etmeyin. Bu masalardan biri Worms oyununu konu alırken diğeri de ralli yarışlarını konu alıyor. Her ikisi de birbirinden zevkli. Oyunda oynayabileceğiniz 4 ayrı kamera açınız var. Bunların arasında kuşbakışı bir kameraya da sahipsiniz ama en zevklisi ve kendinizi en çok oyunun içinde hissettiğiniz kamera, en yakındaki kamera açısı. Bunla oynayınca oyunun tam anlamıyla içine girebiliyorsunuz. Oyunun grafikleri son derece temiz ve daha önce bir tilt oyununda görmediğiniz kadar ayrıntılı. Masada ki renklerin kullanımı da çok yerinde. Sanki gerçekten tilt oynuyormuş gibi hissedebiliyorsunuz kendinizi.

Seslere de bakacak olursak çok şirin ve güzel olduğunu görüyoruz. Müzikler de yerinde ve havaya girmenizi kolaylaştırıyor. Oynanabilirlik ise gayet zevkli. Zaten yapmanız gereken sadece iki tuşa basmak. Sol shift ve sağ shift. Her bölümde üç tane rakete sahibiz. Bunlardan iki tanesi standart, aşağıda dururken. Bir tanesi de tepede solda zor görebileceğimiz bir yerlerde duruyor ama bunun kullanımı çok önemli. Oyunda diğer tilt oyunlarından farklı olarak, yukarıda ki ufak skor ekranında oyunlar oynuyorsunuz. Mesela bunların arasında bul karoyu al parayı ve Worms`den hatırlayacağınız süper kuzu var. Süper kuzu oyununda, tepelerin arasındaki kuzuyu sağa sola çarptırmamaya çalışırken bir yandan da havadaki para balonlarını toplamaya çalışıyorsunuz. Tabi asıl yapmanız gereken kurtçuğu bulup patlatmak. O zaman yüksek para alıyorsunuz. Bu ve bunun gibi bir çok zevkli ve heyecanlı oyun var. Gördüğünüz gibi diğer tilt oyunlarından biraz farklı bir yapıya sahip Addiction Pinball. Bunların haricinde yapmanız gereken şeyler topu raylardan geçirmek ve bunun gibi olaylar. Puan almanızın yolu bunlardan geçiyor. Oyunun bütün tilt oyunlarında olduğu gibi bir sonu yok. Yapacağınız şey mümkün olduğu kadar fazlaca puan yapmak ve sıralamaya girmek. Bazıları için sıkıcı olabilir bu ama tilt sevenler ne kadar zevkli birşey olduğunu bilirler sıralamaya girip isim yazmanın.

Oyun böyle bir şey. Gelmiş geçmiş en iyi tilt oyunu bu. Hem öyle manyak bir sistem de istemiyor. Son derece zevkli ve heyecanlı. Eğer ki tilt seviyorsanız Addiction Pinball`dan başka bir alternatifiniz yok sanıyorum. Ne de olsa Team 17.
Yorumlar 1
MK Okuru
MK Okuru 17.06.2024 17:37
Kalan Karakter: 300 Gönder
Addiction Pinball
İlginizi Çekebilir