1/2

Age of Empires 3

Erol Faal 3.06.2010 - 12:31
Yüzyılın keşfi için geri sayım başladı!
Bu yılın sonuna doğru çıkışı beklenen ama daha hiçbir bilgi sahibi olamadığımız efsane oyunumuz Age of Empires 3 hakkında, uzun uzun araştırma yaptık. Yapımcı şirket oyunu resmen sır haline sokmuş durumda. İnternet’ten araştırdığımız bilgiler ise herhangi bir kesinlik vermiyor. Ayrıca ortalıkta bir çok sahte ekran görüntüsü bulunuyor.

Serinin ikinci oyunu Age of Kings çıktığı zaman Ensemble Studios’ un proje sorumlusu Bruce Shelley, Alman Game Star dergisi ile yaptığı röportajda, oyunun 4 seri olacağını açıklamıştı. Age of Empires ile zaten bir efsane yaratacaklarını bilen Bruce Shelley; bu bilinçle dünyamızın tarihsel sürecini bütün olarak yansıtılırsa oyunu fazlası ile şişeceğini düşündü. Ayrıca o zamanın teknolojisi ile karanlık çağdan günümüze kadar gelirsek, oyuncuyu detaylar ile boğacaklarını açıklayan Ebseble Studios, AoE’ı acımasızca 4’e böldü. Böylece her oyun içinde ayrı bir tarih dilimini işlediler. Nitekim Age of Empires 1’de karanlık çağ, Rise Of Rome’da Roma tarihi ve AOK’da ise Feodal ve Ortaçağ üzerinde durulmasının nedeni bu idi.

Geldik serinin 3. oyununa. Age Of Discovery yani keşif çağı... İşte oyunumuz ile ilgili madde madde yenilikler:

-Amerikanın keşfi tarihe yön veren çok önemli bir olaydı. Bununla beraber milletler kolonileşme yolunda ilerliyordu. İşte bu devirde geçiyor yeni serimiz. İspanyolların kıtayı keşfi, koloni savaşları ve bununla beraber Avrupa' da gelişen olaylar işleniyor. Koloni savaşları çok teferruatlı olmakla beraber, oyun içindeki çoklu oyuncu sistemi de AoE severleri bayağı bir uğraştıracak şekilde.

-Oyunda, kolonileşme çabası güden bütün Avrupa ırkları mevcut. Aynı şekilde her ırkın kendi özelliklerine göre ayrı binaları, üniteleri ve bonusları bulunuyor. Buna ilave olarak İnca’lardan Aztek’lere kadar bir çok yerli Amerikan ırkı var. Büyük ihtimalle onları kontrol edemeyeceğiz. Sadece müttefik veya düşman olarak yer alıyorlar.

-Oyun üç aşağı beş yukarı 1492-1860 yılları arasında geçecek. İçinde Türklerin yer alıp alamayacağı şu anda bilinemiyor. Fakat bahsi geçen dönemde çok çarpıcı olmasa da OSM’nın da yeri büyük.

-Haritalarımız daha geniş ve etkileşimli olacak. Yıllar geçtikçe alanlar değişecek. Bu her çağ ve her ırk için değişik tabii ki . Etkileşim konusu ise tamamen oynayış tarzına bağlı olacak. Ağaçları yıkmak veya yakmak size kalmış