1/2

Age of Conan - Hyborian Adventures

Erdem Maşlak
Erdem Maşlak 3.06.2010 - 12:31
Barbar Conan ile single coşalım, multi coşturalım
Robert E. Howard’ın çok sevilen ve çizgi romanlardan tutun normal romanlara, oradan da filmlere konu olmuş karakteri Conan’ın oyun dünyasından geri kalacağını düşünemezdiniz herhalde. Her ne kadar onun ismini aklımıza 82 ve 84 senelerinde Arnold Schwarzenegger’in oyunculuğuyla beyaz perdede kazımış olsak da Conan’ın oyunlardaki yeri C64’e kadar dayanıyor. En sonuncusu ise Anarchy Online’ın yaratıcısı Funcom tarafından bizlere yaşatılacak. Hem de pek rastlamadığımız bir oynanış alternatifi ile birlikte aynı zamanda single ve multiplayer ilerleyerek.

Oyunumuzun klasik MMORPG’lerden farklı olacağı yönü bu noktada karşımıza çıkıyor; oyunda single player ve multiplayer oynanış bir arada. Yapımcılar bunu gerçekleştirme hususunda ise kullanıcıyı öncelikle single player görevleriyle oyuna başlatıp belli bir seviyeye getirdikten sonra online arenalara atarak pratiğe dökme yoluna gidiyorlar. Üstelik bu konuda gayet hoş da bir tutum sergileyerek öykünün size, kahramanınıza ve maceranıza odaklanması konusunda bu tek kişilik mod’un önemini vurguluyorlar. Tek kişilik oynanışın bir tutorial havasında olmayacağını, hatta yeterince de uzun bir oynanış imkanı sunacağını belirterek senaryonun tamamlanmasının ardından herkesle birlikte oyunu oynayacağımızı söylüyorlar. Buna göre Robert E. Howard’ın yarattığı hali hazırda var olan ihtişamlı Conan evrenini yaratılacak tek kişilik oyun mod’una ekleyip güzel bir senaryo ile birleştirerek Conan’ın adına yaraşır bir oyunu Funcom’dan oynama imkanı bulacağız.

Haydi kızlar tarlaya

Online ve single mod’ların her ikisine de özen gösterilerek hazırlanan oyunun tek kişilik tarafında senaryomuz biz bir köle iken başlıyor. Ve nedendir bilinmez, klişe ve bayat senaryo başlangıcımıza göre hafızamız yerinde değil. Bir gemideyiz, bizi zincirlemişler, dışarıda fırtına kıyamet ve göğsümüzde de bir dövme. Fırtınanın şiddetiyle zincirlerimiz kırılıyor ve esaretten kurtulmanın ve barbar kimliğimizin etkisiyle kırmızıya boyanmış bir Çin Seddi’nin önünde duran boğa edasıyla sağa sola saldırıyoruz. Nihayet denize atlayarak o gemiden de kurtuluyoruz, ardından da kendimizi sonsuz bembeyaz kumları olan bir volkanik adada buluyoruz. Oyunun bu bölümünde hafızamızı tazelememiz lazım ve pek tabii ki az sonra atılacağımız online macera öncesinde tecrübe kazanmamız, kontrollere alışmamız.

En azından Conan’ın kafa yapısıyla örtüşen bir senaryoyu görüyor olmak insanı bu atmosferi adam gibi yaşayacağımızı bilmemiz konusunda heyecanlandırıyor. Nitekim Age of Conan: Hyborian Adventures oyun direktörünün de bu konuda içimize su serpen bilgilendirmeleri var. Kendisine sorulan “Neden Conan?” sorusunu “En çok sevdiğimiz, ilgilendiğimiz ve bildiğimiz efsanevi kahraman Conan” diye yanıtlarken aynı zamanda da Conan fanlarına oyunun ne kadar tatminkar seviyede olacağının güvencesini de vermiş oluyor. Nitekim kendilerini Anarchy Online ile fazlasıyla kanıtlayan Funcom’un bu evreni de başarıyla oyuna aktaracağından çok da şüphe duymamak gerek. Oyunun hemen başında yer alacak bu tek kişilik bölümün oyuncuların seçebileceği dört farklı karakter grubunun her biri için farklı oluşturuluyor olması da oyuna ve oyunun hikaye kısmına verilen önemi ispat eder cinsten. Yalnız yapımcıların single player için “gülün dikeni” olarak belirttikleri bir detay bulunuyor: Bu da oyunu single olarak oynamaya başlasanız bile mutlaka oyunun sunucularına bağlı kalmak zorunda olmanız. Yani oyunu single player için alayım, İnternetim yok ama Conan için feda olsun diye düşünüyorsanız (hadi canım siz de) maalesef oyuna başlayamayacaksınız; zira az önce de dediğim gibi oyunu bu şekilde oynarken bile Funcom sunucularına bağlanmanız gerekiyor. Bunun haklı gerekçesiniyse yapımcılar kullanıcıların oyun sırasında hile yapmasını önlemek olarak söylüyorlar.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×