1/2

Age of Empires 3 - Demo

Hakan Kabaran 3.06.2010 - 12:31
Uzun süredir ilgi ile beklediğimiz demo çıktı. Bakalım nasıl çıkmış?

Age of Mythology ile seriye farklı bir soluk getiren Ensemble Studios, son oyunları ile “Gerçek tarihe” geri dönüyor ve 1500-1850 yılları arasını konu alıyor. Türkler Hindistan’a giden bütün ticaret yollarını ele geçirmiştir; fakat oraya gitmenin tek bir yolu olmamalıdır. Belki doğu yerine batıya gidilirse..Ahh evet! Yeni bir toprak. Yeni kaynaklar, köleler ve savaşılacak bir sürü insan! Evet anlayacağınız gibi Amerika kıtasının keşfi ile o kıtada yaşanan toprak mücadelelerini anlatıyor bizlere Age of Empires 3: Age of Discovery.

"Age of Empires 3 Demo"yu keşfetmek

Fakat konumuz demo. Öncelikle demodaki seçeneklerimizden bahsedelim. 2 bölümden oluşan “Campaign” ve 2 ayrı ırkın bulunduğu “Skirmish” seçeneklerimiz var. Campaignde devrim savaşından sonraki zaman konu alınıyor; zengin bir ailenin kızı olan Amelia Black’in, adamlarıyla birlikte, Amerika Kıtası’na demiryolu döşeme ve güvenliğini sağlamaya çalışmasını anlatan bu bölümde ayrıca oyun içi motoru ile hazırlanmış 3 tane de video var. Bana sorarsanız AoM’dekiler kadar kaliteli değil bu videolar. Ayrıca benden kaynaklanan bir sebep mi bilmiyorum ama karakterlerin sesleri altyazıdan çok sonra geliyordu. Umalım ki sadece demoda bulunan bir sorun olsun.

Skirmish bölümü ise bildiğimiz gibi, demoda sadece İspanyollar ve İngilizler var (Türkler demoda yok). Skirmish’e Town Center’ımız olmadan başlıyoruz ve uygun yerleşim yerini kendimiz belirliyoruz. İlk Town Center’ı bedavaya getirdikten sonra eski Age of oyunlarındaki taktikleriniz burada az da olsa işe yarıyor. Öncelikle sırf yiyecek ve oduna yoğunlaşıp sonradan para madenlerini ele geçirirseniz ekonominiz daha sağlam oluyor. Bu arada eski oyundaki “Taş” madenleri bu oyunda yok. Sadece yiyecek, odun ve para var.

Campaign’e geri dönersek ilk bölümde düşmanın elindeki “Trading Post” ları yani ticari malların bırakıldığı binaları yıkıp, kendi trading postlarımızı yapmalıyız. Buradaki yerlileri de izin verdikleri yere binalar yaparak kendi tarafımıza çekebiliyoruz. Bu ne işimize yarıyor derseniz, onlara ait birimleri yapma şansına sahip oluyoruz. Tabi bu birimler pek teknolojik sayılmazlar; demoda sadece atlı okçu vardı ve pek güçlü sayılmazdı. Ama birim çeşitliliği açısından iyi olacağa benziyor. İkinci bölümde ise bir üssü savunurken üssün dışındaki trading postları kullanarak kaynak ediniyoruz ve düşmanı oyalıyoruz. Ta ki destek kuvvetler gelene kadar…

Trading postlara dönelim çünkü gerçekten önemli binalar bunlar. Öncelikle her yere yapılamıyorlar, belirli yerlere yaptığınızda size ilk önce sadece tecrübe puanı kazandırıyorlar. Bu tecrübe puanına sonra değineceğim. Fakat bu binayı upgrade ettiğinizde, daha doğrusu bu binalara uğrayan araçları geliştirdiğinizde size her seferinde (her bir araç binanın yanına geldiğinde) belirli bir miktar yiyecek, odun veya para bırakabiliyorlar. Tabi bunlardan sadece birini seçebiliyorsunuz, ne kadar çok trading postunuz olursa o kadar çok avantajlı duruma geçip ekonominizi sağlama alabiliyorsunuz.