1/2

Advent Rising

Arda Gündüz
Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Sağlam grafik soslu aksiyon…

Bilim kurgu öğeleri, filmlere olduğu gibi oyunlara da fantastik öğeler katarlar. Genelde bu temanın işlendiği yapımlar, gelecekte geçer ve sibernetik yaratıkları içerirler. Bunlar ilgi çekici bulunur ve cazip gelir. Advent Rising de, bilim kurgu öğelerini sonuna kadar kullanan bir aksiyon olarak karşımıza çıkacak. İlk olarak E3 2003’de, beğenilere sunulmuş, dikkat çeken oyunlar arasında yer almıştı. Şimdi yapım aşamasında oldukça ilerlenmiş durumda, o zamandan bu zamana birçok yenilik eklendi. Yeniliklere göz atmak da bize düşüyor haliyle.

Hikaye şu şekilde gelişiyor; ileri seviyede zekaya sahip olduğunu keşfeden insan ırkı, aslında bunun geçmişten gelmekte olan bir güç olduğunu düşünür. Bu gazla, uzaydaki belli başlı galaksileri keşfetmek ister. Tabii bunu yaparken hiçbir zaman yalnız olmayacaktır. Onları durdurmak isteyen başka canlılar da vardır, üstelik bu canlılar yaratıklardan oluşuyor. Anlaşılmaz bir kine sahip olan yaratıklar, kendilerine The Seekers adını vermişlerdir. Kafalarında tek birşey vardır; insan ırkını sonsuza dek yok etmek.

3. şahıs görünümlü aksiyon oyununda, yaratıkları durdurma görevini Gideon Wyeth isimli eleman üstleniyor. Takdir edersiniz ki, biz de onu yönetiyoruz. Birbirinden farklı ve tehlikeli yaratık çeşitlerine karşı mücadele etmemiz gerekiyor. Maceramız 6 chapter’da, toplam 27 level boyunca devam edecek. Kullanabileceğimiz 15 silah bulunuyor ki, hepsinin alternatif ateş modları da olacak. İlerledikçe değişik tarzda özel güçler kazanabilecek, yaratıklar ve kendi üzerimizde uygulayabileceğiz.

Advent Rising’de, alışılagelmiş aksiyonlara göre değişik bir saldırı sistemi kullanılacağı belirtiliyor. Şöyle ki, düşmanlara doğrultup ateş edeceğimiz bir crosshair olmayacak. Gideon, düşmanlara otomatik olarak kilitlenecek ve bize sadece ateş etmek düşecek. Yanlız, yaratıkların kalabalık olduğu bölgelerde, bu sistemin nasıl işleyeceği ise merak konusu. 15 silah ve her birinin alternatif ateş modu olacağını belirtmiştik. Bunların hepsini bir arada taşıyabilmemiz mümkün olmayacak. Yanımızda sadece 3 adet taşıyabileceğiz, ama iki elde iki silahımız olacak. Yani, sol elimizde makinalı tüfeğimizi kullanırken, sağ elimizde daha güçlü bir silah bulundurabileceğiz. Advent Rising’de, alışılagelmiş silahların yanında, bilim kurgu öğesi olduğunu belli eden, değişik seçimlere de rastlamak mümkün olacak. Elimizin boş kalması gibi bir derdimiz yok, düşmanların üzerindeki cephaneyi de alabileceğiz. Oldu da mermisiz kaldık, o zaman elimizdekini düşmana fırlatıp suratını dağıtabiliriz. Yakın dövüş tekniklerini de kullanabileceğiz, üstelik geliştikçe daha değişik hareketler öğrenip uygulayabiliyoruz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×