After Burner: Black Falcon

Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Radara yakalanmayanlar
Platformlar PSP
After Burner: Black Falcon
  • Yapımcı - Yayıncı Planet Moon Studios - SEGA
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 77
15 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%77
Artılar Hızlı aksiyon, lisanslı uçaklar, arcade ruhu
Eksiler Kısa sayılabilecek hikaye modu, Multiplayer, detaysız kaplamalar
Oyun dünyasının sevilen araçlarındandır uçaklar. Zaten yeterince yerde vakit geçirdiğimizden olsa gerek, çoğu oyuncunun ilgi alanına girerler hemen. Piyasaya çıkan oyunların büyük bir bölümü de yerde geçen maceralar olduğundan, biraz da alışık olmadığımız mekanlarda vakit geçirmek isteriz. PSP platformu için özel olarak çıkan, arcade türüne ait uçuş oyunlarından biri After Burner: Black Falcon. Aksiyonu bol, ortalamanın üstünde bir oyun olduğunun söylersek pek de yanlış olmayacaktır.

Paraşütsüz atlama

After Burner aslında mazisi 1987 yılına dayanan, arcade tabanlı bir aksiyon oyunuydu. Aradan geçen zamana rağmen, bu defa Black Falcon adı altında tekrar karşımıza çıkan yapım, eski günlerdeki gibi bonus toplama ve önüne çıkan düşmanı aşağı indir içeriğini koruyor ve PSP’ye çıkmış iyi uçuş oyunlarından biri olarak yerini alıyor. Oyunda bulunan yirmi dört bölüm boyunca inanılmaz bir hızda gelişen aksiyon içinde buluyoruz kendimizi. Zaten belirtmek gerek ki, Black Falcon katıksız bir arcade oyunu ve hiçbir şekilde simülasyon içeriği taşımıyor. Burada tabi ki fizik kurallarını yıkmaktan ziyade, tekerlekleri aç, Flap’ları kaldır, gaz ver tarzındaki içeriklerin ve gerçek hayattaki dinamiklerin bulunmaması sonucu söylüyorum simülasyonun yer almadığını. Bu bakımdan yapım için katıksız eğlenceye odaklandığı da söylenebilir.

Yapım sadece aksiyonu ile değil, tek kişilik oyuncu modundaki hikayesi ile de çok fazla hissettirmeden arka planda oynanabilirliği arttırıyor. Hikayeye göre askeriyenin gizli havacılık araştırma bölümü, süper özelliklere sahip jetler geliştirmiştir. Ancak her nasıl olduysa jetleri çok iyi gizleyememiş ve içinde bizimde bulunduğumuz on üç maceraperest pilotun "Deneme" uçuşlarına araç olmuştur. Oynanabilen üç karakterden biri ile çıktığımız yolculukta, verilen her görev kritik hedefler içermekte ve karşılığında bonuslar ile ödüllendirilmekteyiz. Üzerlerinden geçtiğimiz alanları bombalıyor, it dalaşları yapıyor, önümüze çıkan düşmanları kovalıyoruz. Ve bu durum genellikle bölüm sonu Boss’ları ile karşılaşana dek sürüyor. Düşmanları roket, mermi ve bomba yağmuruna tuttuğumuz toplamda on dokuz lisanslı askeri jet bulunuyor. Bunlardan on beşi ise kilitli ve açılmak üzere bizleri bekliyorlar. Her uçağın birden fazla görünümü ve güncelleme seviyesi bulunuyor. Görevler sayesinde kazandığımız paralarımız ile de uçaklarımıza yeni silahlar takarak kabiliyetlerini arttırıyoruz. Havadayken gerçekten sürati hissetmek mümkün oluyor. Çevre etkenleri ile desteklenen sahneler, PSP ekranında gerçekten bir jet kullandığımız izlenimi yaratıyor. Özellikle uçak oyunlarında rastladığımız çevrenin boş ve ölü görünümü ise Black Falcon’da yer almıyor.

Multiplayer modu, Single Player’a göre biraz daha sönük kalmakla birlikte ufak tefek hatalar içeriyor. Oyun paylaşımının desteklenmemesi nedeni ile de arkadaşlarınızda da oyunun UMD’sinin olması gerekiyor. Bire bir mücadeleler yapılabileceği gibi görevleri el birliği ile tamamlamakta Multiplayer’da mümkün kılınmış. Görsel olarak tatmin edici düzeyde olan yapım, detaylı sayabileceğimiz çevre etmenleri ile donatılmış. Etrafta patlatılabilecek oldukça fazla şey bulunmakla birlikte kaplamaların yeteri kadar iyi olmadığı görülüyor. Sürekli içinde bulunduğunuz kaosu hissettiren ses efektleri, genelde rastlanan tarzda müzikler ile donatılmış. Kontroller ise oldukça kolay, basit ve arcade ruhunu yansıtıyor. After Burner: Black Falcon, PSP’de eğlenmenizi sağlayabilecek ender uçuş oyunlarından biri.
Yorumlar 1
MK Okuru
MK Okuru 22.02.2024 11:47
Kalan Karakter: 300 Gönder
After Burner: Black Falcon
İlginizi Çekebilir